Bizimle iletişime geçin

Editoryal

E-BIKE SÜRÜCÜLERİ 3 KAT DAHA AZ TERLİYOR

Spor Bilim Ajansı’nın Shimano’yla birlikte yaptığı çalışmaya göre e-bike sürücüleri normal bisiklet sürücülerine göre üç kat daha az terliyor.

28 derecelik ısıya sahip bir odada 30 dakika boyunca önce normal bisiklet ardından Shimano Steps elektrikli bisikletin sürüldüğü çalışmada katılımcılar, elektrikli bisiklet üzerinde 350 ml yani normal bisiklet kullananlara oranla üç kat daha az ter ürettiler.

Testin sonunda daha düşük bir kalp hızının da kaydedildiği çalışmada, normal bisiklet sürüşünde olduğundan daha düşük bir vücut sıcaklığı elde edildi.

Aynı tür kıyafetlerin giydirildiği deney sonucunda normal bisiklet sürenlerin giysilerinde dev ter izleri bulunurken elektrikli bisiklet süren kullanıcıların kıyafetlerinde yok denecek kadar az ter izine rastlandı.

Bireyleri toplu taşımadan, araç kullanımından vazgeçirerek bisiklet kullanımına yöneltmek ve daha yeşil, daha sağlıklı bir ulaşım yöntemi benimsenmesini sağlamak amacıyla yürütülen çalışmada, normal bisiklet kullanımının zor ve yorucu olduğunu düşünerek bisiklet kullanımına istekli olmayanların elektrikli bisikletle yeniden istekli hale getirilmesinin sağlanması hedeflendi.

Spor Bilim Ajansı’ndaki araştırmacılardan Jack Wilson yapılan çalışma ile ilgili olarak; “Bu çalışmanın ana bulguları, normal bir bisiklete karşı elektrikli bisiklet kullanmanın, terleme ve herhangi bir fizyolojik zorlama olmadan, kaygısız bir şekilde gerçekleştirilebilecek bir ulaşım şekli olduğunu gösteriyor” dedi.  

İşe bisikletle gitmenin iyi bir fikir olmadığını düşünenler için elektrikli bisikletin güzel bir başlangıç olacağını belirten Wilson, elektrikli bisiklet dahi olsa egzersiz anlamında faydalarının da devam ettiğinin altını çizdi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!