Bizimle iletişime geçin

Haberler

Birleşik Arap Emirlikleri Emirates Takımının Tamamı Aşılandı

Profesyonel peloton, Covid virüsü gölgesinde üçüncü sezona başlıyor. Vaka sayılarında yaşanan artış sebebiyle Birleşik Arap Emirlikleri Emirates takımı önlemleri sıkılaştırarak tüm ekibi aşıladı.

Takımın performans direktörü Iñigo San Millán, tüm takımın aşılandığını ve yeni UCI kurallarına uyacaklarını belirtti. Çoğu takım, antrenman kampları için aralık ve ocak aylarında büyük gruplar halinde toplandı ve birkaç ekipte Covid pozitif vakalar tespit edildi. Jumbo-Visma takımı yaşanan vakalar sebebiyle antrenman kampını erken tamamlamak zorunda kalmıştı. AG2R-Citroën ve Sport Vlaanderen Baloise takımları da Covid vakalarından bu süreçte etkilendi. Seyahatler öncesi testler, günlük testler ve ufak gruplar halinde antrenmanlara devam etmek gibi önlemler alan takımlar vaka sayılarını sınırlandırmaya çalıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri Emirates, İspanya’nın Jumbo-Visma ile aynı bölgesinde kamp yapmasına rağmen COVID-19’dan dolayı çalışmalarına ara vermeden antrenmanlarını tamamladı.

San Millán yaptığı açıklamada, “İspanya’da 70-80 kişiyle 12 gün boyunca antrenman kampındaydık. Her üç günde bir testler gerçekleştirdik ve tek bir vakaya dahi rastlamadık. Omicron vakaları her gün artarken bu durumun bize problem yaşatabileceğini düşünmüştük. Ekibin protokolleri oldukça katıydı. Kampa katılanların otele girmeden önce negatif test vermeleri istendi. Her zaman maske takmak ve otelden ayrılmadan bubble’ın içinde kalmak önemliydi. Ayrıca oteldeki tek konaklayan ekip bizdik. Belki daha fazla konaklayanın olduğu daha büyük bir otelde durumu kontrol etmek epey zor olabilirdi. UCI’ı gerçekten takdir etmeliyiz. Bisiklet dünyası bu süreçte harika işler çıkarttı ve dünyanın geri kalanı için bir örnek oldu.”

Sezonu etkileyebilecek bir hastalık riski ve Covid virüsünün ilk çıktığı dönemde takımdaki vakalar ekibin aşı konusunu ciddiye almasına sebep oldu. Ocak 2021’de sporculara Çin merkezli Sinopharm aşısı uygulayan Emirates ekibi, ardından bir dizi yeni aşılama yapmıştı. Sonraki süreçte Avrupa Birliği’nde kabul gören yeni aşılarla birlikte takım, sağlık konusunu ön planda tuttu.

Tüm bu çalışmalar takım adına olumlu sonuç verdi. Pogačar en yakın rakibine karşı beş dakikadan fazla bir fark atarak Fransa Turu’nu kazanmayı başardı. Olimpiyat Oyunlarında gelen bronz madalya ve iki anıtsal yarış galibiyeti (Liège-Bastogne-Liège ve Il Lombardia) ile Pogačar harika bir sezon geçirdi.

Emirates takımında sadece Tadej Pogačar başarılı bir yıl geçirmedi. Joe Dombrowski, Giro’da etap kazanırken Rafal Majka da Vuelta’da etap galibiyetine ulaştı. Ryan Gibbons, Juan Sebastian Molano ve Diego Ulissi ise birden fazla yarış kazanarak takımlarını sevindirdi. Takım, sezonu UCI Dünya Sıralamasında dördüncü olarak tamamladı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!