Bizimle iletişime geçin
Cyclist Türkiye Tüm D&R Mağazalarında!

Editoryal

LANSMAN: SALCANO

Geçtiğimiz aylarda Salcano markası, yeni sezon bisikletlerini düzenlediği bir etkinlikle bayilere duyurdu. Cyclist Türkiye markanın projeleri ve Türk bisikletine vermiş olduğu desteklerin konuşulduğu lansmanın nabzını yerinde tuttu.

Düzenlediği etkinlikle yeni sezon ürün ve bisikletlerini görücüye çıkaran Salcano markası, konuklarını Antalya’nın güzel havası ve bir o kadar da güzel bir otelinde ağırladı.

Geniş bir podyum, arkada dev bir ekran ve gözleri sahnede olan topluluğa ilk olarak, Bayram ve Yusuf Akgül kardeşlerin babaları Salih Akgül hitap etti.

Karanlık salonda spot ışıklarının aydınlattığı Salih Akgül, kendini dinleyen bayileri kastederek, “Sizler bizim müşterilerimiz değil, ailemizin bir ferdisiniz” diyerek başladı konuşmasına. Sözleri sık sık salonda kopan alkışlarla kesilen baba Akgül, “Hem federasyona hem de siz değerli bayilere ne gerekiyorsa destek vererek, Salcano markasını daha da büyüteceğiz” diyerek mikrofonu Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’ya devretti.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun en büyük sponsorlarından biri olan Salcano’nun kendilerini hiçbir zaman geri çevirmediğinin altını çizen Küçükbakırcı, “Markaya ne kadar çok teşekkür etsek az” diyerek cümlelerini noktaladığında, konuşma sırası artık markanın Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Akgül’deydi.

Kürsüdeki yerini aldıktan sonra konuşmasına başlayan Bayram Akgül, ilk olarak Salcano markasının Türk bisikletine verdiği destekten konu açarak, yedi yılda Salcano’nun sponsorluklara ayırdığı bütçe ile büyük bir fabrika kurabileceklerini dile getirdi. 

Türkiye Bisiklet Turu’na destek vermekten ailece büyük gurur duyduklarını ifade eden Bayram Akgül, marka olarak 2019’da da TUR’un ve yeşil mayonun sponsoru olmaya devam edeceklerinin müjdesini yine kürsüden verdi.

Akgül bisiklet sporunun ülkemizdeki gelişimi için yaşama geçirilmesi planlanan bir çalışmayı da lansman kapsamında ilk kez bayilerle paylaştı. “Sağlık Bakanlığı’nın “her bir metreye bir bisiklet” projesinin devamlılığını sağlamak için hem firma hem de federasyon olarak büyük gayretlerimiz var. Ancak devletimizin bisiklet alıp vermesinden ziyade, bin liraya kadar olan bisikletlerin 300 lirasını tüketiciye direkt iade edileceği bir sistem üzerine çalışıyoruz. Bu projenin ülkede bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

Fuat Akdağ (Eski Ntvspor Genel Yayın Yönetmeni), Gökay Otyam (NTV Ekonomist) ve
Ahmet Yeşiltepe (Ntv Dış Haberler Müdürü) 

Ülkede düzenlenen dört Gran Fondo yarışından üçünün sponsoru olduklarını belirten Akgül, amatör bisikletçilerin yarışma fırsatı bulduğu Gran Fondo’ların sektör için önemli olduğunu ve bu tip organizasyonları desteklemeye hız kesmeden devam edeceklerini dile getirmesi, konuşmasının önemli satır başları arasındaydı.

Akgül’ün Salcano markasının Türk bisikletine verdiği desteklerden bahsettiği konuşmasının bir bölümünü ise yeni sezonda ülkemizi yurt dışı yarışlarda tek Kıta takımı olarak temsil edecek Salcano-Sakarya BB takımına ayırdı ve lansmanda hazır bulunan takım sporcularını tek tek adlarıyla podyuma davet etti.

Salcano-Sakarya BB Kıta Takımı

2019 sezonuna Türkiye’nin tek Kıta takımı olma unvanıyla giren Salcano-Sakarya BB, adından kadrosuna kattığı Türk bisikletinin önemli isimleriyle söz ettirdi. Salcano desteğindeki takım, Torku Şekerspor’un en önemli beş bisikletçisi; ulusal yol yarışı şampiyonu Onur Balkan, Ahmet Akdilek, Muhammet Atalay, Feritcan Şamlı ve Serkan Balkan’ı kadrosuna katarken geçtiğimiz sene ekibin parçası olan zamana karşı ulusal şampiyonu Ahmet Örken, Mustafa Sayar, Oğuzhan Tiryaki, Halil İbrahim Doğan ve Onur Turgut ile yola devam kararı aldı.

