Bizimle iletişime geçin

Haberler

TÜRKİYE TURU 4. ETAP YARIŞ RAPORU

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun dördüncü gününde galibiyet Lotto-Soudal takımından Caleb Ewan’ın oldu.

Fotoğraf Tarık GÜL

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, dünkü 122.6 kilometrelik Çanakkale-Edremit etabının ardından bugün 194.3 kilometrelik Balıkesir – Bursa etabıyla devam etti. Yarışın en uzun etabı olan dördüncü etapta, dünkü sprint mücadelesini kazanarak galibiyeti elde eden isim olan Deceuninck-Quick Step’ten Fabio Jakopbsen yeşil mayoyla start aldı. Dün aldığı etap ikinciliğini rağmen genel klasman liderliğini elinde bulunduran Bora-hansgrohe’li sprinter Sam Bennett ise turkuaz mayosunu korumayı başardı. Türk Milli Takımı sporcusu Feritcan Şamlı’nın bir kez daha beyaz mayo ile yarıştığı etapta tırmanış klasmanındaki liderliğini sürdüren Sport Vlaanderen’den Thimo Willems da yeniden kırmızı mayoyla mücadele etti.

UAE Team Emirates’ten Aleksander Riabushenko’nun yarışmama kararı üzerine 116 sporcunun start aldığı etap 09.50’de başladı.

Startın verilmesiyle birlikte Caja Rural Takımı’ndan Mauricio Moreria, Delko Marseille Provence Takımı’ndan Lucas De Rosso, Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Ander Barrenetxea, Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems ve Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı kaçış grubunu oluşturdu. Hızlı tempoda ilerleyen kaçış grubu pelotonla arasında 2 dakika 30 saniyelik bir zaman farkı oluşturmayı başardı.

Turkish Airlines sponsorluğundaki kırmızı mayoyu Tur’un başından beri taşıyan Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems 17.9. kilometrede gerçekleşen tırmanış kapısını da birinci sırada geçti ve böylece yarınki Bursa- Kartepe etabında da kırmızı mayoyu giymeye hak kazandı. Prim kapısını ikinci olarak Caja Rural Takımı’ndan Marurido Moriero, üçüncü sırada ise Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Ander Barrenetxea geçti. Tırmanış primi kapısınında geçilmesinin ardından kırmızı mayoyu bir kez daha korumayı başaran Thimo Willems ana grupta kalmayı tercih ederek kaçış grubundan ayrıldı.

Oldukça sert ve rüzgarlı bir havanın etkili olduğu dördüncü etabın 69.5’inci kilometresinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri prim kapısı geçildi. Kaçış grubunda bulunan Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı, üç etaptır koruduğu beyaz mayo için tek başına yaptığı atakla prim kapısını birinci sırada geçmeyi başardı.

Ikinci prim kapısının geçilmesinden sonra kaçış grubu ile ana grup arasındaki zaman farkı 9 dakika 40 saniyeye kadar çıktı. 77. Kilometre kaçış grubunda yer alan milli sporcu Feritcan Şamlı’nın gruptan ayrılarak pelotona dahil olması ile kaçış grubu 3 kişiye düştü.

Etabın son prim kapısı finişe 72 kilometre kala gerçekleşti. Salcano’nun sponsorluğundaki sprint primini Caja Rural Takımı’ndan Maurıcio Moriera Guarino kazandı. İkinciliği Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Ander Barrenetxea Uriarte, üçüncülüğü de Delko Marseille Provance Takımı’ndan Lucas De Rossi elde etti. Finişe 53 kilometre kala kaçış grubuyla ana grup arasındaki yeni zaman farkı 2 dakika 30 saniye olarak verildi.

Finişe 30 kilometre kala önde yavaş tempoda giden Delko Marseille Provance Takımı’ndan Lucas De Rossi ile Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Ander Barrenetxea Uriarte birden atağa kalktı. Birbirlerine atak üstüne atak yapan ikili, ana gruba yakalanmamak için rüzgara karşı büyük bir mücadele verdi. Ancak ikili sonrasında finişe 12 kilometre kala ana gruba yakalanarak pelotona dahil oldu.

Bursa Valiliği önündeki finiş noktasına doğru pedal çeviren sporcular için son 800 metre kala büyük bir sprint mücadelesi başladı. Finişe son bir kaç metre kala atağını yapan Lotto-Soudal’ın Avustralyalı sprinteri Caleb Ewan mücadeleden zaferler ayrılan isim oldu. Ewan’ın ardından Nippo Vini Fantini Faizane takımından Jose Juan Lobato’nun ikinciliği elde ettiği etabın sonunda Bora-hansgrohe’li sprinter Sam Bennett finiş çizgisini üçüncü sırada geçen isim oldu.

Etap üçüncülüğüne rağmen 16:25:42 ile genel klasman liderliğini korumayı başaran Bennett, etap sonunda bir kez daha turkuaz mayonun sahibi oldu. Takım arkadaşı Felix Grossschartner’in genel klasmanda ikinci, Manzana-Postobon’dan Jhonatan Restrepo’nun ise yine üçüncü olduğu etapta, dünkü yarışın galibi olan Fabio Jakobsen ise beşinci olarak etabı tamamladı.

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u yarın yarışın kraliçe etabı olan 164.1 kilometrelik Bursa – Kartepe etabı ile devam edecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!