Bizimle iletişime geçin

Haberler

Fotoğrafın Hakiyesi: Penny Farthing Bisiklet Dönemi

Bisikletin ilk versiyonlarından biri “Penny-farthing”. Büyük ön tekerleği ile 1870’lerde ve 1880’lerde modern bisikletlerden önce bu modeller popülerdi.

Penny-farthing adı, iki tür İngiliz madeni parasını ifade ediyor. Bisiklet, büyük bir madeni para (kuruş) ve küçük bir madeni paranın (farthing) bir araya gelmiş hali gibi görünüyordu. Dönemin gazetelerinde belli bir dönem sonra bu şekilde isimlendirilen iki teker, sonraki yıllarda bildiğimiz haliyle, yani sadece “Bisiklet” olarak adlandırıldı. Aynı zamanda döneminde “Penny Farthing” modeline, tekerleğin büyük ve uzun olmasından dolayı da farklı isimlendirmeler yapıldı.

Fransa, Paris’ten Eugène Meyer, Uluslararası Bisiklet Tarihi Konferansı tarafından, Penny Farthing bisikletin babası olarak gösteriliyor.

Büyük çaptaki ön tekerleği ile penny-farthing bisiklet, bir önceki model olan “boneshaker”dan daha konforlu ve hızlıydı. Fakat aynı zamanda yapısı gereği güven vermekten uzak olan bu model, günlük yaşam için yeni bir ulaşım aracından ziyade daha çok maceracı ruhlara uyan bir şeydi. 1880’lerin sonlarına doğru fabrikalarda şu an “Bisiklet” olarak bildiğimiz modele yakın üretimler yapıldıkça, iki tekeri çok daha güvenli bir alternatif olarak pazarlama olanağı da doğmuş oldu.

Bununla birlikte bisikletin popülerliğinin arttığı o yıllarda, bazı önemli başarılar da kaydedildi. 1876’da Frank Dodds, Cambridge’de bir peni-farthing bisikleti 24,5 kilometre sürerek ilk saat rekorunun sahibi olmuştu. William A Rowe, 1886’da saat rekorunu 33,5 kilometreye yükseltmeyi başardı. Bir başka büyük başarı ise, Thomas Steven’ın 1884’te San Francisco’dan Boston’a yaptığı yolculuktu. Modern anlamda ilk saat rekoru ise, Henri Desgrange’ın 1893’teki 35.325 kilometrelik derecesiydi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!