Bizimle iletişime geçin

Editoryal

ESKİŞEHİR BİSİKLET TOPLULUĞU (ESBIKE)

Türkiye genelinde faaliyet gösteren bisiklet kulüplerinin tanıtılması ve bu toplulukların ortak bir platformda bir araya gelmelerini sağlamak amacıyla yola çıkan Cyclist Türkiye’nin bu haftaki konuğu Eskişehir Bisiklet Topluluğu

  • Kulübünüz ne zaman, nerede kuruldu? ‘ESBIKE’ ismi nereden geliyor?

Esbike (Eskişehir Bisiklet Topluluğu) 2003 yılında Gökay Konuk tarafından kuruldu ve Eskişehir’in ilk dağ bisikleti takımı ve halka yönelik etkinlikler düzenleyen bir ekip olma özelliğini taşımaktadır. Eskişehir’in ES’i ve İngilizce bike’nin birleşimi ile ESBIKE ismini verdiğimiz kulübümüzü kurduk.

Kurulduğumuz yıldan günümüze kadar onlarca milli düzeyde sporcu yetiştirdik. Türkiye şampiyonlukları, Avrupa dereceleri aldık. Bunun yanında sayısız bisiklet organizasyonu düzenledik ve bisiklet kültürünün tanıtılması için birçok etkinlik yaptık.

Kış aylarında da bisiklet sürenlerin sayısı azaldığı için farklı bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Bunun için de ESDAĞ (Eskişehir Doğa Aktiviteleri Grubu) ekibini kurduk. Bu grubumuz da kışın bisiklete binemeyip doğayla buluşmak isteyenlere alternatif oldu ve böylece sayımız hayli arttı. Bu alanda da Eskişehir’de ilk olduk. Bisikletle keşfettiğimiz rotaları yürüyerek geçmek, gidilmemiş yerleri keşfetmek doğayla iç içe olmak ve yıl boyu spor yapmamıza olanak vermesi açısından güzel bir iş oldu.

  • Kulübün arka planında nasıl bir ekip bulunuyor?

Bu sorunun cevabı gayet mütevazı aslında. Doğayı seven abi kardeşin fikriyle ortaya çıktı bu kulüp ve ailelerinin desteğiyle de gelişti diyebiliriz. Gökay ve Eda Konuk kardeşlerin fikriydi ESBIKE ve ESDAĞ. Anne ve babamızın destekleri ve verdikleri fikirlerle büyük kitlelere ulaştık ve faydalı işler yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.

  • Kuruluş aşamasında nasıl bir yol izlediniz?

Bürokrasi ile uğraşmak bize göre değil, biz çözüm odaklı risk alarak ve cepten para harcayarak, kendimizden özveride bulunarak kaliteli bir ekip olmayı başardık. Başarının temel kuralı çok çalışmak ve özverili olmak ile herkese eşit mesafede ve saygılı davranmaktan geçiyor.

Resmi kurumlardan zaman zaman destek alıyoruz fakat işin resmi kısımlarıyla zaman kaybetmemek ve tamamen sporumuza odaklanmak adına minimum düzeyde destekle ve kendi çabalarımızla etkinliklerimizi düzenliyoruz. Eskişehir’de sponsor bulmak oldukça zor. Sebebi ise Eskişehirspor’un tüm sponsorları elinde bulundurması ve bazı branşların ticari düşünceyle sponsorları küstürmesi. Ancak üyelerimizin desteğiyle bu sıkıntıları da birlikte kısmen aşmaktayız.

  • Kulüp olarak hedefleriniz ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Amaçlarımız olimpiyat seviyesinde sporcu yetiştirmek ve bunu da başardık aslında. Eda Konuk olimpik kadroya girebilen bir sporcumuz, milli düzeyde onlarca sporcumuz var. Eskişehir’de ulusal ve uluslararası bisiklet organizasyonlarını düzenledik ve bu etkinliklere katılım hayli tatmin edici oldu. Bu anlamda hedeflerimize ulaştığımızı düşünüyoruz.

