Bizimle iletişime geçin

Haberler

İzmir’de Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Derneği Kuruldu

İzmir’de Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu (BUGEP) kuruluşunu duyurdu.

Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu (BUGEP), 2021 Aralık ayında dernek statüsünü aldı. Derneğin kuruluşu Mimarlar Odası İzmir Şubesi Mimarlık Merkezi’nde yapılan etkinlik ile duyuruldu.

Etkinliğe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Sibel Özgür, Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman, geçtiğimiz yıllarda kural tanımayan sürücünün çarpması sonucu yaşamını yitiren bisiklet sporcusu Zeynep Aslan’ın babası Reşat Aslan da katıldı.

Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Derneği Kurucu Başkanı Mustafa Karakuş, bisikletli ulaşımda İzmir’in marka olarak Türkiye’nin vitrininde bulunduğunu belirterek, “Hedefimiz, bisikletli ulaşımın başta İzmir olmak üzere tüm Türkiye’de gelişmesi ve yaygınlaşması. Biz bunun için tüm enerjimizle çalışmaya hazırız” dedi. 

Türkiye’de ulaşım amaçlı bisiklet kullanımının pandemi, ekonomik şartlar ve çevresel faktörlerin de etkisiyle son yıllarda tırmanışa geçtiğini söyleyen Karakuş, “İzmir’de ulaşımını bisiklet ile sağlayan 30 binden fazla bisikletli var. Buna rağmen kentlerdeki altyapı güvenli bisiklet ulaşımı için yeterli seviyede değil. Altyapı ve fiziksel şartların iyileştirilmesi için bu konuda çalışan tüm kurumların kısa ve orta vadeli planlarının hayata geçmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu. 

Son iki yılda Türkiye’de 194 bisikletlinin araç çarpması sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatan Karakuş, “Maalesef en büyük problemlerimizden biri hâlâ alkollü, aşırı hızlı ve kurallara uymayan sürücülerin hafif cezalar alması. Can kayıplarının her geçen gün artıyor ve hâlâ yeteri kadar önlem alınmıyor” dedi.

Bisiklet kullanıcıları olarak, arabasını sürerken yolda ilerleyen bisikletli gördüğünde ayağını gazdan çeken sürücüler istediklerini belirten Karakuş, “Dernekler belirli bir hedefi olan güçlü insanlardan oluşur. Aynı amaç için bir araya gelen bizler, Türkiye’de bisikletli ulaşımın gelişmesi ve yaygınlaşması elimizden gelenin fazlasını yapacağız” diye ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Sibel Özgür ise, İzmir Büyükşehir Belediyesinin sürdürülebilir kentteki hareketlilik projesi kapsamında en önemli paydaşları olan bisikletli ulaşımını geliştirmek için çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Özgür, “Özellikle güvenlikli bisiklet yollarıyla planlamalar ve alt yapı çalışmalarımızda devam ediyor. Bundan sonra da BUGED ile birlikte bu çalışmaları yürütmek istiyoruz” dedi. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!