Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bisiklet Şehri Sakarya’ya 22 Kilometre Daha Bisiklet Yolu Yapılacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ‘Bisiklet Şehri Sakarya’ya 22 kilometre daha bisiklet yolu inşa ediyor. Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden Vagon Kıraathanesi’nin bulunduğu bölgeye kadarı tamamlanan bisiklet yolu projesinin 2. ve 3. etabı için çalışmalar kısa süre içerisinde başlayacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya’ya yaklaşık 22 kilometre daha yeni bisiklet yolu kazandırıyor. İnsan ve doğa dostu bisikletin kullanımını artırmak hedefiyle yeni projeler geliştiren Büyükşehir, yeni yapılan caddeler ile yenileme çalışmaları gerçekleştirilen güzergahlara bisiklet yollarını da dahil ediyor.

Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden Vagon Kıraathanesi’nin bulunduğu bölgeye kadarı tamamlanan bisiklet yolu projesinin 2. ve 3. etabı için de kısa süre içerisinde çalışmalar başlıyor.

Projenin Ayçiçeği Bisiklet Vadisi ile Vagon Kıraathanesi arasını kapsayan 1. etabı tamamlanmış, 2. ve 3. etap çalışmaları için kısa süre önce ihaleye çıkılmıştı. Vagon Kıraathanesi ile Arifiye Göl Park arasının yer aldığı 2. etap yaklaşık 8 kilometre, Arifiye Göl Park’tan Kocaeli sınırına kadar ulaşacak 3. etap ise yaklaşık 14 kilometreden oluşuyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığım tarafından desteklenen proje pek çok ilki de beraberinde getiriyor. ‘Anadolu Koridoru’ bisiklet ağına bağlanacak çalışma ile Türkiye’de ilk kez ulusal bisiklet yollarıyla yerel bisiklet yollarının birbirine entegrasyonu sağlanacak. Ayrıca projenin tamamlanmasıyla Sakarya’da bulunan bisiklet yolu ağı da 140 kilometreye ulaşacak.

Bisiklet Şehri Sakarya’da her geçen gün bisiklet kullanımının arttığını paylaşan, insan ve doğa dostu ulaşım aracı bisikletin kullanımını daha da yaygınlaştırmak için pek çok çalışmayı hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Ekrem Yüce, 22 kilometrelik yeni bisiklet yolu için işlemlerin kısa süre içerisinde başlayacağını belirtti. 

Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetimin ‘Bisiklet Şehri’ unvanına layık görüldüğünü ve bu ödülün bisiklete yönelik yatırımlara hız kattığını ifade eden Başkan Yüce, “Bisiklet alanında aldığımız bu unvan bizi rehavete değil, aksine daha fazla önem göstermeye sevk etti. Bisiklet yolu ağı hedefimizi 500 kilometre olarak belirlemiştik. Hedefimiz doğrultusunda adımlarımızı atıyoruz. Bakanlığımızın desteğiyle 22 kilometre daha bisiklet yolu inşa edeceğiz. Toplam bisiklet yolu uzunluğumuz böylelikle 140’a çıkacak. Çalışmalarımızı hızla başlatıp tamamlama hedefindeyiz. Şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yüce, Ağustos ayı içerisinde 5 farklı bisiklet organizasyonuna da ev sahipliği yapacaklarını belirterek, “Bisiklet Şehri Sakarya’ unvanı sadece bisiklet yollarıyla haiz değil, aynı zamanda pek çok kriteri de içerisinde barındırıyor. Bunun içerisinde de elbette uluslararası organizasyonlar büyük bir öneme sahip. Geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi inşallah bu yıl da Sakarya’da 5 ayrı bisiklet organizasyonu gerçekleştireceğiz. Hazırlıklarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Dünyanın gözünün Sakarya’da olacağı bisiklet şöleni, yeni bisiklet yolları, bisiklet uygulamaları ve diğer tüm çalışmalarla şehrimizdeki bisiklet kültürünü daha da yukarılara taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!