Bizimle iletişime geçin

Bisikletler

CANNONDALE SYNAPSE 105

Cannondale firması, uzun yıllardır alüminyum teknolojisi ile öne çıkıyordu. CAAD serisi, özellikle uygun fiyata, yüksek performanslı bisiklet almak isteyenlerin ilk tercihi oluyordu. Serinin son bisikleti CAAD12 ise, diğer firmaların da harekete geçmesini sağlamış ve alüminyum bisikletler tekrar ön plana çıkmaya başlamıştı. Ancak Cannondale firması, yalnızca alüminyum üzerinde başarılı değil. Firmanın karbon fiber bisikleti SuperSix’in yanında bir de endurance bisikleti Synapse var ve bu bisiklet bizi gerçekten etkilemeyi başardı.

Bisikletin göz alıcı, mat kırmızı ve parlak siyahtan oluşan boyasından gözünüzü aldığınız zaman, kullanılan enteresan boru şekilleri dikkatinizi çekiyor. Belli yerlerde kalınlaşıp, belli yerlerde incelen bu farklı boru profilleri, bisikletin hem rahat hem de iyi performans göstermesi için özel olarak tasarlanmış. Sele borusu, orta göbeğin hemen altında ikiye ayrılıyor ve göbeğin iki tarafında birleşiyor. Cannondale, bu tasarımın hem daha hafif hem de daha esnemez olduğunu söylüyor.

undefined

56cm boyu için 18,6cm alın borusuna ek olarak, yalnızca 10cm’lik bir gidon boğazıyla gelen bisiklet, sürüş pozisyonunu yarış modellerine göre biraz daha kısa ve yüksek olmasını sağlıyor. Endurance bisikletler için normal sayılacak bu ölçü, biraz daha agresif bir pozisyon isteyen bisikletçilerin gidon boğazı değiştirmek zorunda kalmasına neden olacaktır.

Kendi ideal pozisyonuma en yakın ayarı yaptıktan sonra çevirdiğim ilk pedaldan itibaren, bisikletin yoldaki bozukluk ve titreşimleri ne kadar başarılı sönümlediğini gördüm. Bisikletin önünden ve arkasından gelen yol titreşimleri, eşit bir ölçüde azaltılıyor ve gidon ile seleye çok az bir şekilde yansıyordu. 25,4mm ölçüsündeki sele borusu, diğer markaların çokça kullandığı 27,2mm’den çok daha ince olsa da, alüminyum olduğu için, gelen büyük darbeleri emmekte çok da başarılı değildi. Maliyeti düşük tutmak için yapılan bir tercih olsa da, karbon fiber sele borusunun bu bisiklete çok daha iyi uyum sağlayacağı kesin.

Hızım arttıkça, yani yoldan gelen titreşimler sıklaştıkça, yoldan gelen titreşim hissi de azalmaya başladı. Öyle ki, belli bir yerden sonra, yol titreşimleri tamamen yok oluyor ve bisiklet sanki uçuyormuş gibi hissettiriyordu. Kişisel olarak, rahat ama yoldan bana geri bildirim veren bisikletleri daha çok seviyorum, bana göre yoldan biraz tepki almak faydalı ama hobi kullanıcılarının bu hisse bayılacağı kesin.

 undefined

Her yol dümdüz değil

Genelde rahat bisikletlerin en büyük sorunu viraj performansı oluyor. Darbeleri ve titreşimleri emmek için kullanılan esnek boru şekilleri, virajlarda yandan gelen yükler karşısında da kadronun ve maşanın esnemesine neden oluyor. Bu, ön ve arka tekerin viraj içinde farklı çizgiler izlemesine ve sonuç olarak bisikletin viraj performansının düşmesine neden oluyor. Fakat Cannondale Synapse’ta bunların hiçbiri gerçekleşmiyor. Endurance geometri, yani daha uzun teker aralığı ve daha yatık bir alın borusu, bisikletin virajlarda daha isteksiz olmasına neden oluyor. Bu daha endurance bisikletlerin ihtiyaç duyduğu daha stabil sürüş karakteri için gerekli. Fakat bisikletin karakterine alışıp, virajlara hızlıca girdiğimde de hiçbir sorun yaşamadım. Neredeyse bir yarış kadrosu kadar iyi viraj dönmek mümkün.

Güç aktarımı konusunda da Synapse gerçekten iyi bir performans gösteriyor. Kullanılan Mavic Aksium jantlar, ağırlıkları nedeniyle hızlanmaya pek istekli olmasalar da, pedala sertçe yüklendiğimde bile herhangi bir esneme hissetmedim. 50-34 aynakola ek olarak kullanılan 11-32 kaset dişli ise, neredeyse bütün yokuşları kolaylıkla çıkmanızı sağlayacak kadar hafif bir vites oranı veriyor.

undefined

Cannondale, ekipman seçimini de kadro tasarımı kadar özenle yapmış. Biraz ağır da olsa hem güzel görünen, hem de dayanıklı Mavic Aksium jantlara ek olarak, Shimano Ultegra 6800’den yalnızca ağırlık olarak ayrılan 105 5800, bisikletin bu düşük fiyat aralığında, yüksek performans göstermesini sağlamış. 25mm Schwalbe Lugano lastikler, Cannondale C3 gidon ve gidon boğazı ile de bisiklet tamamlanmış.

Bisikleti almamanız için aklıma gelen tek neden, endurance geometrisi. Eğer safkan bir yarış bisikleti istemiyor, uzun mesafelerde bisikletinizi rahat ve performanslı bir şekilde kullanmak istiyorsanız, Cannondale Synapse 105 piyasada çok güçlü bir şekilde sizi bekliyor.

 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Kaçırmayın:

LOOK 785 HUEZ RS

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

S&C JAI HINDLEY

Editoryal

“Tadej Pogačar, Hinault ve Merckx’den bile daha iyi”

Haberler

Çin’in Bisiklet Mezarlıkları Görüntülendi

Haberler

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nda yeni sezon başlıyor!

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!