Bizimle iletişime geçin

Editoryal

ASLI GELİŞİM 2018

2017 Aralık ayında gerçekleşen toplantıda Aslı Bisiklet’ten Marka Müdürü Servet Emanet ve Ürün Müdürü Muammer Yıldız söz alarak öncelikle bisiklet çevrelerinde dünyada hangi gelişmelerin öne çıktığını ve bu gelişmelerin ülkemize etkilerini paylaştıkları bir sunum gerçekleştirdiler. Bu noktada uzak doğudaki gelişmelere vurgu yapıldı. Çin’de bir çılgınlık halini alan bisiklet paylaşım programları ülkemizde ve dünyada bisiklet sektörü üzerinde baskı yaratmaya başlamış görünüyor. Tabi bunun yanında bisiklet, ekipman ve parçaları için Temmuz ayında açıklanan ek ithalat vergileri ve döviz artışları, 2018 için üretici, distribütör ve tüketicileri düşündüren başka bir konu. Ama ne var ki Aslı Bisiklet toplantı boyunca 2018 için dersini iyi çalışmış ve özellikle Temmuz ayından sonra bu fiyat artışlarını frenleyecek tedbirleri zamanında almış görünüyor. Detaylara birazdan değineceğiz. Önce toplantının seyrine uyum sağlayalım.

 

Mağaza yatırımları

Servet Emanet, 2018’de işi fiyat rekabetine bırakmamak gerektiği görüşünde. Konuşmasında bisiklet kullanım tarzının ülkemizde hızla değiştiğini vurguladı: “1960’larda ulaşım aracıydı bisiklet. Ürün bulmak zor, rekabet azdı. 80’lere gelindiğinde bisiklet bu özelliğinin yanında karne hediyesi olmaya başladı. Günümüzde ise artık bir spor aracı ve yaşam tarzı haline geldi. Üçüncü nesil müşteri internet üzerinde sıkça alışveriş yapıyor olsa da mağazaya gidip alacağı ürünleri incelemeyi seviyor. Artık müşteri profilini tanımak ve ihtiyaçlarına doğru cevap vermenin çok önemli olduğu bir noktadayız. Mağazalarımıza yatırım yapmalı ve bisiklet kullanıcıları için dolaşması keyifli konseptlere yoğunlaşmalıyız. Müşteriden daha çok bilgiye sahip olmalı ve satış sonrası hizmette rekabetçi olmayı gündemimizden düşürmemeliyiz” dedi.

Aslı Bisiklet, bana göre de satış esnasında mağazaların bilgide müşteriden önde olmasını aksi halde satış kaybı olacağını iyi tespit etmiş. Toplantının seyrinde iddialı oldukları ürünler ve portföylerindeki yeni markaları neden ve nasıl seçtiklerini detaylı bir şekilde bayilerine duyurarak bu sözlerinin arkasında durduklarını da gösterdiler.

 

Bilgide öncülük

“Bilginin merkezi biz olmalıyız. 2018 ürün rehberimizi de bu yönde hazırladık. Sadece bayinin değil, tüketicinin de göz atabileceği bu rehber, ürünlerin teknik bilgileri dışında markaların ardındaki hikayelere ve ürünlerin sağladığı faydaya kadar detaylı bilgiler içeriyor.  Ayrıca lastik direnci, kaset-vites-zincir uyumluluğu gibi tablolar da ekledik” diyen Servet Emanet, 2018’de Türkiye’de satışa sunacakları yeni markaları seçerken de bilgiyi sahiplenen ve inovatif ürünler üreten firmalarla işbirliğine gitmeyi tercih ettiklerini belirtti.

 

Marka bilinirliği

Firmanın farklılaşmak istediği bir başka alan ise marka bilinirliği. Özellikle Gloria Ironman gibi büyük yarışlarda katılımcılara ücretsiz verdikleri teknik destek bir yana sanata verdikleri desteklerle de potansiyel müşterilerine ulaşma arzusunda olmuşlar. 2017 Communicator Awards’ta ödül alan “Kendi Yolum” projesi,  “Yeni Başlayanlar için Hayatta Kalma Sanatı” adlı festival filmine verdikleri destek ve 41.000 kişinin katıldığı İstanbul Kahve Festivali bu projelerden öne çıkanlar. Ayrıca Aslı Bisiklet Cyclist Türkiye ekibi olarak çıkardığımız ve Fransa’da bisiklet üzerine yazılmış en iyi çizgi roman olan Velodrom Sincapları satışına da destek verecek.

