Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bisiklet Sevdalısı Ressam

Antalyalı bisiklet sevdalısı ressam Gülhis Topçu, atölyesini bisiklet resimleriyle donattı.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu ressam Gülhis Topçu, dünyada ve ülkemizde salgın hale gelen koronavirüs hastalığından korunmak için kendisini izole ettiği atölyesinde sanatıyla baş başa kaldı. Topçu, birbirinden güzel ‘kadın figürlü’ eserler yanında çevreci ulaşım aracı olan bisiklet modellerini de tuvale yansıttı.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı birçok şehirde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 26 yıl edebiyat öğretmenliği yapıp emekliliği hak eden Topçu, sanat aşkı yüzünden ikinci kez üniversite öğrencisi oldu ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirdi.

Resim yolculuğuna çocukluk ve gençlik yıllarında desen ve resim çalışmaları yaparak başlayan ressam Gülhis Topçu, küçük yaşlarda bisiklete binmeye başladı, bisikletiyle doğa gezilerine katıldı.

“Her çocuğun, her gencin bisiklet hayali vardır. Kimi hayaline kavuşur, kimi kavuşamaz. Ben ise bisiklet hayaline çocukluk ve gençlik yıllarında çabalarımla kavuşmuş şanslı bireylerden biriyim” diyen ressam Gülhis Topçu, ‘Güzel Sanatlar Fakültesi’ni Bitirme Çalışma Raporu’nda da ‘bisiklet imgesini’ işlemişti.

Ressam Gülhis Topçu, “Mezuniyet konusu olarak kendi memleketim olan Antalya ile ilgili modern yaşamı da anlatan bir konu bulmam istenmişti. Hocalarıma kadının özgürleşme çabalarının göstergesi olarak Antalya da her yıl gerçekleşen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ndan söz ederek eskizlerimi sundum. Jüri karşısında anlattıklarım ilgiyle dinlendi ve kabul edildi. Böylece bu çalışmanın da konusu olan bisiklet temalı resimlerin oluşum süreci başladı. Resimlerimi düşlerken bisikletin, hayatın her alanına girebildiğini göstermek istedim” dedi.

Bisiklete olan sevdasını tuvallerine yansıttığı resimleriyle dillendiren ressam Gülhis Topçu, amacının doğa dostu ve çevreci ulaşım aracı olan bisikleti her yaş grubuna sevdirmek ve yaygınlaştırmak olduğuna da vurgu yaptı. Gülhis Topçu, “Farklı modellerde tuvallerime aktardığım bisiklet resimlerini yıl içerisinde açacağım sergide sanatseverlerin, bisiklet tutkunlarının beğenisine sunacağım” diye konuştu.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!