Salcano-Sakarya BB Takımı

Yeni sezonda, ekibin en önemli silahlarından biri de Salcano markasının UCI onaylı kadrosu ile XRS001 bisikletleri.

XRS001 UCI DURA-ACE YOL YARIŞ BİSİKLETİ

“Milli takımın yurt dışı yarışlarında kullanabileceği UCI standartlarında bir bisikleti yoktu. Firma olarak Dünya Bisiklet Birliği’ne başvurduk ve testler sonucunda üç Salcano imzalı kadroya UCI onayı aldık. Artık dünya platformundaki yarışlarda milli takımımız Salcano bisikletlerle yarışabiliyor” diyor Bayram Akgül, UCI onaylı kadronun hikayesini anlatırken.

Marka tarafından ticari çıkar gözetilmeksizin üretilen Salcano UCI XRS001 yarış bisikletleri, ilk olarak 2017 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda milli takım tarafından kullanıldı. Milli takım bisikletçilerinin övgüsüyle karşılanan UCI onaylı kadro, 2019 yılında milli takımın yanı sıra, Torku Şekerspor ve Salcano-Sakarya BB takımlarının da tercihi.

2019 sezonunda XRS001 UCI ile zorlu ulusal yarışlarda yarışacak Salcano-Sakarya BB takımının mekanisyeni ve eski Türkiye şampiyonu Nevzat Kıral, takım sporcularının UCI onaylı kadrodan son derece memnun olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Kullandığımız süre içerisinde bisikletle ilgili hiçbir sorun yaşamadık. Kadronun esnemezliği taktire şayan. Nitekim, bisikletçilerin pedala uyguladığı gücün kusursuzca kadroya aktarılması yarışlarda büyük önem taşır.”

Nevzat Kıral

Bu yıla kadar Shimano Dura-Ace ve Tiagra grupseti seçenekleriyle gelen XRS001 UCI, yeni sezonda bisiklet kullanıcılarının karşısına Ultegra Di2, Ultegra ve 105 seçenekleriyle çıkıyor. Markanın en üst model karbon yarış bisikleti XRS001 UCI Dura-Ace, Continental Grand Prix 4000 lastik ve Shimano Dura-Ace 9100*C24 jant seti ile kuşatılmış. Tamamlayıcı kitte firma tercihini Ritchey RoadSolostreem WCS karbon gidon/boğaz, Selle Italia Novus sele ve karbon sele borusundan yana kullanmış. Sarı, yeşil, kırmızı renk seçeneklerine ek; XRS001, kadın kullanıcılar için pembe renk tasarımla 2019 yılına “merhaba” diyor.

TT01 UCI DURA-ACE ZAMANA KARŞI BİSİKLETİ

Salcano’nun UCI onaylı kadrosu yollara çıkar çıkmaz kendini kanıtladı. Şüphe yok ki, 53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda milli takımın kullandığı XRS001 UCI, profesyonel pelotondaki diğer bisikletlerle aşık atabilecek seviyedeydi. Nitekim, İzmir’de biten etapta Ahmet Örken, dünyaca ünlü sprinterleri geride bırakarak, kırmızı beyazlı mayosuyla etap ikinciliği elde etti. Bir önceki yıla oranla daha güçlü sprinter kadrosunun bulunduğu TUR 2018’de Örken, bu sefer Marmaris’te biten etabı beşinci sırada tamamlamayı başardı. Milli takımın bir diğer üyesi Onur Balkan ise iki yıl üst üste “Türkiye Güzellikleri Klasmanında” kürsünün en tepesindeydi.  

Elde ettiği sonuçlarla Salcano markası, XRS001 yarış bisikletiyle sprint ve tırmanış etaplarında diğer markalarla boy ölçüşebileceğini bisikletin en üst düzeyinde ispat etmiş oldu. Ancak marka, bu kadarıyla yetinecek gibi görünmüyor. Her geçen gün adı profesyonel yarış dünyasıyla özdeşleşen Salcano, yeni yıla, yenilenen modellerle giriyor. Bu modellerin en dikkat çekeni markanın zamana karşı bisikleti TT01 UCI.

