Bizimle iletişime geçin

Haberler

Rakamlarla Jonas Vingegaard, Col du Granon’da

Jumbo-Visma’nın Danimarkalı tırmanışçısı Jonas Vingegaard, Tadej Pogačar’ın yenilmez olmadığını gösterdi. Gelin tarih kitaplarına geçecek bu etabın rakamlarına bakalım

Jonas Vingegaard, Tadej Pogačar’ın yenilmez olmadığını kanıtladı ve Tour de France 11. etabında genel klasman savaşını alt üst etti. Vingegaard, güçlü Col du Granon tırmanışına (11.28 km, %9.20) gitmek için 4 kilometre kala atağını gerçekleştirdi ve Pogačar’ı geriye düşürdü. Vingegaard, 1986 Turu’nda daha önce Urs Zimmermann ve Greg LeMond’a ait olan Col du Granon rekorunu ise 5 dakikadan fazla bir süre ile kırdı.

Col du Granon, Tour’da şimdiye kadar kullanılan en zorlu tırmanışlardan birisi. 11,4 kilometre ve %9,1’lik eğim amatör profesyonel herkes için ciddi bir meydan okuma, özellikle de zirvenin deniz seviyesinden 2404 metre yükseklikte bulunduğu düşünüldüğünde. Bu da Col du Granon’u tehlikeli kılıyor çünkü yüksek irtifada kırmızı bölgeye girdikten sonra yarışçılar bugünkü gibi patlayabilir.

Gün başında favori Tadej Pogačar’dı. Jumbo-Visma, Telegraphe’ın sonunda ve Col du Galibier’in yamaçlarında hem Primož Roglič hem de Vingegaard ile izole Pogačar’a karşı birçok kez kontra ataklar gerçekleştirdi. Pogačar’ın her atağa karşılık vermesi ve Roglič’in yarışın ilerleyen kilometrelerinde patlaması nedeniyle strateji hemen işe yaramadı, ancak Team UAE Emirates bisikletçisini yorduğu kesindi, Galibier’in son bölümününde Pogačar direksiyondaydı.

1986’da Col du Granon’da Greg LeMond, en yakın rakibi olan yarış lideri ve takım arkadaşı Bernard Hinault’a 3 dakikadan fazla zaman farkı atmıştı. Etaptan sonra LeMond yarışın yeni lideri oldu. Aynı şey dün de yaşandı ve Vingegaard gün sonunda maillot jaune’u omuzarına geçirdi.

Vingegaard, takım arkadaşı olmadığı için Granon’da atağını geç gerçekleştirdi. Pogačar ve Vingegaard’ın bulunduğu GC grubuna tempoyu Pogačar’ın takım arkadaşı Rafal Majka verdi. Muhtemelen Majka, Vingegaard’a 2 dakika 51 saniye kaybeden ve ataklara yanıt veremeyen Pogačar’ın patlamasına da yardımcı oldu. Vingegaard’ın Pogačar’ı Ventoux’da düşürdüğü ve kısa mesafede 40 saniye kazandığı 2021 Tour’una da benzer bir hadise gerçekleşti.

Vingegaard, 35 dakika ve 55 saniye boyunca 6.10 w/kg yaparak Urs Zimmermann ve Greg LeMond’un rekorunu 5:20 ile kırdı. Ancak 1986 Turu’nda etap daha da zordu ve 9-10kg bisiklet kullanıldığı unutulmamalı.

Vingegaard’ın yüksek irtifadaki eforu çok etkileyici çünkü oksijen miktarı sınırlı ve hava yoğunluğu daha düşükken büyük watt’lara ulaşmak çok daha zordur. Egan Bernal’in 2019 Tour ve 2021 Giro’daki en iyi yüksek irtifa performanslarıyla karşılaştırıldığında, Vingegaard’ın eforu daha üstün görünüyor.

  • Col du Granon 6.10 w/kg 35:55 (başlangıç 1366m -> ilk 2404m, ortalama yükseklik 1885m)
  • Passo Giau 5,91 w/kg 32:45 (başlangıç 1303m -> ilk 2225m, ort. alt. 1764m)
  • Col d’Iseran 5,77 w/kg 35:50 (1804m -> 2758m, ort. alt. 2281m)

Vingegaard şu anda Pogačar karşısında 2:22 dakika önde ancak Tour bitmedi çünkü geride birçok zor etap var ve herkes Pogačar’ın kazandığı 2020 Tour’un 20. etabı zamana karşıda neler olduğunu biliyor.

Pogačar sıcaklığın 30°C’ nin üzerinde olduğu günde iyi görünmedi, bu sıcaklık değerleri onun için pek uygun değil, üstelik yüksek irtifa tırmanışlarıyla birlikte.

Pogačar, 2021 Tour’dan bu yana 30 dakikadan fazla süren tırmanışlarda Vingegaard’ı düşürmeyi başaramadı. Vingegaard, Plateau de Solaison’da 34:34 boyunca 6,32 w/kg’a ulaştığı Dauphine’de takım arkadaşı Primož Roglič’i beklemeseydi, tırmanışı daha da hızlı tamamlayabilirdi.

Bugün de etap, Vingegaard’ın yeteneklerine uygun olan Alpe d’Huez ile sona eriyor. Jumbo-Visma Slovenyalının genel klasman umutlarını bu iki günde söndürmeli.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!