Bizimle iletişime geçin

Haberler

58. Kütüphane Haftası’nda Yazar Aydın İleri Anısına Bisiklet Turu

Bisiklet kolektifleri, 58. Kütüphane Haftası’nda yazar Aydın İleri anısına İstanbul, Ankara ve Muğla’da bisiklet sürdü.

Özgürlüğe Pedal ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi; koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren, Türk Kütüphaneciler Derneği geçmiş dönem Genel Başkan Yardımcısı ve Araştırmacı Yazar Aydın İleri için eş zamanlı bisiklet sürüşü gerçekleştirdi.

Ocak ayında koronavirüs nedeniyle 44 yaşında yaşamını yitiren Aydın İleri için Ankara Eymir Gölü’ne ve İstanbul Aydos Ormanı’na bisiklet sürüşü yapan bisiklet kolektifleri ortak basın açıklamasıyla hem bisiklet sevdalısı İleri’yi andılar hem de bisikletli ölümlere, plansız kentleşmeye dikkat çektiler.

“Bugün burada bizi bir araya getiren şey, sevgili dostumuz Aydın’ın anısını yaşatmak kadar, hayatı boyunca mücadele ettiği plansız kentleşme, ekolojik yıkım konularına dikkat çekmek aynı zamanda mesleki onurun, kütüphaneciliğin hak ettiği değeri görebilmesi ve elbette bisikletli-güvenli ulaşım için çıkardığı sese bir nefes daha katabilmek. Ayrıca savunduğu değerleri sahiplendiğimizi beyan etmemizin yanı sıra bugün bisikletli ölümlere dikkat çekmek, bu konuda gereken idari/hukuki önlemlerin alınmasını, politikaların hayata geçirilmesini talep etmek için de bir araya geldik. Bisikletli ölümlere bir son verilebilmesi için; araç sürücülerinin kasten ya da olası kastla insan öldürme suçundan yargılanmalarını, yapılan yargılamalarda faillere, ceza adaletinin suçtan caydırıcı işlevinin gözetilerek en üst sınırdan ceza verilmesini, faillerin bisikletlilere yönelik sorumluluklarını ve dikkat yükümlülüklerini artıran önemli yasal düzenlemeler yapmasını talep ediyoruz. Ayrıca Kuzey Ormanları’nın bir parçası, İstanbul’a temiz hava taşıyan bir atmosfer olduğu kadar, binlerce hayvanın kurdun kuşun böceğin de yaşam alanı olan Aydos Ormanına Millet bahçesi yapılmak isteniyorsa, bunu ormana beton dökerek değil ağaçlandırma sahaları planlayarak yapabilirler. Bu dokunun bozulmasını, ağaçların kesilerek doğanın katledilmesini, iş makinelerinin toprağı altüst etmesini istemiyoruz! Bugün bunun için buradayız ve yine geleceğiz!”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!