Bizimle iletişime geçin

Haberler

ÜRÜN TANITIMI: SHIMANO 105 DI2

Shimano yeni 105 R7100’e Di2 ekledi

shimano-eu.com

Hayatın 40’tan sonra başladığı söylenir. Shimano’nun saygıdeğer 105 grupseti için de bu geçerli olabilir, çünkü ilk çıkışından tam 40 yıl sonra, üretici nihayet 105’e Di2 teknolojisini eklemeyi uygun gördü.

Fiyat-performans denklemi göz önüne alındığında 105 her zaman Shimano’nun en popüler, en çok tercih edilen yol grupseti olageldi; yine de 105 hidrolik disk fren eklentisine rağmen, bu opsiyon ve Shimano’nun en üst segment iki grupseti arasında ayırt edici farklılıklar vardı.

105 Di2, mekaniklerin ve pilin kablolu olduğu ancak kolların kablosuz olarak bağlandığı yarı kablosuz 12 vitesli vites değiştirme dahil olmak üzere en yeni Dura-Ace ve Ultegra grupsetlerinin temel işlevsellik ve ergonomisini paylaşıyor. Bununla birlikte, 105 Di2 biraz daha az süslü malzemeler ve daha basit üretim teknikleri kullanılarak kullanıcıya sunuluyor. Sonuç olarak, Ultegra’dan yaklaşık 360 gram daha ağır, ancak maliyeti çok daha düşük bir grupset ortaya çıkıyor.

Fiyat ve ağırlığı bir yana koyarsak, diğer kayda değer ayrımlar bileşenlerin farklı yönlerinde gizli. 105’in fren kollarında Servo Wave pivot mekanizması, zincir ve kaset üzerinde ise HyperGlide+ vites profili hariç tutulmuş. Birincisi gelişmiş modülasyon ve ikincisi daha yumuşak geçişler için kullanılan bu iki teknoloji 105’in ağabeyleri ile arasındaki en bariz farklar. Ancak bu tip farklar ufaktır. Shimano, 105 Di2’nun Ultegra ve Dura-Ace’e büyük ölçüde benzediğini, hatta 105’in kendi jant setlerine bile sahip olduğunu söylüyor.

Artık yalnızca elektronik olan Dura-Ace ve Ultegra’dan farklı olarak 105 grupseti, önceden var olan 105 11 vitesli R7000 serisi grupsetinin mekanik vites değiştirme özelliğini koruyacak, ancak buna da ekstra bir zincir dişlisi eklenmesi çok uzun sürmeyecektir.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!