Bizimle iletişime geçin

Haberler

Gran Fondo Yarışlarına Katılan Yüzlerce Amatör Bisikletçiyi İlgilendiren Standartlar Belirlendi

Türkiye Bisiklet Federasyonu, amatör yol bisikleti yarışları düzenlemek isteyen organizasyonların uyması gereken kuralları açıkladı.

Yol bisikletinden sorumlu Asbaşkan Metin Cengiz ve Federasyon Yönetim Kurulu üyesi Dr. Kenan Güler yaptıkları açıklamada “Federasyon olarak iç ve dış paydaşlar ile organizatörler ile yaptığımız görüşmeler sonunda amatör yol bisikleti kategorisinde, sıklıkla Gran Fondo olarak bilinen, ya da farklı isimlerle düzenlenen yol bisikleti yarışları ile ilgili standartlar getirilmesi ihtiyacı gündeme geldi. Son yıllarda giderek popüler hale gelen bu yarışlara farklı yaşlardan 1000’i aşkın sporcu katılıyor. Federasyon olarak önceliğimiz sporcuların sağlıklı ve güven içerisinde yarışı tamamlamaları ve bu sayede her geçen yıl kadın ve erkek katılımcı sayısının artarak bisikletin sevilen ve popüler bir  spor olmasını temin etmektir. ” şeklinde konuştu.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ise “yeni Gran Fondo düzenlemeleri ile Federasyon olarak sporcular ve organizatörler arasında köprü rolü üstlenerek, geçmiş yıllarda tanık olduğumuz ve bize iletilen taleplere ve sorunlara çözüm getirmeyi hedefledik. Ülkemizde bisiklet sporunun adil, şeffaf, yönetmelik ve standartlara uygun şekilde yapılanmasını temin etmek ana gayemizdir. Yeni düzenlemelerin amatör düzeyde de cinsiyet eşitliği, sporcu dostu kriterler, sağlık ve güvenlik başlıklarında organizatörlerin dikkate alması gereken standartları belirleyerek sporumuza katkı sunacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Gran Fondo ve amatör yol bisikleti yarışları ile ilgili yapılan değişiklikler ana hatlarıyla aşağıdaki başlıklarda organizatörlerin uyması gereken standartları belirliyor.

• Cinsiyet eşitliğinin temini (yarış kategorileri, eşit temsil, ödüller ve ödül töreninde eşitlik, cinsiyete göre zaman limitleri belirlenmesi başlıklarında düzenlemeler yapılmıştır)

• Sporcu dostu organizasyon (emanet alanı, giyinme alanı, parkur üzerinde beslenme/ihtiyaç noktaları, yarış öncesi bilgilendirme, adil mücadele, nitelikli sonuç hizmetleri ve ödüllendirme konularında standartlar belirlenmiştir)

• Sağlık ve güvenlik (sağlık önlemleri planlaması, parkur işaretlemeleri, teknik ekiplerin/araçların standartları, start prosedürleri konuları kurallar ile düzenlenmiştir)

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!