Bizimle iletişime geçin

Haberler

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ MAYOSU FERİTCAN ŞAMLI’NIN

Türkiye Turu’nun ikinci etabı öncesi Cyclist Türkiye’ye konuşan Türk Milli Takımı sporcuları Feritcan Şamlı ve Halil İbrahim Doğan ilk etabı ve ikinci etaptaki hedeflerini anlattı.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ilk gününde koşulan 156.7 kilometrelik İstanbul-Tekirdağ etabında startın verilmesinin hemen ardından milli sporcularımızdan Feritcan Şamlı’nın da içlerinde bulunduğu 6 kişilik bir kaçış grubu oluştu. İlk 7 km geride kalırken 2 dakika 55 saniyelik fark açmayı başaran kaçış grubunda Astana’dan Zhandos Bizhigitov,Burgos’tan Alvato Robredo, Neri Sottoli Selle Italia’dan Lorenzo Fortunato, Rally Uhc Cycling’den Emerson Oronte ile Sport Vlaanderen takımından Lindsay De Vylder yer aldı.

Yarışın son 22 kilometresine kadar kaçış grubundaki yerini korumayı başaran milli sporcu Feritcan Şamlı, bugünkü ikinci etap öncesi Cyclist Türkiye’ye verdiği röportajda dünkü etapta kendini oldukça iyi hissetiğini ve kaçış grubunda beyaz forma için mücadele ettiğini belirtti.

Yarışın 116. kilometresinde bulunan Türkiye Güzellikleri sprint primi kapısında Rally Uhc Cycling’den Emerson Oronte ile Sport Vlaanderen takımından Lindsay De Vylder ile mücadele eden Şamlı, beyaz mayoyu kazanan isim oldu.

Etap sonunda Türkiye Güzellikler klasmanında podyumun en üst basamağında kendine yer bulan Şamlı; “Yıllar sonra kürsüye çıkmış olmak özellikle de Türkiye Turu’nda, bir World Tour yarışında Türkiye Güzellikleri mayosu için podyuma çıkmış olmak inanılmaz bir duyguydu. Türkiye Turu’ndaki ilk podyumumdu ve ilk kez beyaz mayo benim üzerimde. Bu ilkleri yaşamanın duygusu anlatılmaz.” dedi.

Bugünkü 183.3 kilometre uzunluğundaki Tekirdağ-Eceabat etabında beyaz mayoyla yarışacak olan Feritcan Şamlı, ikinci etapta yeniden kaçış denemeyip dinleneceğini, yarınki etapta daha sağlam bir kaçış denemesi yapacağını açıkladı. Tüm etaplar Türkiye Güzellikleri mayosunu korumak için mücadele edeceğini de ekleyen milli sporcu, bugün son 20 kilometrede geçilecek olan Türkiye Güzellikleri sprint primi kapısına dek kendini saklayacağını belirtti.

Türk Milli Takımı’nda genç yaşında rağmen ilk etapta oldukça iyi bir yarış çıkaran Halil İbrahim Doğan ise son 10 kilometrede yer alan Tırmanış primi kapısını 5. sırada geçerek 1 puanın sahibi oldu. Elit kategoride ilk yarışını koşan 18 yaşındaki genç sporcu, profesyonel sporcularla birlikte bir World Tour yarışı koşabildiği için oldukça heyecanlı ve mutlu olduğunu dile getirdi.

Bugünkü etapta tırmanışlara odaklanarak kaçış denemeleri yapacağını ve tırmanış primlerini almayı hedeflediğini söyleyen Doğan, uzun yokuşları sevdiğini ancak dağ bisikleti de sürüyor olmasından dolayı kısa ve sert yokuşlarda oldukça iyi olduğunu ve bu yeteneğini etaplarda ön plana çıkaracağını belirtti. 

Dünyanın en iyi bisikletçileri ile aynı ortamda yarışıyor olmanın kendisini oldukça şaşırttığını ve heyecanlandırdığını da ekleyen Doğan, “ilk gün oldukça şaşkındım. Sürekli gözlemledim ve sonrasında aramızda büyük farklar olmadığı, bizim de onlar gibi olabilmemizin mümkün olduğu sonucuna vardım.” şeklinde konuştu.

Türkiye Turu’nda yer almayı en başından beri istediğini ve bunun için hem uluslararası yarışlarda hem de kamplarda elinden gelenin fazlasını yapmaya gayret gösterdiğini söyleyen milli sporcu Halil İbrahim Doğan, kendisine örnek aldığı sporcularla aynı ortamda yarışıyor olmanın harika bir duygu olduğunu söyledi.

Bugünkü etapta tırmanış mayosu için mücadele edeceğini belirten genç sporcu, takım içerisindeki tecrübeli sporcuların kendisine her konuda yardımcı olduğunu, bilgi verdiğini de ekledi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!