 

2018’de bizi neler bekliyor?

Toplantının ikinci bölümünde ise Aslı Bisiklet 2018 yılında portföyündeki yenilikleri tanıttı. Bu yeni markalardan biri Kask. Böylece, 2018 yılında distribütör değiştirdiğini öğrendiğimiz markanın yüzde yüz İtalyan üretimi olduğunu hatırlatalım. Ürün Müdürü Muammer Yıldız Kask markasını şöyle söz etti: “Kask markasının büyük başarıları var. Team Sky ile Fransa Turu Şampiyonluğu bunlardan biri.” Marka için güvenlik, uyum, performans en önemli değerler olarak göze çarpıyor. Her kaskın içinde bulunan logolar ile bu değerler hakkında tüketiciye bilgi veriliyor. Kask, içteki polistreni dıştaki plikarbonat ile birleştirerek daha iyi bir darbe emilimi sağladığı iddiasında. Tüm kasklar “inmold” üretim sistemi ile üretilmiş yani üstteki kaburga yapıştırma değil. Üst seviye kasklarda ise içte bir iskelet var. Böylece darbe esnasında kask dağılmıyor. Yüksek görünürlük için ise arkada reflektör özellikli etiketler var. Konfor tanıtımına gelirsek burada İtalyan tasarımı olması ön plana çıkıyor. Teknolojisi ve kapanma sistemi ile net bir fit sağlıyor. Kask markası tüm modelleri her kafa tipine uyacak şekilde üretiyor yani evrensel bir fit yapısı ortaya koyuyor. Kayışları ise anti alerjik. İç pedleri çıkarılabilir ve yıkanabilir özellikte üretilmiş. Performans ise Kask için bir başka önemli unsur. Team Sky vasıtasıyla Jaguar’la geliştirilen teknolojileri ile rüzgar tüneli testlerini gerçekleştiriyorlar. Muammer Yıldız, profesyonel sporcuların geri bildirimleri ile yeni ürünler çıkardıklarını ve son yıllarda hiçbir ürünün Team Sky onayı almadan piyasaya sürülmediğini belirtiyor.

Kask markası beş ana kategoride tanımlanıyor; Aero, Performans, Tutku, Günlük ve Dağ Bisikleti. Pro pelotonda kullanılan tüm kask markaları içinde Avrupa üretim özelliği taşıyan tek kask markası olduğunu atlamayalım hatta Muammer Yıldız, zamana karşı yarışlarda, bazı takımların sponsorları başka markalar olmasına rağmen Bambino modelini, etiketlerini sökerek kullandıklarını belirtiyor. Infinity modeli ise koleksiyondaki en geniş kullanım alanına sahip kask. Hem triatlon kullanıcıları hem de performans kullanıcılarının tercihi. Kapalı bir kask olmasına rağmen soğutma değerli neredeyse Mojito modeli ile aynı. Tüm kategorilerin en çok satanı ise Mojito, İngiltere’nin en iyi 100 bisiklet ürünü listesinde. Günlük kullanıcı için ürettikleri Rapido da inmold özellikte ve koleksiyondaki en hafif kasklardan biri.

Kask markasında yenilikler de var. Team Sky’la beraber geliştirilen Valegro modeli sadece 175gram ve 37 tane hava deliğine sahip. Protone’a göre daha iyi havalandırma özellikleri var. Öne ve arkaya gözlük takabiliyorsunuz.

 undefined

Kask, Koo ile gözlük de üretiyor

Şimdiye kadar sadece kask üreten firma Koo markasıyla gözlük üretimine de geçti. Koo da yüzde yüz İtalyan üretimi. Alman markası Carl Zeiss lensleri kullanıyorlar ve marka şu an iki farklı modele sahip. Koo Open ve Koo Opencube. Farklı bir katlanma mekanizmasına sahip gözlüklerin saplarının bağlanma açıları ve burunlukları ayarlanabiliyor, lensi çıkarmak ise çok pratik. Ayrıca hem alttan hem de camların üstündeki deliklerden hava alarak soğuyor. Ayrıca ufak ayarlar ile havalandırma boşluğunu düzenleyerek ekstra soğuma sağlayabiliyorsunuz.

