Bizimle iletişime geçin

Haberler

UCI, DOPİNG YAPTIĞI GEREKÇESİYLE DÖRT İSMİ DAHA ASKIYA ALDI

Avusturya polisi tarafından yürütülen Aderlass Soruşturması’nda yer alan ve kan dopingi yaptıkları belirtilen dört isim daha UCI tarafından açıklandı. İçlerinde 2015 Türkiye Turu şampiyonu Kristijan Durasek’in de yer aldığı listede Alessandro Petacchi, Kristijan Koren ve Borut Boziç bulunuyor. UCI, ismi geçen sporcuların anti-doping kurallarını ihlal ettikleri ve askı alındıklarını bildirdi.

Listede yer alan isimlerden İtalyan sprinter Alessandro Petacchi, 2012-2013 yılları arasında da yine doping iddiası sebebiyle askıya alınmış ve 2015 yılında emekli olmuştu. Emekli olmadan önce en son profesyonel kıta takımı Southeast’te yarışan ve 150’den fazla yarış kazanan Petacchi’nin İtalya Turu’nda 22, İspanya Turu’nda 20 ve Fransa Turu’nda ise 6 etap galibiyeti bulunuyor.

Şu an takımı UAE ile birlikte Giro d’Italia’da yarışan Slovenyalı sporcu Kristijan Koren ise ortaya çıkan bu iddia sonrasında turdan çekildi. Yine UAE takımında yarışan ve Kaliforniya Turu’nda olan Kristijan Durasek de 2017 yılında doping yaptığı gerekçesiyle askıya alınmasının ardından yarış dışı kaldı.

2007 yılında Giro d’Italia’da 20. etabını kazanan Alessandro Pettacchi.

2018 yılında emekli olan ve UAE takımında sportif direktör olarak görev alan eski Slovenyalı sprinter Borut Boziç de doping nedeniyle askıya alınanlar arasında.

Konuyla ilgili UCI tarafından yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Avusturya’nın kanun uygulayıcı makamlarından alınan bilgilere dayanarak UCI, dopingle mücadele kapsamında alınan kuralları ihlal ettiği bildirilen isimleri açıklamıştır: Borut Bozic, Kristijan Durasek, Kristijan Koren, Alessandro Petacchi.”

“UCI, yukarıda belirtilen isimleri, UCI Anti Doping kurallarının 7.9.3. maddesi uyarınca geçici olarak askıya aldı. UCI ve UCI tarafından tanınan bağımsız bir kuruluş olan Bisiklette Dopingle Mücadele Kurumu (CADF), kararın verilmesinde dopingle mücadele kapsamında yürütülen stratejik testler ve araştırmalara başvurararak Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), Aderlass Soruşturması’na katılan spor ve devlet otoriteleri ile Avusturya’daki kanun uygulayıcı makamlarla yakın temas halinde olmuştur.

UCI ve Bisiklette Dopingle Mücadele Kurumu (CADF), soruşturmaya katılan tüm taraflarla işbirliği yapmaya ve taraflara yardımcı olmaya devam edecek; ancak devam eden soruşturmanın gizliliği ve niteliği açısından bu aşamada daha fazla yorumda bulunmayacaktır.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

“ÇOK TERLEME YAVRUM HASTA OLURSUN”

Editoryal

AHMET ÖRKEN, KORONAVİRÜS MÜCADELESİNE DESTEK OLUYOR

Haberler

BİSİKLETLİ MACERALARINIZI KAYIT ALTINA ALIN | EN İYİ AKSİYON KAMERALARI

Editoryal

MAKSİMUM NABIZ ÇIKMAZI

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!