Bizimle iletişime geçin

Haberler

Fotoğrafın Hikayesi: 1965 İtalya Bisiklet Turu, Stelvio

Passo dello Stelvio, Alplerde 2757 metre yükseklikte bulunan, bisikletin en simgesel dağ geçitlerinden bir tanesi. Tırmanış, ilk olarak 1953 yılında İtalya Bisiklet Turu’nda kullanıldı. O etabı Fausto Coppi kazandı.

.AA226349.cucina.300.195.300.3544.2303.Scala di grigio.

Fausto Coppi’nin 1960’taki ani ölümünden sonra, İtalya Bisiklet Turu yetkilileri, yarışın en yüksek zirvesine ilk ulaşan bisikletçi için özel bir ödül verilmesini kararlaştırdı. Ödül 1965 yılında tanıtıldı. İrtifası nedeniyle genelde yarışta geçilen en yüksek zirve olduğundan, Passo dello Stelvio yokuşunda bu ödül sahibini buluyordu.

1965 yılında düzenlenen İtalya Bisiklet Turu, karlı görüntüleriyle hafızalarda yer etmişti. Karlardan oluşan duvarların arasında yollarına devam etmeye çalışan bisikletçiler, hafızalardan silinmeyecek görüntüler ortaya koydu. Zorlu koşullar altında sporcular, bisikletlerinden inip yürümek ve koşmak zorunda kaldılar.

Mevcut genel klasman lideri Vittorio Adorni, 11 dakika 25 saniyelik bir avantaja sahip olduğundan, liderliğini savunmak açısından çok büyük bir sıkıntı yaşamamıştı. İkonik etabı Graziano Battistini kazanmıştı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!