undefined

 

Santini 2018 kreasyonu

1965 yılında Pietro Santini tarafından kurulan Santini bugün günde 3.000 adet üretim yapan bir dev. Bugüne kadar hiç ödün vermedikleri prensipleri ise üretimlerini sadece İtalya’da devam ettirmeleri. 20 senedir UCI ile işbirliği içinde olduklarının altını çizelim. Hem dünya şampiyonluğu formalarını yapıyor hem de gökkuşağı renkleri ile günlük giyim için de tasarımlar gerçekleştiriyorlar. 2018’de ise tarihin en büyük şampiyonları için özel bir UCI serisi göreceğiz. 1953 Dünya Şampiyonu Fausto Coppi, 1974 Dünya Şampiyonu Eddie Merckx ve 1987 Dünya Şampiyonu Stephan Roche adına özel tasarım formaları satışa sunacaklar. Formaların üzerinde bu şampiyonlara ait bazı bilgiler de yer alacak. 2018 yılında Santini ile ilgili bir başka haber ise Trek Segafredo ile anlaşmaları. Amerikalı bisiklet takımını İtalyan Santini giydirecek. Bu koleksiyon sizi tatmin etmediyse Aslı Bisiklet bayileri aracılığı ile asgari 15 adet forma siparişinizle istediğiniz tasarımla Santini kalitesinde formalar yaptırabileceğinizi de atlamayalım.

 undefined

Sidi alt grupta da kablo bağına geçiyor

1960 yılında dağ sporu ayakkabıları imalatı yapan bir başka İtalyan markanın hikayesi de Santini’yi hatırlatıyor. Bugün bisiklet sektöründe pazar lideri olan Sidi, 2018 yılına yeniliklerle giriyor. Giriş seviyesi modellerinde gergi mekanizmaları değişiyor. Bir önceki seride plastik cırtlı şekilde üretilirken artık kablolu üretime geçiyorlar. MTB’de tamamen yenilenen taban teknolojileri var. Yeni yol ayakkabısı ALBA, mtb tarafında ise TRACE ismi ile piyasada olacak. Muammer Yıldız, markanın İtalyan üretim olmasından ötürü uzak doğudan ithal edilen ve ek vergi yükümlülükleri bulunan diğer üst grup markalarla aradaki farkın kapandığını ve binicilerin küçük bir fark daha ödeyerek Sidi kalitesini tercih ettiklerini belirtti.

Selle Italia’da fiyatlar düşüyor

Selle Italia’nın efsaneleşmiş selelerinden Slr, Flite ve daha pek çok modeli, TM (tubular manganese) ray seçenekleri ile %30 daha uygun fiyata piyasaya sunuldu. Karbon raylara göre 40gr civarında daha ağır olan seleler Selle Italia kalitesinin daha uygun fiyat seviyelerinden sunulabilmesini sağlıyor. Aynı zamanda idmatch sele ölçüm sistemi ile müşterilerine bu hizmeti sunan satış noktalarının başarısından bahseden Yıldız, “ Bu başta da vurguladığımız gibi tüketicilere bilgi ile ürünlerimizi sunma konusundaki hedefimizi tamamlayan unsurlardan biri” diyor.

 

idmatch ile bike fit artık saniyeler sürecek

idmatch, hiçbir sensöre ihtiyaç duymadan tüm bike fit ölçümlerini saniyeler içinde yapabiliyor. Yazılımında dünyadaki tüm bisiklet modellerinin ve geometrilerinin yer aldığı bir veri tabanı var. Bu sayede önce bisiklet profili belirleniyor. Daha sonra kamera karşısında vücut ölçüleri alınarak, sürüş esnasında ağrı yaşanan bölgeler sisteme 1’den 5’e kadar sınıflandırılarak tanımlanıyor. Böylece dünyada ilk defa eklemleri belirlemek için kullanılan 3D vücut tarayıcı sayesinde bilgisayar ortamında binicinin statik ve dinamik durumunu analiz eden dijital harita çıkarılıyor. Birkaç dakika bisikletin üzerinde pedal bastıktan sonra yazılım hareketleri analiz ediyor ve optimum pozisyonu buluyor ve böylece bike fit saniyeler içinde tamamlanıyor. Ürün fit konusundaki iddiasını kal sistemi ile güçlendiriyor. Yine özel bir teknoloji ile ayakkabının üzerinde kalin nerede konumlanması gerektiğini doğru olarak saptayabiliyor. Öncelikle özel bir aparatla ayak ölçülüyor ve alınan ölçüm doğrultusunda lazer yardımıyla milimetrik bir kal ayarı yapılıyor. Aslı Bisiklet 2018 yılında sunacağı bu ürünü ilk örneğini Sedona Concept’te kullanacağını duyurdu.

