Bizimle iletişime geçin

Editoryal

HIIT İLE HIZLI FORM TUTUN

Yüksek yoğunluklu interval antrenmanları (HITT), bir antrenmandan en fazla kazancı mümkün olan en kısa sürede elde etmeyi amaçlamaktadır. Eğer antrenman için harcayacak uzun saatleriniz yoksa bu sizin için iyi bir haber; ancak Wattbike eğitim danışmanı Dr. David Nichols’ın da anlatacağı gibi oldukça zorlu bir antrenman dönemi için hazırlıklı olmanız gerekmekte.

HIIT nasıl işler?

“HIIT, hafif pedal çevirme veya tamamen dinlenme süresi ile kombinlenmiş kısa süreli ve çok zorlu eforları kapsamaktadır” diyor Nichols. “FTP’nin (fonksiyonel eşik gücü) üzerinde iyi bir antrenmanla, HIIT hem anaerobik hem de aerobik enerji sistemlerini vurgulamaktadır. Tekrarlanan her bir sette, anaerobik rezervleri tüketirken aerobik enerjiye daha fazla bel bağlıyoruz. “HIIT’in uzun sürüşlerde dahi bazı faydaları vardır” diye ekliyor Nichols. “Ancak düşük yoğunluklu dayanıklılık sürüşlerine sahip bir HIIT kombinasyonu, uzun yarışlar için en iyi etkiyi sağlayacaktır.”

Antrenman programını nasıl planlamalı?

“Farklı tarzlarda HIIT programları vardır, ancak her biri zorludur” diyor Nichols. “5-10 saniye veya daha uzun 4 dakikalık tekrarlardan oluşan maksimal sprint çalışmaları olsun, her tekrarda daha yüksek güç çıkışlarına sürekli olarak ulaşabilmek anahtardır. Ve amaç her zaman yalnızca final setinin sonunda, artık bundan daha iyisini yapamayacağınızı hissederek başarısızlığa ulaşmak olmalıdır. Nichols bu antrenman modelini yalnızca kendinizi taze hissettiğinizde ve güvenliğinizi tehlikeye atmamak için iç mekanda uygulamanızı öneriyor.

HIIT antrenmanı hakkında daha fazla bilgi için cyclist.co.uk/hiit. FTP’nizi nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek için cyclist.co.uk/ftptest 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Klasikler başlıyor!

Haberler

PELOTONUN 2021 MAYOLARI

Editoryal

Mazgal bisikletçinin yaralanmasına sebep oldu

Haberler

UAE TOUR BU PAZAR BAŞLIYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!