Bizimle iletişime geçin

Haberler

Pedallar Çölyak Hastaları İçin Çevrilecek

Kocaeli Çölyaklılar Derneği Başkanı Nesrin Atar, çölyak hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla Kocaeli’den Balıkesir’e kadar gerçekleştirilecek olan bisiklet turunun 5 Mayıs Perşembe günü 09.00’da başlayacağını duyurdu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Kent Konseyi, Kocaeli Bisiklet ve Doğa Turları (KOBİDOS), Kocaeli, Balıkesir ve Bursa Çölyak ve PKU Derneği işbirliğinde gerçekleştirilecek olan etkinlikte amaç çölyak hastalığı ve glutensiz beslenme konusunda vatandaşları bilinçlendirmek.

Hıdrellez Şenliği kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyen Kocaeli Kent Konseyi’nde üyelerin çalışmaları devam ediyor. Kent Konseyi paydaşları 5 Mayıs Cumartesi günü Kocaeli’den Balıkesir’e kadar sürecek olan bisiklet turu düzenleyecek. Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün de katkılarıyla düzenlenecek programda hazırlıklar sürüyor.

5 Mayıs Perşembe günü 09.00’da Kent Meydanı’nda açılışı gerçekleştirilecek olan programa tüm Kocaeli halkı davet edildi.  Kocaeli’den Balıkesir’e kadar devam edecek olan bisiklet turu ise 5-7 Mayıs tarihleri arasında tamamlanacak.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle 1 yaşından sonra gluten içeren besinlerin tüketilmeye başlanması ile birlikte ilk belirtiler ortaya çıkar. Başlangıçta bulantı, kusma, ishal, halsizlik gibi belirtiler görülür. İlerleyen dönemlerde ise anemi, cilt döküntüleri gibi farklı belirtiler eklenir. Kronik bir hastalık olmasına rağmen tedavisi mümkündür ve tedavi gluten içeren besinlerin diyetten çıkarılmasından ibarettir.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!