 

Bir başka pazar lideri Schwalbe

Bisikletle ilgilenen ve Schwalbe markasını duymayan yoktur. 1922 yılından beri lastik üreten firma Avrupa’da da pazar lideri. 2018’de dağ bisikleti lastiklerinde bazı güncellemelere gidiyorlar. Schwalbe’nin geliştirdiği yeni hamur teknoloji konsepti “Addix” ile bu yıl lastiklerin üzerinde dört farklı renk göreceğiz. Kırmızı (hız), mavi (hız ve tutunma), turuncu (yumuşak), mor (ultra yumuşak) anlamına geliyor.

 

Schwalbe ve Compass’a kardeş geliyor

DSI, Sri Lanka’dan yeni bir lastik markası.

Aslı Bisiklet lastik pazarına Scwalbe ve Compass ile hakim olmak istiyordu. 2018 de ise portföyüne ara segment katarak pazarı domine etmek istediğinin sinyalini veriyor. Muammer Yıldız: “DSI’nin de marka portföyümüze eklenmesi ile tüm segmentlerde,  her tip lastik ihtiyacına cevap verebilecek durumdayız.” diyor.

 undefined

Fiyat artışına dayanıklı hamleler

Aslı Bisiklet’in kendi markalarından olan Vona’da tedarikçi değişikliğine giden Aslı Bisiklet, bu kategoride maliyetleri düşürerek ek vergi ve döviz artışına meydan okuyor.  Şehir bisikleti ve turculara müjde, disk ve v frenli bagajlar geçen yıldan daha uygun fiyatlarla satışa sunulacak. Ayrıca bisikletinizin ayağı kırılırsa pahadan korkmanıza gerek yok. Bisikletinizi duvara yaslayıp çizmek yerine uygun fiyatlı Vona orta ayak alabileceksiniz. Vona aynı zamanda duvar askıları da üretiyor. 

 

Bu gidon bandı başka

2017 yılında Aslı Bisiklet’in ülkemizdeki bisiklet severlere kazandırdığı bir başka marka ise Lizard Skins. Muammer Yıldız, markanın gidon bandında DSP denilen eşsiz bir malzeme kullanıldığını belirtiyor ve bir kere kullanıldığında verdiği hissiyat ile gidon bandında vazgeçilmez bir tercih haline geldiğini söylüyor. Açıkçası ben de kendi bisikletimde Lizard Skins gidon bandı kullanıyorum ve Muammer’e katıldığımı belirtmeliyim. Çifti 57gram gelen ürün oldukça hafif. Üstelik bandı çıkarıp tekrar sarabiliyorsunuz. Dediğim gibi bu gidon benzerlerinden farklı dolayısıyla sargı işini kendiniz yapacaksanız, ürün üstünde yer alan QR kodu veya internet sitelerini kullanarak sargı işini öğrenmenizde yarar var. Çünkü Lizard Skins gidon bandının çok gerdirmeden sarılması gerekiyor. Marka aynı zamanda eldiven de üretiyor ve geniş bir ürün seçeneği var. Benim tercihim Aramus Classic deri modeli.

 undefined

Inovatif far ve stoplar

Aero-X stop, içindeki sensörle sürüş sırasında fren yaptığınızda parlaklığını kendiliğinden arttırıyor. Durduktan 60sn sonra kendi kendini kapatıyor. Bisiklete dokunduğunuz anda ise yine kendiliğinden devreye giriyor. Unutkanlar için hem pil hem de hayat kurtaracak bir yenilik diyebiliriz. Geniş açılı görüş mesafesi ile güvenilirlikte tüm aşamalardan tam not aldığını söyleyebiliriz.

