Bizimle iletişime geçin

Editoryal

GIANT ANTRENMAN ROTALARI: İZMİT – KANDIRA

Sabahın ilk ışıklarıyla bisikleti aracınıza koyup İzmit’e gidebileceğiniz gibi, bisikletle Pendik’ten her sabah saat 08:00’de kalkan Adapazarı Ekspresi’ne de binebilirsiniz (TCDD web sayfasından güncel bilgi alınız). 50 dakika sonra İzmit’te olacaksınız. Her türlü ulaşım aracıyla gezmeyi sevenler için rotaya hoş bir başlangıç olacaktır. Parkurun başlangıç noktası da neredeyse İzmit Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin bulunduğu nokta. Özel aracınız yoksa otobüsle de ulaşmak mümkün. Önerdiğimiz rota İzmit’ten Kandıra’ya yaklaşık 40km uzunlukta olup 700 metre üzerinde tırmanış barındırıyor. Yolun sağındaki emniyet şeridi bisikletle sürüş için uygun bir alan sunarken, temiz ve düzgün asfaltı sayesinde sürüş akıcı oluyor. Sabah saatlerinde sakin olan yolda öğlen araç trafiği hareketleniyor. Her zaman vurguladığımız üzere, uygun giysi ve aksesuarlar ile görünür olmayı ihmal etmeyiniz.

undefined

Parkurun profiline baktığımızda, Kandıra yolunun 7km uzunlukta ve %5 eğim ortalamasına sahip bir tırmanış ile başladığını görüyoruz. Bu noktaya ısınmış halde ulaştıysanız 20-25 dakika sürecek bu tırmanışın ilk yarısını %70-80 güç vererek çıkarken, zirvesine yaklaşırken %90 güç aktararak bu ilk rampayı geride bırakabilirsiniz. Eğer seleye yeni oturduysanız mümkün olduğunca seri dişlide, yüksek kadans ile bu tırmanışı iyice ısınmak amacıyla çıkabilirsiniz. Parkurda kesin virajlar bulunmuyor, ancak poyraz esintisi olan bir havada karşıdan gelen rüzgar sizi bazen yolda sallayabiliyor. Çünkü güzergah oldukça açık bir rotada ilerliyor, sizi rüzgardan koruyacak bir orman veya sırt bulunmuyor. İlk tırmanış ardından iniş ve düzlüklerden sonra 12’inci kilometrede 1km uzunlukta %10 eğimle başlayan bir yokuş yer alıyor. Hızlı başlayıp hızlı bitirmek denenebilir. Antrenmanda atak yapma denemesi ve aerobik eşik zorlamak için güzel bir fırsat olabilir.

undefined

Bu noktadan sonra hızlı bir iniş ardından Kandıra’ya kadar hafif hafif iniş var. Eğer bu parkuru, aynı yolu geri dönerek bitirecekseniz çok yüklenmeden ama pedala da tatlı tatlı basarak Kandıra’ya ulaşabilirsiniz. Kandıra’dan İzmit’e geri dönecekseniz, önünüzde 20km uzunluğunda yavaş yavaş rakım kazanan bir yol bulacaksınız. Laktat eşiğinizi iyileştirmek için, bu 20km boyunca sürdürülebilir en yüksek sabit tempoda, %90 güç seviyesinde pedal çevirerek performansınıza önemli katkı sağlayabilirsiniz. Öte yandan, Gran Fondo gibi yarışlara hazırlanıyorsanız, yarışı da antrenmanlarda prova etmek yerinde olur. Yol yarışlarında kısa aralıklarla hızlı ve sık ataklar olmaktadır. Buna fiziksel olarak hazır olmak için, Kandıra dönüşünde az önce önerdiğimiz sabit tempo eşik sürüşü yerine her 2km’de bir, 300 metre tam güç sprint denemeleri size güç katacaktır. Sprint sonunda nabız düşürmek için tempoyu yavaşlatıp bir sonrakine hazırlanabilirsiniz. Uzun bir tur planlayıp Ağva – Şile yolu üzerinden İstanbul’a dönecekseniz Kandıra’da su ve yiyecek takviyesi yapmanız yerinde olacaktır. Bir sonraki rotamızda fındık ağaçları arasında başlayan Kandıra – Ağva – Şile parkurunda olacağız.

undefined

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!