Bizimle iletişime geçin

Haberler

‘Güvenli Bisiklet Yolları İstiyoruz’

2022 Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu bugün gerçekleştirilen etapla sona ererken, yüzlerce vatandaş TBMM’den Türkiye’de bisiklet yollarının çoğaltılarak güvenli hale getirilmesini istedi.

İçişleri Bakanlığı’nın Meclis’e gönderdiği raporda son beş yılda Türkiye’de 54 bin 609 bisiklet kazası yaşandı. Bu kazalarda 234 kişi yaşamını yitirirken, 57 bin 649 kişi yaralandı. Bakanlık bisiklet yolu gibi yaşam alanlarını destekleyen Avrupa Komisyonu kararlarına uyduklarını bildirdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise bisikletin ulaşım, gezinti ve spor gibi amaçlarla kullanılabilmesini sağlamak üzere üç bin kilometrelik bisiklet yolu ve park istasyonlarının planlanması ile yapımına yoğunlaşıldığını belirtti.

Antalya’da bisiklet kazasında kızını kaybeden G.K. başta olmak üzere yüzlerce vatandaş TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak bisiklet yollarının çoğaltılması ve güvenliğinin sağlanmasını istedi. Başvurular işleme alınarak konu, hem İçişleri Bakanlığı hem de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na iletildi. İki bakanlıktan bisiklet konusunda raporlar Meclis’e ulaştı.

İçişleri Bakanlığı, bisiklet kullanımının özendirilmesi ve motorlu araç trafiğinin kısıtlanmasına yönelik her yıl eylül ayında Avrupa Hareketlilik Haftası olarak etkinlikler düzenlendiğini, bisiklet kullanan bireylerin trafikte güvende olmama endişesini gidermek için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Avrupa Komisyonu Ulaştırma Birimi’nin ülkelerin mobiliteyi destekleyen yaşam alanlarının oluşturulması için yaptığı tavsiyelerin dikkate alındığını dile getiren İçişleri Bakanlığı, bisiklet güzergâhlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından projelendirilmekte olduğunu bildirdi. İçişleri Bakanlığı, son beş yılda meydana gelen bisiklet kazalarına ilişkin istatistiklere de yer verdi. Buna göre, son beş yılda 54 bin 609 bisiklet kazası yaşandı. Bunların sadece 8 bin 516’sı 2021 yılında gerçekleşti. Beş yıl içindeki bisiklet kazalarında 234 kişi yaşamını yitirirken, 57 bin 649 kişi yaralandı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!