Bizimle iletişime geçin

Profiller

DEMİR KADIN: İPEK ONARAN

Röportaj SAMED KUNAÇ

Türkiye’yi özellikle yurt dışında katıldığı müsabakalarda başarı ile temsil eden bir sporcu İpek Onaran. Bizler kendisini sporcu kişiliği yanında, profesyonel kariyeri ile de tanıyoruz. Cyclist Türkiye okurlarından triatlon sporuna ilgi duyanlar da mutlaka kendisini yakından tanıyorlar ama biz yeni tanışacak okurlar için şöyle başlayalım. İsmine aldanmayın, O bir Demir Kadın!

Cyclist Türkiye: Seni triatlon camiası gayet iyi tanıyor ama Cyclist Türkiye okurları için kısaca kendinden bahsederek başlayalım.

İpek Onaran: 1985 yılı İzmir doğumluyum. 6 yaşında yüzmeye başladım. 11 yaşında triatlona geçiş yaptım. 2002 yılında milli takıma girmemle birlikte profesyonel spor hayatım başladı ve 2002-2006 yılları boyunca bireysel ve milli takım atleti olarak yurt içi ve yurt dışında yarıştım. 2004’te Genç Kadınlar Balkan ikinciliği ve 2006’da Büyük Kadınlar Balkan üçüncülüğü gibi dereceler elde ettim. 2014’den beri de Ironman Triatlet olarak devam ediyorum. 2015-2018 yıllarında Ironman 70.3 Dünya Şampiyonası’nda yarışma hakkı kazandım.

Geçtiğimiz Nisan ayında Texas’ta düzenlenen Kuzey Amerika Ironman Şampiyonası’na katılarak ilk full Ironman denememi (3.8km yüzme, 180km bisiklet, 42 km koşu) 9 saat 34 dk da tamamlayarak yaş grubumda 2. oldum ve Kona’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandım. Kona/Hawaii’de de yarışmayı 10 saat 25 dakikada tamamlayarak yaş grubumda 25. oldum ve ülkemiz adına Dünya Şampiyonası’nda bugüne kadar elde edilmiş en iyi sıralamayı elde ettim. (Gülümsüyor.) (O tevazu gösterse de en hızlı Türk sporcu olduğunu biz belirtelim)

Cyc: Seni bu spora yönlendiren ne oldu?

İ.O: Sporla ilişkimi başlatan babam oldu. Tüm atletik kariyerim boyunca da hep desteğini gördüm. 6 yaşında yüzmeye başladım, 11 yaşında antrenörüm Okan Ulaş’ın desteği ile Triatlona geçiş yaptım. Çok da bilinen bir dal olmamasına rağmen mahalli yarışların düzenlenlenebildiği dönemlerdi. Çeşme’deki bir yarışta birinci olup ödül olan bisikleti kazanınca sanırım o zaman işin tadını aldım ve bugüne kadar geldim

Cyc: Spor dışında da bir profesyonel hayat var tabi. Ondan da biraz bahsetsek?

İ.O: Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunuyum. Mesleğim matematik öğretmenliği. Şu anda Modafen Koleji’nde matematik öğretmenliği yapıyorum. Dışarıdan birbirine zıt gözükse de her matematik öğretmeninin söyleyeceği gibi ‘matematik hayatın her alanında bizimle’. Her şeyden önce triatlonda zaman ile ilgili devamlı hesap yapmak zorundasınız. Sırf bunun için bile matematik lazım. Bisiklet oranları, yüzme zamanları, koşu paceleri derken zaten otomatik olarak hep bir hesaplama içindeyiz. Bunun dışında devamlı bir olasılık hesapları var, illa rakamla olması gerekmiyor.

Lastiğim patlarsa, ayağım burkulursa, gözlüğüm çıkarsa gibi beni engelleyecek bir sürü negatifi hesaplayıp buna göre formüller üretmek ve bunu çok daha hızlı yapabilmek belki matematiğin bana en büyük katkısı. Küçük yaştan beri antreman disiplini ile büyümüş olmanın tüm hayatıma yayılmış doğal sonuçları var. Zaman yönetimini etkili yapabilmek, sınıfta çıkan kargaşaları daha sakin karşılayabilmek, ya da genel anlamda hayat sorunlarına daha sakin ve çözüm odaklı yaklaşabilmek gibi. Tabi buradan ‘matematik öğretmeni olmazsak triatlet olamayız’ sonucu çıkmasın, bu sadece benim iki ayrı hayatı birbirine kaynaştırma yöntemim.

Cyc: Yurt dışı yarışmalar ile ilk tanışman ne zaman ve hangi yarışla oldu?

İ.O: 2002’de milli takımla beraber Macaristan’a Avrupa Şampiyonası’nın puanlı bir ayağına gitmiştim. İlk yurt dışı deneyimimdi.

Cyc: Artık seni yurt içinde yapılan yarışmalardan ziyade yurt dışı yarışmalarda görüyoruz. Yurt dışındaki yarışmaları gerek organizasyon kalitesi ve gerekse katılımcı profili açısından karşılaştırabilir misin?