İki farklı grupset seçeneğiyle satışa sunulan TT01 UCI’in Dura-Ace modeli bisikletin akıcılığına yardımcı olacak Zipp 808/404 karbon clincher jant seti ve Continental Grand Prix 4000 lastikle geliyor. 105’li set üzerinde Shimano WH-RS330 jant seti ve Continental Grand Prix 4000 lastik mevcut. Her iki modelde de tamamlayıcı kit olarak, Selle Italia Novus Boost sele, karbon sele borusu, TT bar gidon/boğaz tercih edilmiş.

TH01 DURA-ACE TRİATLON BİSİKLETİ

 “Triatlon sporuna özellikle A ve B kategorisinden giderek artan bir ilgi var. Salcano olarak bu ilgiye tepkisiz kalamazdık. Bu sebeple, 2019 ile birlikte Salcano tarihine bir mihenk taşı daha koyarak, firmamızın ilk triatlon bisikleti THO1’i piyasaya sürdük. Üstelik bu bisikleti Dura-Ace ve 105 grupsetli olmak üzere iki sınıfta ele aldık” diyor Bayram Akgül, Salcano imzalı ilk triatlon bisikleti TH01’i tanıtırken.

Oldukça gösterişli bir dizayn ve tasarıma sahip TH01 triatlon bisikletinin Dura-Ace ve 105 grupset modelleri, zamana karşı modelleri ile aynı jant seti (Dura-Ace: Zipp 808/404 Ön-Arka karbon clincher, 105: Shimano WH-RS330) ve lastik (Dura-Ace ve 105: Continental Grand Prix 4000) kombinasyonuyla geliyor. Tamamlayıcı kit söz konusu olduğunda, zamana karşı modelinden farklı olarak TH01 Dura-Ace’de Selle Italia’nın Iron Flow triatlon selesi, 105’de ise Selle Italia Novus Boost sele kullanılmış. Marka her iki grupset sınıfında da 28/11 dişli oranına sadık kalmış.

Bisiklet teknolojisinin gittiği yönü yakından takip eden Salcano markası, triatlon bisikletinin yanı sıra, yeni yılda Gravel, Shimano E-STEPS destekli dağ, şehir bisikletleriyle ve gençlere yönelik 105 grupsetli XRS001 JR modelleriyle çağa ayak uyduruyor.

ASSOS OLYMPIC 29 XX1 DAĞ BİSİKLETİ

“Türkiye’de en geniş dağ bisikleti model çeşitliliği muhtemelen Salcano markasındadır. 500TL’ye de çelik kadrolu dağ bisikletimiz var, üzerinde Sram’ın en son grupseti olan en üst seviye karbon da” diyor Salcano Marmara satış sorumlusu Mehmet Ziya Yegül.

Insomnia, Astro ve NG650/750 serileri gibi bilindik modellerin yanında, markanın en üst dağ bisikleti modeli Assos Olympic 29 XX1. Genç yaşına rağmen sahip olduğu yetenekle Türk bisikletinin kendisinden özellikle dağ bisikleti branşında büyük başarılar beklediği ismi Halil İbrahim Doğan’a Assos Olympic’i soruyoruz.

Doğan ilk olarak kadro esnemezliğine dikkat çekiyor. “Esnemezliği neredeyse hiç olmayan bir bisiklet. Bu sayede, yokuşlarda bana büyük bir artı sağlıyor. Ayrıca inişlerde de son derece dengeli. Gayet dinamik ve açıları oldukça iyi tasarlanmış bir bisiklet.” 

Assos Oylmpic üzerinde Sram’ın en üst modeli XX1 Eagle 12 vitesli grupset bulunuyor. Dik yokuşlarda yarışçıların rahatlığını sağlamak için önde 36 dişli aynakol dişlisi arka rublede 10/50 dişli oranıyla tamamlanıyor. Rockshox 29” RS1 gidondan kitli maşa ile gelen Assos Olympic, Sram Level Ultimate hidrolik disk fren sistemiyle güçlü ve güvenilir bir frenaj performansı sunuyor. Grupsette olduğu gibi jant seçiminde de Salcano markası tercihini Sram’dan yana kullanmış. Sram Rise 60 E-Thru jant seti, Continental X King 2.20 tubeless lastiklerle desteklenmiş.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETÇİNİN YAKIT ALTERNATİFLERİ VE GLİSEMİK ENDEKS

Editoryal

EUROBIKE 2019: ÖNE ÇIKAN ÜRÜNLER

Haberler

GRAND PRIX VELO ERCİYES’TE ZAFER ONUR BALKAN’IN

Haberler

KASTAMONU ENTEGRE’NİN 50. YILI ŞENLİKLERİ KAPSAMINDA YOL YARIŞI DÜZENLENDİ

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!