Bizimle iletişime geçin

Haberler

Umut Gündüz’ün Babası Menderes Gündüz İfadeye Çağrıldı

Alkollü sürücü Çağdaş Şenyüz’ün aracıyla çarparak ölümüne neden olduğu bisikletçi Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz hakkında “tehdit ve hakaret” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Alkollü sürücü Çağdaş Şenyüz’ün aracıyla çarpması sonucu hayatını kaybeden bisiklet sporcusu Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz hakkında 27 Aralık’taki karar duruşmasında sarf ettiği sözler nedeniyle mahkeme heyetini “tehdit ve hakaret” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Baba Gündüz, dün ifade vermek üzere Şehit Osman Avcı polis karakoluna çağrıldı.

İfade veren Gündüz’e mahkeme heyetinin kararı okuduğu sırada sarf ettiği “Bu kararı kasıtlı olarak yaptınız, Umut’un katili kadar bu mahkemedeki sizler de suçlusunuz, sizler de bu cinayete ortaksınız” sözleri soruldu. İfade ardından sosyal medyada açıklama yapan baba Gündüz, “Katillerin idari anlamda görmediği yargı ve kolluk baskısını, ‘hukukun üstünlüğü ve adalet’ diyen biz acılı aileler gördük. Korkmuyoruz. Ülkede haklı mücadele veren ailelerin başına gelenler bizim başımıza da geliyor.”

Menderes Gündüz, karakola gittiğinde oğlunun ölümüne neden olan sürücünün 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldığı 27 Aralık tarihindeki karar duruşmasındaki sözleri nedeniyle ifadeye çağırıldığını öğrendi.

 “Oğlumun katilinin cezası mahkeme salonunda okunurken araya girdim. Mahkeme başkanının beş yılın altında ceza vermesinin ardından, ‘Siz bu cezaları kasıtlı olarak beş yılın altına düşürüyorsunuz. Buradan da hapis cezası yatılmayacağı için katilleri dışarıya gönderiyorsunuz. Dolayısıyla şuradaki katilin Umut’u öldürmesiyle elindeki kan kadar, bu kararlardan dolayı siz de suçlusunuz. Sizlerin de kaleminde ve elinde kan var’ dedim. Bu sözler üzerine hâkim suç duyurusunda bulunmuş”

Karakola gittiğinde, “Hâkime elinde kan var demişsiniz” denildiğini, yalnızca bu ifadeyi kullanmadığını belirttiğini ve mahkeme salonunda kişileri değil yargı sistemini eleştirdiğini söyleyen baba Gündüz, şunları kaydetti:

“Korkmuyoruz. Az buçuk beklediğimiz şeyler. Ülkede haklı mücadele veren ailelerin başına gelenler bizim başımıza da geliyor. Biz buna çok da şaşırmadık ama biz mahkemede konuşmayacaksak nerede konuşacağız? Üç mahkeme boyunca bize yeteri söz hakkı verilmedi ve üçüncü mahkemede dosyayı acelece kapatılması durumu söz konusuydu. Adil bir yargılamanın yapılmadığını gördük. Bizim hem vicdanımızla hem de aklımızla alay edildi. Mücadelemiz devam ediyor. Bir üst mahkemeye itirazımız yapıldı. Olumlu olumsuz duruma göre itirazlarımızı devam ettireceğiz. Yargılama sürecindeki cezasızlık politikası katilleri cesaretlendiriyor.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!