Bizimle iletişime geçin

Haberler

Başkent Elektrikli Bisiklete Hazırlanıyor

EGO Genel Müdürlüğü’nün Ankara’da elektrikli bisiklet paylaşım sisteminin kurulmasına yönelik çalışması sürüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) EGO Genel Müdürlüğü, Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü(EIT) hibe projesiyle Ankara’da elektrikli bisiklet paylaşım sisteminin kurulmasına yönelik pilot proje için ilk adımı 3 Eylül 2021 tarihinde attı. Proje kapsamında Batıkent’teki Bisiklet Kampüsü ile beraber Bilkent, Bahçelievler, Milli Kütüphane, Koru, Batıkent ve Kızılay metro istasyonlarının olduğu 7 noktaya 60 bisiklet şarj istasyonu kuruldu.

Sisteme Ankara’nın topoğrafyasına uygun 25 tane de elektrikli test bisikleti dahil oldu. Ankara Kent Konseyi(AKK) ile yapılan iş birliği doğrultusunda şu an için sadece AKK bünyesinde faaliyet yürüten profesyonel bisikletçiler şubat ayından bu yana sistemi kullanıyor. Bisikletçiler kendi kartlarıyla bisikletleri alıp kullanıp değerlendirmelerini yapıyor. Sistemin kullanılabilirliği gerekli testlerle ölçülüyor. Elektrikli bisikleti EKO-İklim Zirvesi’nde de bin 500 katılımcı test etti.

Testlerin tamamlanmasının ardından kent genelinde vatandaşların mobil uygulama aracılığıyla kullanabileceği elektrikli bisiklet sayısı 408’e çıkacak. Toplamda 34 istasyonda da 408 şarj ünitesi olacak. Bisikletlerin ihalesinin haziran ayına kadar tamamlanarak sözleşmelerinin imzalanması hedefleniyor. SMART Ankara Projesi’yle kurulacak olan elektrikli bisiklet paylaşım sisteminin bu yıl sonunda Ankaralıların kullanımına sunulması planlanıyor.

Şarj istasyonlarına takılı olan bisikletler, kart okutarak alınabiliyor. Şu anda kartla alınabilen bisikletler, herkesin kullanımına açıldığında telefon uygulamasıyla kullanılacak.

Ankara’da kentte bisiklete dair her şeyin yönetimi, EGO Genel Müdürlüğü tarafından Batıkent’teki Bisiklet Kampüsü’nde yürütülüyor. Elektrikli bisikletlerin tamir, bakım ve onarımları da burada yapılıyor. Bisiklet sistemlerinin veri analizleri, ücret toplama sistemi, yedek parça depolama gibi işlemlerin yapıldığı kampüste ayrıca başta çocuklar olmak üzere bisiklet eğitimi almak isteyenlere yönelik eğitim programları da düzenleniyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Bobinaj Tamirinde Elektrikli Bisikletler İlk Sırada

Haberler

Tour de France 2022’ye hazır mıyız?

Haberler

İstanbul Turkcell GranFondo Yol Bisiklet Yarışı İçin Hazır

Haberler

İzmir’de 6 Ayda 79 BİSİM Bisikleti Çalındı

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!