SOL300 Plus ön aydınlatma ise “Otomatik Ortam Işığı Algılama” özelliğine sahip yani tünele girdiğinizde otomatik yanan bir far sisteminden bahsediyoruz. 450 lümen gücündeki bu far ile görünür olmanın yanında önünüzü görmeniz için de başka bir ışık kaynağına ihtiyaç duymaksızın sürüş yapabilirsiniz.

undefined

Sram Red E-Tap Türkiye’de

Sram’ın kablosuz vites teknolojisi etap Türkiye pazarında satılamıyordu. Muammer Yıldız bunun sebebini ürünün Türkiye’deki mevzuatta “kablosuz iletişim aracı” olarak sınıflandırılmasıyla açıkladı. İthalatın gerçekleşmesi için ilgili sertifikasyonun Sram tarafından yapılan Sram Red e-tap grupsetleri taşıyan konteynır siz bu yazıyı okurken çoktan Aslı Bisiklet deposuna varmış olacak. Standart yol, 11×32 kaset uyumlu WiFLi standart ve hidrolik sistemler, triatlon ve zamana karşı bisikletleri için aero grupsetler, tüm seçenekleri ile upgrade set olarak satışa sunulacak (Set içeriği : ön vites, arka vites, vites kolları, şarj ve güncelleme üniteleri).  Aslı Bisiklet bunun yanında Red E-Tap yedek parça da sağlayabilecek. Siz yine de dikkatli sürün. Muammer Yıldız 2018 bir başka müjdeyi ise şöyle açıkladı: “İlk 1×12 sistem olan XX1 Eagle’ın yarı fiyatına satılacak olan GX Eagle serisi için bir kutuda tüm grupsete ulaşabileceksiniz.”

Dekoratif bisiklet kılıfı Velosock

Aslı Bisiklet’in yine yılın son dönemlerinde tüketiciye yeni sunduğu bir ürün. Velosock’un ürettiği bu kılıf sürüş sonrası bisikletinizin arabanızı ve evinizi kirletmesinin önüne geçerken aynı zamanda bisikletinizi dekoratif bir nesne haline de getiriyor. Ama altını çizmekte yarar var bu ürün iç mekan için tasarlanmış. Yani bisikletinizden ziyade bisikletinizi koyduğunuz alanı koruyor. Günümüz bisiklet kullanıcılarının bisikletlerini artık balkonda tutmadığından yola çıkan Velosock’un  kadınlar için ürettiği taytlar da Aslı Bisiklet’le Türkiye pazarında satışa sunuluyor.

 undefined

Vakumlu bisiklet taşıyıcı

Rassine tavan üstü vakumlu bisiklet taşıyıcısı üretiyor. Aslı Bisiklet bu ürünün piyasadaki muadillerine göre yarı yarıya daha uygun bir fiyatla satışa sunulacağını duyurdu. Gelişen teknoloji ile bisiklet sektöründe dijital sensörler daha geniş bir kullanım ağına erişiyor.  En üst modelinde ürüne dahil gelen tablet üzerinden, tavandaki vakumların basınç değerlerini izleyebiliyorsunuz. Böylece sürüş esnasında güvenlik ile ilgili hiçbir endişe duymanıza gerek kalmıyor.

 

Sedona’da fiyat artışı yok

Sedona markasında da Aslı Bisiklet bayilerine güzel haberler verdi. Pazardaki yerini yeni ve inovatif ürünlerle korumak, geliştirmek ve sağlamlaştırmak isteyen firma Sedona modellerinde minimal değişikliklerle vergi ve dövizdeki artışları frenlemeyi amaçlamış. Tüm modellerde kadroda kaliteyi bozmadan kadronun üzerindeki ekipmanlarda alternatifleri değerlendirerek ince bir iş çıkarmış. Aslı Bisiklet toplantıda Sedona 820, 410 modellerinde fiyat artışı gerçekleştirmeyeceğini duyurdu. 310 grubunda ise kilitli maşaya geçiliyor ve satış fiyatında sadece %5 (75TL) bir artış söz konusu olacak.

