Bizimle iletişime geçin

Haberler

Fotoğrafın Hikayesi: Hippolyte Aucouturier

Yol bisikleti yarışlarının ilk döneminin en önemli isimlerinden biri Hippolyte Aucouturier. 17 Ekim 1876’da La Celle’de dünyaya gelen Fransız, 1903’te Paris–Roubaix’yi kazanmayı başarmıştı.

Paris–Roubaix yarışının ilk yıllarında bisikletçiler, velodromun girişinde bisikletlerini değiştirerek yarışın son bölümünü koşardı. Pist bisikletine geçiş yapan sporcular, velodromda üç turu bu bisiklet ile tamamlardı. 1903 yılında Aucouturier, yanlışlıkla Louis Trousselier’in bisikletini alan Claude Chaperon ile birlikte son bölüme ulaşmıştı. Rakibi hatasını anlayıp kendi bisikletine geçene kadar Aucouturier fırsatı değerlendirmiş ve yarışı kazanmayı başarmıştı. 1900 – 1908 yılları arası aktif sporculuk kariyerine devam eden Hippolyte Aucouturier, 1904’te de üst üste ikinci kez Paris–Roubaix galibiyetini elde etmişti.

Aucouturier, Paris–Roubaix zaferinin ardından yaklaşmakta olan ilk Fransa Bisiklet Turu’nun da en önemli üç favorisinden biriydi. Aucouturier, şansızlık sonucu bir mide rahatsızlığı geçirdi ve 1903 Fransa Bisiklet Turu’nda ilk günden yarışı bırakmak zorunda kaldı. O dönemki kurallar gereği genel klasman şansı kalmasa da Fransız sporcu, etap galibiyetlerine odaklanmak için yarışa devam edebildi. Aucouturier sonraki iki etabı kazandı ve 4. günde yarıştan ayrıldı.

1904 Fransa Turu protestolardan ötürü epey olaylı geçmişti. Bazı bisikletçilerin tren yolculuğu ile etaplarda hile yaptığı bile iddia edildi. Genel klasmanın ilk dört sporcusu ve toplamda 12 bisikletçi yarıştan diskalifiye edildi. Hippolyte Aucouturier’de yarıştan diskalifiye edilen isimler arasındaydı. Ancak gelecek yıl yine Fransa Turu’nda yarışan Aucouturier, genel klasmanda ikinci oldu ve üç etap kazanmayı başardı.

Hippolyte Aucouturier 22 Nisan 1944’te hayatını kaybetti.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!