Bizimle iletişime geçin

Haberler

TEAM INEOS, FRANSA TURU’NDA 6000 £’LUK ZİNCİRLE YARIŞACAK

Team Ineos, 6 Temmuz’da başlayacak Fransa Turu’nda Muc-Off’un özel olarak üretilmiş Shimano Dura-Ace R9100 zincirleri kullanacak. İngiliz ekibi, rakiplerine karşı 10 watt tasarruf sağladığı savunulan ve geliştirilmesi 6000 £’a mal olan zincir ile Tour de France’ta yedinci kez zafer kazanmak için mücadele edecek.

Muc-Off tarafından “nanotube (NTC)” adı verilen zincir, ilk olarak 2015 yılında Bradley Wiggins’ın saat rekoru girişimi için geliştirildi. 2014 yılında Team Ineos ile ortaklık kuran Muc-Off markası, Wiggins’ın ardından Team Ineos ekibine de NTC zincir temin etmeye başladı. Bu kapsamda özellikle World Tour yarışların bu özel üretim zincirleri kullanan İngiliz ekibi, bu zincir ile standart bir zincir kullanan rakiplerine karşı 337 metrelik bir kazanca sahip.

Muc-Off Araştırma ve Tasarım Müdürü Dr. Martin Mathias ile Alex Trimnell tarafından Wiggins’ın saat rekoru denemesi için geliştirilen NTC zincirin üretimine öncelikle 30 adet standart Shimano Dura-Ace zincirin çeşitli koşullar altında test edilmesi ile başlandı. Bu bağlamda, Team Ineos takımıyla ortak çalışan Muc-Off, geliştirme süreci boyunca ekibin kullandığı zincirler üzerinde çalıştı.

6000 £’a mal olan geliştirme sürecinin ardından üretim aşamasına geçilen zincirlerin yapımında zincirin ultrasonic temizleyiciler ve deiyonize suyla yağlarından arındırılması, tamamen kurutmak için fırınlanması, nanotube formülasyonuna göre metallar arasındaki mikroskobik boşlukların doldurulması ve altı saat boyunca yataklanmasını da içeren dokuz aşamalı bir yöntem uygulandı.

NTC zincir kullanımı sonucunda Team Ineos için ortaya çıkan net performans kazanımları Muc-Off gizli tutulur. Ancak firma tarafından açıklanan ortalama verilere göre 4 saatlik bir yarışta 10 watt’lık bir güç tasarrufu sağlamak mümkün.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!