 

Dahon’da yerli üretime başlanıyor

Aslı Bisiklet’in katlanır bisiklet pazarında payını kimse ile paylaşmaya niyeti yok. Ek verginin fiyatlara yansımaması adına Dahon’la üretim lisansı konusunda anlaşmaya giden Aslı Bisiklet öncelikli olarak en çok satan Vybe ve Mariner modellerini Türkiye’de üretecek. Curl ve MU serisinde de fiyat artışı yapmayacaklarını duyurdular.

 undefined

Ve Argon18

Eski bir şampiyon olan Gervais Rioux tarafından 1999 yılında kurulan Argon18 bir Kanada markası. Rioux,  yarıştığı yıllarda tüm dünya şampiyonalarına katılmış bir isim. Kanada Yol Şampiyonu ve 88 Seul Olimpiyatları’nda da yer almış bir profesyonel. 1989’da kariyerini noktaladıktan sonra bir bisiklet mağazası açıyor ve o yıllarda bike fit yapmaya başlıyor. Yaptığı fitlerden sonra ideal geometriyi daha iyi yakalayabileceğini düşünüyor ve bodrum katta başlayan kadro üretimi ile Argon 18’i kuruyor. Argon ismi ise 18 numaralı kimyasal bir elementten geliyor ve tüm modellere yine bir element ismi verilmiş. 1989 yılında açtığı mağaza halen faal ve aradan geçen zamanda olağanüstü gelişim göstermiş durumda. Argon 18, triatlon ve yol bisikleti pazarında çok etkin. Bugün dünyada 70’den fazla ülkeye yayılmış durumda. WorldTour takımlarından Astana’nın da sponsoru.

 

Optimal denge

Bu, Argon 18’in sloganı. Rioux, bisiklet markalarının hafiflik, esnemezlik, konfor ve aerodinamiklik sattığını söylüyor. O ise bunlardan hiçbirinin tek başına yeterli olmadığından yola çıkarak optimal dengeyi yakalamayı hedeflemiş. Böylece 1999’da başladığı üretimiyle 2000’de Kanada’da, 2005’te 10 ülkede, 2010’da 32 ülkede ve 2016’da 72 ülkede bisikletlerini tüketicilere ulaştırmayı başarmış. Halkaya son eklenen ülkeler ise Hindistan, Rusya ve Türkiye. Ürün gamında triatlon, endurans, yol, pist ve şehir bisikletleri var. Kendi patent sistemleri ile tüm yatırımları kadroyu geliştirmek üzerine.

Modelleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, klasik yol bisikleti modeli Gallium Pro. Aero tarafında ise Nitrogen Pro, 2018’in ilk endurace modeli ise Krypton. Triatlon bisikletlerinde ise E119 serisi var. E119 modelinde E119+ bisikletin aksesuarlı olarak satıldığına işaret ediyor. Muammer Yıldız bunu: “Ülkemizdeki triatlon yarışlarında iyi bisikletler görüyoruz ama bisikletin üzerinde yanlış konumlandırılmış ekipman ve gıdalar aerodinamikliğin önünde engel oluşturuyor. Bunu engellemek adına plus modelleri kendi depolama alanları ile beraber geliyor” şeklinde açıklıyor.

 

Sonuç

Aslı Bisiklet tüketiciye kaliteliden ödün vermeden hatta artırarak ürünleri olabildiğince düşük fiyatlardan sunmak üzere yıl boyunca iyi çalışmış. Fiyatı düşüremediği yerde fiyat-performans denklemini tüketicinin lehine tutma eğilimine gitmiş. Bunun yanında sektörde rekabeti yalnızca fiyata bırakmak istemiyor. İnovatif ürünlerle tüketicinin ihtiyaçlarına doğru ve zamanında cevap verme arzusunda görünüyor. Burada değindiğimiz markalarla birlikte toplam 68 markayı ülkemizdeki kullanıcılara sunmayı başardığını hatırlatalım. Merida’nın yanında pro-pelotonda koşan bir başka dünya markası Argon18 ile sektörde daha fazla yer alacağını düşünüyoruz. Sram Red E-Tap satışına Türkiye’de geç de olsa başlamaları yine sevindirici bir haber. Ayrıca ek ithalat vergisinden ötürü tüketiciyi mağdur etmemek için sürekli kendini güncelleyen bir ekiple bisikletin her alanda daha bilinçli ve sağlıklı kullanılmasına katkı yaptıklarını düşünüyoruz. Dahon’da fiyat istikrarı yakalamak için Türkiye’de üretime geçecek olmaları ise aynı zamanda yeni istihdam olanakları da yaratacaktır. Sektörde kazandığını üretime ve gelişime yatıran bir distribütörün olması bizim için sevindirici bir haber.   

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!