Fakat gençlere sporu aşılamak ve onlara iyi şeyler verebilmek adına çabalarımız sürecek. Daha çok kişiye kask takmayı ve bisikletle doğada olmayı, trafikte bisiklet sürmeyi öğretmeye,  kurumlara bisiklet dersi vermek gibi toplumsal faaliyetlerimize de hız kesmeden devam edeceğiz.

Biz Eda ve Gökay Konuk kardeşler olarak hem Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Fakültesi Öğretmenlik bölümü mezunu hem de masterımızı spor alanında sürdürmekte olan Kıdemli Antrenör seviyesinde iki spor insanıyız. Bu kapsamda aldığımız bilgileri gençlerle ve halkımızla paylaşmayı sürdüreceğiz.

  • Bizlere biraz da düzenli olarak yaptığınız ya da katıldığınız etkinliklerden bahseder misiniz?

Etkinliklerimizden biraz bahsedersek profesyonel takım antrenmanlarımızın yanında yeni başlayanlara spor eğitimleri ve halka yönelik bisiklet turlarımız oluyor. Bunlardan bir kaçının da Türkiye’de yayılmasına vesile olduk: Sahur Bisiklet Turu Etkinliği , Köylere Süt Turu Etkinliği , Cuma Turları ve geceden sabaha aralıksız süren Survivor Bisiklet etkinliklerini düzenliyoruz.

Bisikletli kamplar, doğa yürüyüşü ekiplerimizle adrenalin dolu yürüyüşler, kano etkinlikleri gibi doğayla iç içe olan tüm aksiyonları yapmaya çalışmaktayız.

  • Kulübünüzde aktif olarak kaç bisikletsever bulunuyor?

Esbike’de sanal ortamda 4000 civarında takipçimiz, aktif olarak da 150’ye yakın üyemiz bulunmakta. ESDAĞ ekibimizde ise sanalda 3000, aktifte ise 200’e yakın kişiden oluşan yürüyüş ekibimiz bulunmakta.

Yarışan sporcu sayımız ise 25. 2019 yılında bu sporcularla federasyon faaliyetlerine katıldık, katılmayı da sürdürüyoruz. Ayrıca Eda ve Gökay Konuk kardeşler, yurtdışındaki uluslararası organizasyonlara da kendi çabalarıyla ve zaman zaman milli takımla da gitmekteler. Yurtdışında da azımsanmayacak Esbike sporcumuz ve destekçimiz bulunmakta.

  • Son olarak, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ülkemizde bisiklet sporunun gelişmesi bisiklet kültürünün geniş kitlelere yayılması için her bireyin ilkokul çağından itibaren bisiklet eğitimi alması şart. Ayrıca devlet politikası olarak bisikletin desteklenmesi, sadece kağıt üstünde değil yöneticilerin aktif olarak bisiklet kullanması ve şehirlerin bu alanda düzenlenmesi gerekmektedir.

Bizlere burada düşen görev ise yaptığımız etkinliklerle hareket sağlamak ve isteklerimizi yetkililere ulaştırarak kamuoyu oluşturmaktır.

Doğal kaynaklarımız hızla tükeniyor, obezite ve sağlık sorunları tam gaz yükselişte. Bu sorunların giderilmesi için de bisiklete binmek teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.

Gençlere bisiklet sporunu sevdirmeli ve sağlıklı nesiller yetiştirmeliyiz. Bisiklet parkurları ile bu alana sporcu çekmeliyiz. Her ilde bisiklet yarışları düzenlenmeli ve desteklenmelidir. Bunları görmeyi hayal ediyoruz.

Kurulduğumuz yıldan bu yana bu alanda çok yol aldık ve çok fayda sağladık. Hem sporculara hem de bizden ilham alıp kurulan kulüplere bir şeyler katabildiğimizi görmek bizi mutlu ediyor.

Ayrıca basın tarafında da bisiklete daha çok yer verilmeli. Bisiklet bir karne hediyesinin dışında bir spor ve ulaşım aracıdır. Bunu anlatabildiğimiz zaman gerçekten bir şeyler başarmış olacağız.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!