Bizimle iletişime geçin

Haberler

Portekiz, bisiklet satışlarında KDV oranını düşüren ilk AB ülkesi oldu

Portekiz, bisiklet kullanımını 2030 yılına kadar %10 artırma amacıyla bisiklet satışlarındaki KDV oranını düşüren ilk AB ülkesi oldu

AB’nin, e-bisikletler de dahil olmak üzere bisikletlerin temini, kiralanması ve tamiri için üye devletlerin indirimli KDV oranları uygulamasına olanak sağlayan mevzuatı geçirmesinden bir yıl sonra, Portekiz bu imkandan faydalanan ilk ülke oldu. Kasım ayı sonunda devlet bütçesinde yapılan değişikliğin oylanmasının ardından, tüketiciler 1 Ocak 2023’ten itibaren en düşük KDV oranı olan %6 ile bisiklet satın alabilecekler.

Tasarruf potansiyeli ise kayda değer: E-bisiklet satın almak için mevcut standart KDV oranı düşünüldüğünde 2.000 Euro’ya mal olan bir bisiklet, yaklaşık 300 Euro’ya kadar fiyat indirimine tabi tutulacak.

2023 devlet bütçesinde yapılan bu değişiklik, özellikle Portekiz ulusal bisiklet stratejisinde yer alan, 2025 yılına kadar %4 ve 2030 yılına kadar %10’luk bisiklet kullanımını artırma hedefine ulaşma doğrultusunda hayata geçirildi.

Açıklayıcı metinde şu sözlere yer verildi: “Çevrenin korunması, fosil yakıt tüketiminin azaltılması, insan sağlığı, ekonomik unsurlar ile şehir içi ve çevresindeki yaşam kalitesini artırma doğal olarak arabadan bisiklete geçişi teşvik eden önlemler gerektiriyor.”

Kararın alınması, ülkenin bisiklet endüstri derneği ABIMOTA ile birlikte ECF’nin (Avrupa Bisikletliler Federasyonu) Portekiz’deki üye kuruluşları için önemli bir başarı olarak görülüyor.

Yansımalar

MUBi’den (Bisikletle Kentsel Hareketlilik Derneği) Rui Igreja ECF’ye şunları söyledi: “Düzinelerce toplantıdan sonra Portekiz Parlamentosunun MUBi’nin bisikletlerde indirimli KDV oranı konusundaki argümanlarını kabul etmesinden çok mutluyuz. KDV oranının %23’ten %6’ya düşürülmesi, özellikle pedelec’leri ve kargo bisikletlerini daha erişilebilir hale getirecek. Bunlar, günlük araba yolculuklarının yerini alma potansiyeline sahip, ancak yüksek fiyat etiketleri, Portekiz’de kullanımlarının yaygınlaşmasına engel olmakta.”

FPCUB’dan (Portekiz Bisiklet Turizmi ve Bisiklet Kullanıcıları Federasyonu) Mário Meireles, “Bisikleti daha erişilebilir hale getirmeye yönelik önerilerimizden birinin hükümet ve Portekiz Parlamentosu tarafından kabul edilmesinden memnunuz. Bisiklet için kilometre başına ödeme teşvik planı, yol güvenliğine yatırım için bir fon, bisiklet altyapısı yatırımları için daha büyük bir bütçe ve diğer önlemler dahil olmak üzere hükümetle birlikte birçok başka teklif üzerinde çalışıyoruz.”

İndirimli KDV oranının uygulamaya konulmasına paralel olarak Portekiz Parlamentosu, konvansiyonel, elektrikli ve kargo bisikletleri dahil olmak üzere düşük emisyonlu araçlara yönelik teşvik programının 2023 yılında da devam ettirilmesini onayladı. Bu, tüketicilerin her ikisinden de yararlanabileceği anlamına geliyor; indirimli KDV oranı ve satın alma teşviki.

Avrupa düzeyinde, e-bisikletler dahil olmak üzere bisikletlerin tedariki, kiralanması ve onarımına ilişkin KDV oranlarını düşürme kararı, ilgili mevzuatın Nisan 2022’de yürürlüğe girmesiyle hayata geçirildi. Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) ve Avrupa Bisiklet Endüstrisi (CIE) tarafından da desteklenmekte. Bisiklet sektörü şimdi diğer AB ülkelerinin KDV indirimleri yoluyla bisikletleri vatandaşlar için daha erişilebilir hale getirme konusunda Portekiz’e katılmasını dört gözle bekliyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!