Bizimle iletişime geçin

Haberler

TÜRKİYE TURU 5. ETAP YARIŞ RAPORU

TUR’un bugün koşulan kraliçe etabında galibiyet Bora-Hansgrohe’nin 25 yaşındaki Avusturyalı sporcusu Felix Grossschartner’in oldu.

Fotoğraf TARIK GÜL

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda bugün kraliçe etap günüydü. Dün koşulan 194.3 kilometrelik Balıkesir – Bursa etabının ardından bugün genel klasman için belirleyici olan 164.1 kilometrelik Bursa-Kartepe etabı koşuldu. Etabının başlamasına az bir süre kala Kartepe zirvesindeki kötü hava koşulları ve yoğun kar sebebiyle etabın 4 kilometre geriye çekilmesine karar verildi. Böylece 160 kilometre olarak belirlenen kraliçe etabın startı 11.50’de Bursa’da 112 sporcuyla verildi. Bora Hansgrohe takımından Lukas Pöstlberger, Dimension Data’dan Mark Renshow, Burgos-Bh takımından Oscar Cabedo Carda ve Lotto Soudal takımından Jasper de Buyst yarışmama kararı aldı.

Beşinci günde halen genel klasman liderliğini elinde bulunduran Bora-hansgrohe’li sprinter Sam Bennett bir kez daha turkuaz mayosuyla start aldı. Türk Milli Takımı sporcusu Feritcan Şamlı’nın bir kez daha beyaz mayo ile yarıştığı etapta tırmanış klasmanındaki liderliğini sürdüren Sport Vlaanderen’den Thimo Willems de yeniden kırmızı mayoyla mücadele etti. Yeşil mayo ise Tur’un dünkü en uzun etabının galibi olan Lotto-Soudal’lı sprinter Caleb Ewan’ın üzerindeydi.

Etabın 20’inci kilometresinde Turkish Airlines sponsorluğundaki ilk tırmanış prim kapısını DMP- Delko- Marseille Provence Takımı’ndan Ramunas Navarduskas geçti. İkinciliği kırmızı mayonun sahibi SVB- Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems, üçüncülüğüde CJR- Caja Rural Takımı’ndan Nelson Martinez Soto aldı.

30. kilometre geride kalırken yine ataklar baş gösterdi. Caja Rural takımından Sebastian Mora Vedri atak yaptı ancak rüzgar sebebiyle arayı yeterince açamadı ve ana gruba yakalandı. Sonrasında üç kişilik yeni bir kaçış grubu oluştu. Lotto Soudal’dan Roger Kluge, Euskadi Basque Country- Murias’dan Daniel Jose Vıejo Redondo ve Sport Vlaanderan takımından Robbe Ghys biranda kaçtı. Kaçış grubu önce arayı 25 saniye açtı, ardından 37. kilometrede farkı 2 dakika 40 saniyeye çıkardı. 39. Kilometreye gelindiğinde ise kaçış grubu, ana grubun 4 dakika 5 saniye önünde pedal basmaya devam etti. Ardından kaçış grubu tempoyu daha da artırıp farkı 7 dakika 45 saniyeye çıkardı.

71.2’nci kilometrede Salcano‘nun sponsorluğundaki sprint prim kapısı geçildi. Çizgiyi ilk geçen sporcu SVB-Sport Vlaanderan takımından Robbe Ghys oldu. Onu Euskadi Basque Country- Murias’dan Jose Daniel Viejo Redondo takip etti. Üçüncülüğü de Lotto Soudal takımından Roger Kluge aldı.

Karamürsel geçilirken ana grubun tempo yükselttiği gözlendi. Üçlü kaçış grubu ile peloton arasındaki 7 dakikayı aşan zaman farkı önce altı buçuk dakikaya sonrasında ise 5 dakika 20 saniyeye indi. 

118.4’üncü kilometre geçilirken Türkiye Güzellikleri Prim kapısı geçildi. Birinciliği Lotto Soudal Takımı’ndan Roger Kluge aldı. İkinciliği Sport Vlaanderan Takımı’ndan Robbe Ghys, üçüncülüğü ise Euskadi Basque Country – Murias Takımı’ndan Jose Daniel Viejo Redondo elde etti. Bu sonuçlara rağmen beyaz mayoda sıralama değişmedi. Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı, 14 puanla en yakın rakibinden 7 puan önde olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki beyaz mayoyu İstanbul- Sakarya etabında da giymeyi garantiledi.

Öndeki üç kişilik kaçış grubu Kartepe tırmanışına ana grubun 3 dakika önünde başladı. Kaçış grubu bu farkla tırmanışa başlarken finişe 13 kilometre kala fark iyice eridi ve 1 dakikaya sonra da 30 saniyeye kadar indi. 10 kilometre kala beklenen oldu ve grup birleşti. Ancak ana grup eğim yükseldikçe dağılmaya başladı. Önde 35 bisikletçi, hemen ardında beşli, sonrasında yedili grupla finişe doğru ilerledi 4.5 kilometre kala Quick Step takımından Remco Evenepoel atak yaptı. Peşine Astana Takımı’ndan Merhawi Kudus, Bora-Hansgrohe takımından Felix Grossschatner ve Emirates’den Valerio Conti takıldı.

3 kilometre kala dört sporcu birleşti. Bu esnada büyük bir mücadele yaşandı. 1.5 kilometre kala Merhawi Kudus bir atak daha yaptı. Ancak Felix Grossschartner Kudus’u yakalamayı başardı. Ardından son 100 metre kala Felix Grossschartner son kez atağını yaptı ve Kartepe’de finişe ilk varan isim olarak kraliçe etapta zafere ulaştı. Grossschartner böylece hem etap galibi olurken hem de 20:43:09 süresiyle genel klasman liderliğini elde ederek turkuaz mayonun yeni sahibi oldu.

Felix Grossschartner’in ardından UAE Emirates’ten Valerio Conti ikinciliği, Astana’dan Merhawi Kudus ise üçüncülüğü elde eden isimler oldu. 

Genel klasman sıralamaları için oldukça belirleyici olan beşinci etap sonunda, etabı ilk üç sırada bitiren Felix Grossschartner, Valerio Conti ve Merhawi Kudus genel klasmanda da ilk üç sıraya yerleşirken dört gündür liderliği elinde bulunduran Sam Bennett, 59 sıra geriye düşerek 60. sıraya yerleşti. 

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yarın 172.4 Kilometrelik Salcano, Sakarya- İstanbul etabı ile sona erecek. Tur’un finişi, startın da verildiği yer olan Ayasofya Müzesi’nin bulunduğu Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleşecek. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!