Bizimle iletişime geçin

Haberler

Fotoğrafın Hikayesi: Koppenberg

Belçika’nın Flaman bölgesindeki ünlü tepelerden biri Koppenberg. 1976’dan beri Ronde van Vlaanderen yarışının bir parçası olan Koppenberg, 1987’de Jesper Skibby’nin kazasından sonra yarıştan çıkartılmıştı.

Koppenberg, en uzun (692 m) veya en dik (ortalama %9, maksimum %22) yokuşlardan biri olmasa da Ronde van Vlaanderen parkurundaki en sert rampalardan bir tanesi. Edward Pickering’e göre Koppenberg’i böylesine zorlu bir yokuş haline getiren unsurlar; oldukça kötü ve hasar verici parke taşlar, ortalama eğim değeri ve çok dar bir yol olması.

1987 yılında Danimarkalı bisikletçi Jesper Skibby, yarışın başında kaçış grubuna girmişti. Sonrasında solo atak yapmayı tercih eden Skibby, yarışın önünde tek başına ilerlemekteydi. İki dakikalık bir avantajın sahibi olan Danimarkalı sporcu, temposunu giderek kaybetti ve ana grup Skibby’e yaklaşmaya başladı. Yarış komiserinin arabası Skibby’yi o kadar yakından takip etti ki, dar yollarda bölgeden uzaklaşmaya çalışan araba, kaygan parke taşlarda kayıp düşen Skibby’e çarptı. Jesper Skibby’nin yarışı bitmişti.

Koppenberg’den sonra, favoriler grubu yarışın önündeydi. Claude Criquielion, günün son tırmanışı olan Bosberg’in hemen ardından favoriler grubundan koptu ve yaptığı atakla yarışı kazandı. Sean Kelly ikinci sırayı alırken podyumu Eric Vanderaerden tamamladı. Criquielion, Belçika’nın Fransızca konuşulan Valon bölgesinden çıkıp Ronde van Vlaanderen’ı kazanan ilk bisikletçi olarak tarihe geçti. 2017’de Philippe Gilbert, bu başarıyı tekrar etmişti.

2002’de yol genişletilip asfaltı yenilendikten sonra Koppenberg yokuşu yarışta yeniden kullanılmaya başlandı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!