Bizimle iletişime geçin

Haberler

Trans Bisikletçi Emily Bridges’a UCI Yasağı

Trans bisikletçi Emily Bridges, Uluslararası Bisiklet Federasyonu’nun (UCI) kendisini katılıma elverişsiz olarak tanımlaması üzerine, British National Omnium Championship’te yarışamayacak.

2018’de alt yaş seviyelerinde erkekler kategorisinde 40 kilometre yarışında ulusal rekoru bulunan Emily Bridges, cinsiyet değiştirerek kadın kategorisinde yarışmaya başlamıştı. Trans bisikletçi geçen yıldan beri testosteron seviyesini azaltmak için ilaç kullanıyordu.

The Guardian’a göre bu karar, bazı kadın bisikletçilerin yarışması halinde haksız şekilde avantaj sağladığına yönelik endişelerin arttığı bir dönemde geldi. Britanya Bisiklet Federasyonu’nda bazı yetkililer kadın sporcuların endişelerini haklı bulunuyor ancak aynı zamanda, Bridges’ın bu karardan dolayı hayal kırıklığı yaşadığı belirtiliyor.

British Cycling yetkilileri, bu süreçte UCI ve Bridges ile iletişim halinde olduklarını söylerken bu konu için bir koalisyon oluşturulacağını açıkladı. Britanya tarafı kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Trans ve non-binary sporcuların elit seviye spordaki yeri, yalnızca bir sporcu veya organizasyonun ötesinde, tüm spor dünyasını yakından ilgilendiren bir konu. Bu çerçevede tüm spor organizasyonların net bilgilere ihtiyacı var. Aynı zamanda elit seviye sporda adil yarışın çok önemli olduğunun farkındayız. Koalisyonda trans sporcuların katılımı ve tüm sporcular için adaleti gözeterek konunun üzerine eğileceğiz. Bu bağlamda tüm spor organizasyonlarının, kolektif olarak yapacağı çok iş var.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!