Bizimle iletişime geçin

Haberler

Londra’da Bisiklet Kazaları da Ölümler de Arttı

Koronavirüs salgın döneminde bisiklet kullananların sayısında artış yaşandı. Bu artış kazaları da beraberinde getirdi.

İngiltere’nin Başkenti Londra’da yapılan araştırmaya göre, bisiklet kullanımına bağlı kazalarda artış yaşandı. Kazalardaki ölümlerinin sayısı geçen yıla göre yüzde 6’dan 10’a yükselirken, ciddi yaralanmaların sayısı yüzde 15’lik bir artışla 862’den 989’a yükseldi. Kovid-19 kısıtlamanın geçen yıl temmuz ayında sona ermesinden bu yana kaza verileri artmaya başladı. Transport for London (TfL) göre yaralanmalardaki artışın nedeni bisiklet kullanımının artması. Bisikletle yapılan yolculuklarının sayısının neredeyse iki katına çıkarak %4’e yükseldiğini söyledi.

Londra’da şoför eğitmenlik okulu (Eminence Driving School) sahibi Emin Akkoyunoğlu, kazalardaki artış hakkında konuştu. Bisiklet sürmek için ön bilgiye ihtiyaç olduğunu belirten Akkoyunoğlu, “Sürücüleri bilgilendirmeyi amaçlayan ‘The Official Highway Code’ isimli trafik kuralları el kitabının mutlaka okunması gerekiyor’’ dedi. Bisiklet kazalarının artmasında, pandemiden dolayı işsiz kalan insanların bisiklet ile kuryelik yapmaya başlamasının büyük etkisi olduğunu söyleyen Akkoyunoğlu, “Resmi istatistik 2000 yılı raporlarına baktığımız zaman, İngiltere genelinde yaklaşık 1460 ölüm yaşanmıştır. Bu sayıyı 2019 yılı ile karşılaştırdığımız zaman yaklaşık %19 artış gözlemlenmiştir’’ ifadelerini kullandı. Bisiklet sürücülerinin kurallara uymadığını, kırmızı ışıkta geçmeye çalıştığını belirten Akkoyunoğlu, “Hiçbir şey tek taraflı değil iki tarafında hataları var’’ dedi.

Almanya Berlin’de bisiklet satışı yapan Emre Ünver, cep yakan akaryakıt fiyatlarından sonra vatandaşların tasarrufa gitmek için uygun ulaşım yollarını tercih etmeye başladığını söyledi.

“Hem sağlıklı hem de en masrafsız ulaşım aracı olan bisiklet yoğun ilgi görüyor’’dedi. Ünver, “Kış mevsimine göre yazın bisiklet kullanımı daha çok artıyor. Bu durumdan dolayı yaz mevsiminde iş yoğunluğumuz daha fazla” değerlendirmesinde bulundu. Kazaların azalması için sürücülerin dikkatli olmaları gerektiğini ve kurallara uyulması gerektiğini söyleyen Ünver, “Pedallı bisikletçiler, savunmasız kullanıcı gruplarından biridir. Araç kullanıcıları gibi bir araç gövdesi tarafından korunmazlar ve sürücülerin yolda görmeleri daha zordur. Bu nedenle, özellikle yaralanmalara karşı hassastırlar’’ ifadelerini kullandı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!