İ.O: Türkiye, her tür disiplini yapabileceğiniz mükemmel şartlara sahip. Triatlon özelinde ise tabii ki benim başladığım döneme göre inanılmaz büyük ivme ile kaydedilen gelişmeler var. Avrupa Şampiyonaları’nın yapıldığı bir kapasiteye ulaşan camiadan bahsediyorum. Bana, ‘Türkiye’de bir Ironman’de yarışacaksın’ deseler hayatta inanmazdım,  2015’de ilk defa düzenlenen Gloria Ironman 70.3 Turkey’de kürsüye çıktım. Bu kadar büyük değişim ve gelişimden bahsediyorum. 5 kişi zar zor toplanıp bisiklet antremanı yaparken bu gün hafta sonu 50-60 kişilik gruplar birbirleriyle rota paylaşıyor.

Dünyada ise tabii ki bambaşka bir anlayış ve uygulama var. Bu, kültürün oradan gelmesiyle alakalı. Burada da gençler o kadar iyi ve disiplinli yetişiyorlar ki gurur duymamak imkansız. Özellikle internet çağında. Benim dönemimde bu şartlar yoktu, ama temel dinamikler aynıydı. Gençlerin arasında inanılmaz disiplinli ve her şeyiyle antremanına sahip çıkanlar var. Eğer isterlerse ileride dünya şampiyonalarında rekabetçi seviyelerde yarışabilmeleri mümkün. Hep bizden, buradaki eksiklikleri ön plana çıkartmamızı isterler ama emin olun böyle bir şey yok. Dünyada en son çıkan en iyi hangi ekipmanı istiyorsanız burada da var, hangi organizasyonu istiyorsanız o da var, bilgi birikimi de var, hakem de, yarışçı da seyirci de her şey var.

Cyc: İpek’in bir günü nasıl geçiyor? Sezon içi ve sezon dışı. Özellikle beslenme önerilerini merakla bekliyoruz.

İ.O: Yıl boyunca süren ve bir yıl öncesinden planlanan bir antreman programım var. Programım katılacağım yarışlara ve tutturmam gereken hedeflere göre değişkenlik gösteriyor. Yarış sezonum genellikle mayıs ayı sonu başlayıp ekim sonu bitiyor. Bunun dışında kalan dönemde de katıldığım antreman yarışlarım var. Off-season’um genellikle kasım-aralık arası. Bunun dışında kalan tüm günler şiddeti ve frekansı artıp azalan bir antreman ve yarış programını izliyorum. Temel olarak 3 disiplini de kapsayan bir antreman programı uyguluyorum. Yüzme, bisiklet ve koşu antremanlarım da bu disiplin sporcularının yaptığı antremanlara benziyor.

Bir üst seviyede kendime ait ihtiyaçlara göre bu programları adapte ediyorum. Her bir branş için ayrıca tekniğimi geliştirmek amacıyla yaptığım drill antremanlarım var. Koşu ve bisikleti arka arkaya yaptığımız triatlona özel brick antremanımız var. Bütün bunlara eklenen gene bana özel olarak içeriği oluşturulan güç, direnç ve esneklik antremanlarım var. Güç antremanlarımı Görkem Gürcan planlıyor. Burada geleneksel yöntemlerin biraz dışına çıkarak çalışıyoruz. Triatlon antremanlarım için Mert Onaran ile çalışıyorum. Yılda iki tane de birer haftalık kampım var. Bütün bu antreman yapısı sezon içi ve dışı olarak farklı yoğunluk ve akışla uygulanıyor. Döneme göre haftada 5 – 12 arası antreman yapıyorum.

Beslenmemin %95’i temiz besin prensibine dayalı. Zaten bunun dışındaki herhangi bir sistemle bu antremanları çıkartabilmem mümkün değil. Genelde bizden çok acayip, hiç bilinmeyen ‘şunu yedim herkül oldum’ gibi tüyolar beklenir ama gerçek öyle değil. Doğada yetişen, hayvandan gelen, temiz besin kurallarıyla üretilmiş bir ana beslenme programım var. Bunun yanında Herbalife’ın özellikle sporcular için geliştirdiği Herbalife 24 serisi sporcu beslenmesi ürünlerini kullanıyorum. Ağır antreman dönemi ve yarışlarda ihtiyacım olan beslenme desteğini karşılıyor. Off-season’da ise mantıdan tatlıya kadar ne istersem yiyebiliyorum. Tabi ki kontrollü olmak şartıyla.

Cyc: O zaman yeni sezon hedeflerini de dinleyip sohbetimizi sonlandıralım mı?

İ.O: Ana hedefim 30 Haziran’da yapılacak olan Frankfurt full Ironman. Buna hazırlanmak içinse antreman olarak Avrupa’da 2 yarı maratona, Türkiye’de de 2 gran fondo bisiklet yarışına katılacağım.

Kariyer Başarıları

• Teksas 140.6 Ironman Kuzey Amerika Şampiyonası, Amerika Birleşik Devletleri, 30-34 yaş grubu kadınlar 2.si

2017

• Michigan Ironman 70.3, Amerika Birleşik Devletleri, 2.lik

• Ironman 70.3 Dünya Şampiyonası, 24.lük

• Gloria Ironman 70.3, Türkiye,  Relay Takım 2.liği

2016

• Gloria Ironman 70.3, Türkiye, 2.lik

• Herbalife Gdynia Ironman 70.3, Polonya, 2.lik

• Pescara Ironman 70.3, İtalya, 2.lik

• St.Polten Ironman 70.3, Avusturya, 3.lük

• Ironman Dünya Şampiyonası,
Avustralya, 14.lük

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!