Bizimle iletişime geçin

Haberler

Fotoğrafın Hikayesi: Josef Fischer

2 Ocak 1865’te Almanya, Münih yakınlarındaki Atzlern’de dünyaya gelen Josef Fischer, bu yıl 119. kez düzenlenecek Paris-Roubaix yarışının ilk şampiyonuydu.

Fischer, 1893’te zafer kazandığı 580 km uzunluğundaki Viyana-Berlin yarışı gibi en köklü uzun mesafe bisiklet yarışlarında mücadele etti. Vienna-Berlin yarışında Josef Fischer, rotayı tam 31 saatte tamamlayabilmişti. Bir sonraki yıl 587 kilometre uzunluğundaki Milano-München’de de mücadele eden Fischer, yarışı 29 buçuk saatte tamamlamıştı.

1890’larda bisiklet hala insanlık için yeni bir araçtı. Bisikleti tanıtmak için Fischer’in atlarla karşılıklı hız denemesi yapması gibi pazarlama çalışmaları da o dönem gerçekleştirilmişti.

19 Nisan 1896’da ilk kez Paris-Roubaix düzenlendi. Toplam 280 kilometre mesafede koşulan yarış için start sabah 05:30’da verildi. Aralarında Henri Desgrange’ın da bulunduğu 100’den fazla bisikletçi yarışa kayıt yaptırmasına rağmen sabah başlangıç çizgisinde sadece 51 kişi vardı. Josef Fischer parkuru 9 saat 17 dakikada tamamlayarak yarışı kazandı. İkinci sırada finiş çizgisini geçen Charles Meyer, 23 dakika geriden parkuru tamamladı.

Josef Fischer aynı zamanda 1903’te ilk kez düzenlenen Fransa Bisiklet Turu’nda yarışan tek Alman bisikletçiydi. Fischer, spordan emekli olduktan sonra Fransa’da yaşadı, ancak birinci dünya savaşı çıkınca Almanya’ya dönmek zorunda kaldı.

Josef Fischer 1953’te Münih’te hayatını kaybetti.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!