Bizimle iletişime geçin

Haberler

UCI Dağ Bisikleti Eliminatör Dünya Kupası Yarışı Sakarya’da Yapılacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, UCI Dağ Bisikleti Eliminatör Dünya Kupası ve öncesinde yapılacak 3 uluslararası yarış için protokol imzaladı. Ağustos ayında dünya kupası yarışları ve 10 gün sürecek Bisiklet Festivaliyle Sakarya, büyük heyecana ev sahipliği yapacak.

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SPOR ALANINDA DÜNYADA İLKLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR. SON 3 YILDA DÜNYA GENELİNDEKİ BİSİKLET TUTKUNLARINI BULUŞTURAN SAKARYA, BU YIL DA BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ YARIŞLARIN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ ŞEHİR OLACAK. ULUSLARARASI BİSİKLET BİRLİĞİ (UCI) BU YILDA BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ 4 ULUSLARARASI YARIŞIN YAPILMASI İÇİN AVRUPA’NIN EN BÜYÜK PARKURUNA SAHİP OLAN AYÇİÇEĞİ BİSİKLET VADİSİ’Nİ SEÇTİ. SIRAYLA TORU OF SAKARYA YOL BİSİKLETİ YARIŞI VE UCI MARATHON SERİES YARIŞLARI İLE BİRLİKTE SAKARYA MTB CUP MÜCADELESİ AYNI GÜNLER İÇİNDE YAPILACAK, FİNALİNDE İSE DAHA ÖNCE ÜLKEMİZDE HİÇ YAPILMAYAN UCI DAĞ BİSİKLETİ ELİMİNATÖR DÜNYA KUPASI HEYECANI YAŞANACAK. (BURAK CAN TOKYÜREK - ORKUN KAYA/SAKARYA-İHA)

Son 3 yılda dünya genelindeki bisiklet tutkunlarını buluşturan Sakarya, bu yıl da birbirinden önemli yarışların gerçekleştirileceği şehir olacak. Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) bu yıl da birbirinden önemli 4 uluslararası yarışın yapılması için Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ni seçti. Sırayla Tour Of Sakarya Yol Bisikleti Yarışı ve UCI Marathon Series yarışları ile birlikte Sakarya MTB Cup mücadelesi aynı günler içinde yapılacak, finalinde ise daha önce ülkemizde hiç yapılmayan UCI Dağ Bisikleti Eliminatör Dünya Kupası heyecanı yaşanacak.

UCI yetkililerinin katılımıyla, yarışlar için ilgili protokol AKOM’da imzalandı. Dünyanın diğer ülkelerinden gelen bisiklet yetkilileri, yarışlarla ilgili bilgi alarak Başkan Ekrem Yüce ile görüştü. 2022 yılı Ağustos ayı takvimi için imzayı atan Yüce, yaptıkları geniş çaplı programla yarışların yanı sıra pist alanında 10 günlük bir Bisiklet Festivali’nin düzenleneceği müjdesini verdi. Yapılacak olan bu festivalde birbirinden özel etkinlikler, yarışmalar ve EXPO’nun yapılacağını belirtirken, bu programın artık geleneksel hale gelecek bir festivalin ilki olacağına dikkat çekti. Törende konuşan UCI yetkilisi Kristoph Bruyneel dünya yarışına 96 ülkeden sporcunun katılacağını söyledi.

İmza töreninde 2022 programının detaylarını anlatan Başkan Yüce, “Dünya Bisiklet Şehri olarak bu yıl da şehrimizde pek çok uluslararası müsabakaya ev sahipliği yapacağız. Ağustos ayında yaklaşık 2 hafta boyunca bir dizi uluslararası organizasyon düzenleyeceğiz. Bu organizasyonları bir Bisiklet Festivali şeklinde ele alıyor ve bir gelenek haline dönüşecek uygulamayı bu sene başlatıyoruz. Bu yıl farklı etkinliklere sahip olacak Bisiklet Festivalinin içeriğinde 4 farklı ve dünya şampiyonası boyutunda uluslararası müsabaka düzenleyeceğiz. Bu yıl düzenlenecek yarışları: Tour of Sakarya isimli bir yol bisikleti yarışı düzenleyeceğiz. UCI Marathon Series yarışlarını düzenleyeceğiz. Sakarya MTB Cup yarışlarını düzenleyeceğiz. UCI Dağ Bisikleti Eliminatör Dünya Kupası yarışlarını düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sakarya’da yapılan bisiklet yatırımlarını anlatan Yüce, “Karadeniz’de Pedal Çevirelim gibi Avrupa Birliği Destekli ve çok uluslu projelerle uluslararası bisiklet yollarıyla bütünleşiyoruz. Bisiklet turizmi için işletmecilerimizi eğitiyor, yeni rotalar oluşturuyoruz. Bisiklet yollarıyla entegre akıllı bisiklet istasyonlarımız ve bisiklet kiralama sistemimiz hemşerilerimiz ve özellikle gençlerimiz tarafından sık sık tercih ediliyor ve takdir topluyor. Düzenlediğimiz uluslararası müsabakalar sayesinde Sakarya’nın sahip olduğu doğal harikaları ve tarihi mirası tüm dünyada tanıtma fırsatı buluyoruz. 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ülkemizde ilk defa gerçekleştirdiğimiz dünya şampiyonası 110’dan fazla ülkede canlı olarak yayınlandı” şeklinde konuştu.

UCI yetkilisi Kristoph Bruyneel de Sakarya’da önceki yıllarda gerçekleşen yarışları beğeni ve heyecanla takip ettiklerini vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

“Gördüğümüz harika tesiste Sakarya’nın uluslararası sporcuları ağırlayacak olduğunu bilmek harika. Uluslararası bir kültürel birleşme olacak. Önceki yıllarda bu şehrin misafir ettiği organizasyonları beğeni ve heyecanla izledik. Muhteşem bir potansiyeli var. 96 ülkeden katılımcılar var. Eleminatör yarışları medya için oluşturulmuş yarışlardır. Dünyanın her yerine ulaşabilecek şekilde medya dünyaya servis ediyor. Avrupa, Amerika, Asya’da canlı olarak yayınlanacak. Bu spor seyirciyi çok fazla cezbeden bir spor dalıdır. Halkın bisiklet kullanmaya yönlendiren fevkalade bir spor. Yarışların bu şehre getirilmesi için çokça toplantı yaptık. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!