Bizimle iletişime geçin

Haberler

SAROS KÖRFEZİ DAĞ BİSİKLETİ FESTİVALİ BAŞLADI

Edirne’nin Keşan ilçesinde Doğa, Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Saros Körfezi Dağ Bisikleti Festivali başladı. 3 gün sürecek Saros Körfezi Dağ Bisiklet Festivali, bugün Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikle start aldı. Yaklaşık 300 bisikletçinin katıldığı festivale yabancı sporcular da ilgi gösterdi. Festivale, Engelsiz Pedal Derneği Başkanı Samet Aksuoğlu ile dernek üyesi görme engelli Zeynep Söğüt ve Melisa Yılmaz da, tandem bisikletleriyle katıldı.

Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme, Saros Körfezi Dağ Bisikleti Festivali’ni bu yıl 8’inci kez düzenlediklerini belirterek, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen arkadaşlar var. 3 gün sürecek festival, Keşan’dan başlayarak, Yayla köyü sahiline kadar sürecek. Burada kamp yapacağız. Sürekli arazi yolu kullanacağız. Bu seneki temamız ‘ormanlarımızı koruyalım’ oldu. Ormanlar bizlerin ciğerleri. Onların korunması ve yaşatılmasını amaçlıyoruz. Ormanlar sadece bir ağaçtan ibaret değil. Ayrıca bir ekosistemin olduğu yer” dedi.

Festivale Almanya’dan katılan Utku Kanda da, “Festivale bu yıl 6’ncı katılışım. Her sene mutlulukla geliyorum. DOÇEK benim ailem. Almanya’da yıl boyu festivale hazırlanıyorum. Doğayı seviyorum” diye konuştu.

Alman vatandaşı Susan Yuga ise, Türkiye’ye ilk defa geldiğini dile getirerek, festivale katılmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Festivale Yunanistan’dan katılan Anastasia Ohafzopouluo ise festivale bir yıldır hazırlandığını belirterek, etkinliğin kendisi için güzel bir tecrübe olacağına inandığını kaydetti. Festivalde yer alan bir başka yabancı bisikletsever, 8 yıldır İstanbul’da yaşayan Polonya vatandaşı Sebastian Filipkowski, doğayla iç içe olmayı sevdiğini ifade ederek, doğada bisiklet sürmeyi sevdiğini de ekledi.

Engelsiz Pedal Derneği Başkanı Samet Aksuoğlu ise 2011 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürdüklerini vurgulayarak, “Özel, çift kişilik tandem bisikletlerle önde öncü bir arkadaş, arkasında ise görme engelli arkadaşlarla birlikte Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen bisiklet festivallerine katılıyoruz. Saros Körfezi Dağ Bisikleti Festivali’nin bizim için ayrı bir önemi var. Çünkü asfaltta değil, büyük oranda toprakta, çataklarda, dere yataklarında gittiğimiz için benim çevreyi betimlememe gerek kalmıyor. Zaten arkamda oturan görme engelli arkadaşım bunu hissediyor. Birlikte bu şekilde konuşarak yol alıyoruz” şeklinde konuştu.

Görme engelli sporcu Zeynep Söğüt de festivale katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Bisiklet kullanmak bizim için özgürlük. Bisiklet sürünce çok mutlu oluyorum. Yeni arkadaşlar ediniyorum. Bizim için bisiklet paylaşım demek. Bizim için ‘pedal arkadaşlığı’ denen bir kavram var. Bisiklet üzerinde tanışarak, arkadaş olarak sonrasında karşılıklı iyi ilişkiler kurabiliyoruz. Sosyalleşmemize bir araç oluyor.”

Kaynak DHA

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!