Bizimle iletişime geçin

Haberler

FLAMAN BÖLGESİNİN MEŞHUR “BERG”LERİ

Flaman bölgesinde kazananla kaybedeni belirleyen tepecik, “Berg”lerin en meşhurlarını sizler için seçtik.

Oude Kwaremont

2.2km uzunluğundaki Oude Kwaremont ortalama yüzde dört eğime sahip. Maksimum eğimin %11.6 olduğu tırmanış üç ana sektörden oluşuyor. Bunlardan ilki asfalt ve burada iyi pozisyon almak ikinci sektörde atak yapmak için hayati derecede önemli. Tırmanışın ikinci sektörü ise Kwaremont köyüne kadar uzanan eğimli ve pave taşlı bir yolu izliyor. Son sektör daha az eğimli olmasına karşın pave taşlı yollar burada da devam ediyor. 1975 Rhonde’de Eddy Merckx kendisine yarış galibiyetini getirecek atağını Oude Kwaremont’ta yapmıştı.  

Taaienberg

Neredeyse tüm Belçika klasik ve yarı klasiklerinin parkurunda bulunan Taaienberg, özellikle Tom Boonen’in favorisi olarak biliniyor. Belçikalı form durumunu test etmek için Taaienberg’te her zaman atak yapmış ve kimi zaman da yarışın dengelerini değiştirmiştir.

undefined

Paterberg

Kimilerine göre en zoru Paterberg’tir. Maksimum yüzde 20.3 eğimle klasiklerin en kırıcı pave taşlı tırmanış olan Paterberg, özellikle Tour of Flanders’ta, sonuncusu yarışın final tırmanışı olmak üzere üç kere tırmanılır. 2012’de Oude Kwaremont’tan önce tırmanılmaya başlandığından beri ise kazananı belirleyen keskin ataklara sıkça sahne oluyor.

Molenberg

Molenberg kısa, dik(maksimum yüzde 14) ve taşlık bir tırmanıştır. Ancak Molenberg’i bisikletçiler açısından daha da zor hale getiren yolun dar ve aldatıcı olmasıdır. Bu bölümde kenardaki seyircilere neredeyse dokunabilirsiniz. Bu tırmanışta önemli olan bir diğer unsur ise önlerde pozisyon olmaktır; keza grubun içinde gerçekleşecek bir kaza bisikletçiler için yarışın sonu anlamına gelebilir. Molenberg, özellikle Omloop Het Nieuwsblad’ta kazananla kaybedeni belirleyen farkı yaratan bir tırmanış olarak biliniyor.

undefined

Kemmelberg

İlk defa 1995’te Belçika klasikleriyle sahne alan Kemmelberg yokuşu, kazalarla ve rüzgarla birlikte zamanla Gent-Wevelgem’in karakteristik bir özelliğine dönüşür. 1996’da Belçika şampiyonu döneminin en iyi sprinterlerinden biri olarak sayılan Wilfried Nelissen burada eski seviyesine bir daha gelemeyeceği bir kaza geçirmiştir. Tırmanışı kadar inişinin de kazalara sahne olduğu Kemmelberg’in en meşhur mağdurlarından biri de kaza sonucu 65 dikiş atılan Fransız Jimmy Carter’dır. Son zamanlarda güvenlik önlemlerinin arttırılmasıyla kazaların azaldığı dik yamaçta, Gent-Wevelgem’i kazanmak isteyenler için hataya yer yok.

undefined

Koppenberg

Flanders’taki hiç bir tepe Koppenberg kadar nam salmamıştır. Yalnızca 600 metre süren yokuş, ortalama yüzde  11.62 ve maksimum yüzde 22’lik bir eğime sahip. Sert kayalarla kaplı dar yolda eğer taşlar bir de ıslaksa pedallamak bisikletçiler için olağanüstü bir bisiklet kontrolü gerektirir. 2002’ye kadar güvenlik gerekçesiyle yarış parkurlarından kaldırılması tam da bu yüzdendir.

 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!