Bizimle iletişime geçin

Haberler

Fotoğrafın Hikayesi: Eddy Merckx Mont Ventoux Yokuşunda (1970 Fransa Turu)

Eddy Merckx, 1969’da ilk Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğunu elde etmişti. 1970’te ise Mont Ventoux’da biten 14. etabı kazanan efsane bisikletçi, ikinci genel klasman zaferine doğru emin adımlarla ilerliyordu.

1970 Fransa Bisiklet Turu, yarışın 57. edisyonuydu. O sene yarışta toplam sekiz etap galibiyeti yaşayan Eddy Merckx, 14. etapta Mont Ventoux’nun zirvesine de ilk ulaşan isimdi. Sarı mayoyu 6. etapta alan “Yamyam” lakaplı efsane, liderliği bir daha kimseye bırakmadı. Tur bitiminde genel klasmanda Merckx’in en yakın rakibi olan Joop Zoetemelk, mücadeleyi 12 dakika 41 saniye geriden ikinci tamamladı. İsveçli Gösta Pettersson ise podyumun son basamağındaydı.

Merckx, o sene Alpler’deki dağ etaplarında liderliğini istikrarlı bir şekilde arttırmıştı. Mont Ventoux etabını kazandıktan sonra Belçikalı efsane, yaşadığı sıkıntılarla beraber konsantrasyonunu kaybetmiş ve Bordeaux’daki zamana karşı etabına kadar galibiyet alamamıştı. Pirenelerdeki iki etabı da kazanamayan Merckx, mide problemleri yaşıyordu ve birkaç kez bisikletini değiştirmek durumunda da kalmıştı.

Her türlü zorluğu aşıp Fransa Turu’nu 1970’te ikinci kez kazanan Eddy Merckx, tarihte Giro-Tur dublesi yapan üçüncü sporcu oldu. Bu başarıya daha önce Fausto Coppi ve Jacques Anquetil ulaşmıştı.

Eddy Merckx’in aktif bisiklet kariyeri boyunca Fransa Bisiklet Turu, Mont Ventoux’yu iki kez ziyaret etti. 1970 yılının yanı sıra 1972’de Bernard Thévénet, 11. etapta yokuşun zirvesine ilk ulaşan isimdi. 8. etaptan beri sarı mayoyu üzerine geçirmiş olan Merckx, o günü 2. bitirmişti.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!