Bizimle iletişime geçin

Haberler

Koray Cantez Yurt Dışı Yarışlarda Görev Alacak

Uzun yıllardır Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu başta olmak üzere hakem olarak görev yapan Koray Cantez, ilerleyen günlerde yurt dışındaki yarışlarda da ülkemizi temsil edecek.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü’nde (BAP) görev yapan Proje Uzmanı Öğr. Gör. Koray Cantez, uzun yıllardır bisiklet yarışlarında hakemlik yaparak ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyor. Cantez, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından birliğin merkezinin bulunduğu İsviçre’de gerçekleştirilen sınavda başarı elde ederek ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor.

Rekreasyon alanında ikinci yüksek lisansını yapan Cantez, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilecek UCI organizasyonlarında hakem olarak görev yapacak.

Hakemlik serüveninin çocukluğuna uzanan bir hayal olduğunu kaydeden Öğr. Gör. Koray Cantez, “Babam Hüseyin Cantez bisiklet dalında eski bir milli sporcu ve hakem. Ailemden gelen bir bisiklet kültürü var. Babamla aramızda büyük bir yaş farkı olduğu için ben kendisinin daha çok hakemlik dönemine şahit oldum. Küçüklüğümde babam gittiğimiz yarışlarda kalem kâğıdı bana verir geçen bisikletçileri bana yazdırır ve daha sonra kontrol ederdi. Diğer hakemler de bana hakemmişim gibi davranırdı. Ben bu hayalin peşinde 2011 yılında aday hakem, 2013 yılında il hakemi, 2017 yılında ise ulusal hakem oldum. 2019 yılında İtalya’da düzenlenen sınavla UCI Elit Ulusal Unvanını kazandım. Aslında bu da yol bisikleti branşında Türk bisikleti için bir ilkti. 2021 yılında İsviçre’de UCI genel merkezinde 29 Kasım – 5 Aralık tarihlerinde 1 hafta süren eğitim ve sınavlara tabi tutuldum. Tamamı İngilizce yapılan 3 buçuk saat süren bir yazılı sınav, 1 buçuk saat süren başka bir yazılı sınav ve yarım saatlik bir sözlü sınavın ardından başarılı oldum. Pratik uygulama sınavının ardından yurt dışındaki görevlere atanmaya başlayacağım” diye konuştu.

Aile ilgisi ve yönlendirmenin önemine dikkat çeken Cantez, “Biz genel olarak akademik başarıya odaklı bir milletiz. Ancak çocuklarımıza sosyal beceri, spor ve diğer ilgi alanlarını da verirsek daha birçok başarılı isim yetişir. Ben akademik, sosyal, sportif ve aile yaşantımı bir arada yürütebiliyorum. Kızım Ayşe Defne’yi de elimden geldiğince kendi izimde yetiştirmeye başladım. Hakemlik sürecimde ulusal hakemlerimiz Ali Badak, Rüstem Kayın, Fuat Akçay ve Fatih Trabzon’un da hem bilgi hem de motivasyon anlamında ciddi destekleri oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Sevgili eşime de teşekkür ediyorum. Çünkü bu süreçte hafta sonundan oldukça feragat etmek, aileme ayırdığım vakti bu tutkuma ayırmak durumunda kaldım. Annem ve babamın destekleri de hiç eksik olmadı. Hayalim İtalya Bisiklet Turu ve olimpiyatlarda hakem olarak görev almak. Bu doğrultuda emin adımlarla ilerliyorum” ifadelerini kullandı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Şarköy Kaymakamı Kılınçkaya: Trafik Yoğunluğunu azaltmak için bisiklet kullanalım

Haberler

Başkent Elektrikli Bisiklete Hazırlanıyor

Haberler

Gökova Bisiklet Turu 15 Mayıs Pazar Günü Başlıyor

Haberler

Bursa’da 4 Eski Köy Okulu Bisiklet Evi Oluyor

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!