Bizimle iletişime geçin

Haberler

TAKSİCİLER ‘SARI BİSİKLET’ İLE TRAFİKTE

‘Sağlık için hareket, hareket için bisiklet’ mottosuyla yolu çıkan Sarı Bisiklet, 6 yıldır yollarda. Ve bu zamana kadar farkındalık oluşturmak için birçok projeye imza atan Sarı bisiklet, son olarak gün içerisinde trafikte çokça yer alan taksi şoförleri ile birlikte ortak bir çalışma gerçekleştirdi. Sağlık için hareket, hareket için bisiklet’ mottosuyla yolu çıkan Sarı Bisiklet, 6 yıldır yollarda. Ve bu zamana kadar farkındalık oluşturmak için birçok projeye imza atan Sarı bisiklet, son olarak gün içerisinde trafikte çokça yer alan taksi şoförleri ile birlikte ortak bir çalışma gerçekleştirdi.

Bugüne kadar yaptığı eğitim ve etkinliklerle bisiklet kültürünün ülkemizde yaygınlaşmasına öncülük eden Eti Sarı Bisiklet, ilkokullarda çocuklarla, üniversite kampüslerinde gençlerle, semt pazarlarında ev kadınlarıyla, işe giden çalışan kadınlarla ve annelerle 400 bin km’den fazla pedal çevirdi. 

Yapılan saha araştırması ile Türkiye’de 2 milyon atıl bisikletin olduğunun ortaya çıkması üzerine Aktif Yaşam Derneği işbirliğiyle kullanılmayan bisikletlerin geri dönüşümle yeniden hayata kazandırılması ve daha fazla çocuğun bisiklete binmesini de sağlayan Eti Sarı Bisiklet, kampanya kapsamında kullanılmayan yüzlerce bisikleti çocuklarla buluşturuldu. Türkiye’nin dört bir yanından kullanmadığı bisikletini vermek isteyen bisiklet sahiplerinden taleplerin gelmesi üzerine kampanya dijital platforma da taşındı. İhtiyaç Haritası ile yapılan işbirliği kapsamında https://saribisiklet.ihtiyacharitasi.org adresi üzerinden proje Türkiye’ye yayıldı. 

Geri dönüşümün sağlanması ve böylelikle ihtiyaç sahiplerinin bisikletle buluşturulmasının yanı sıra Sarı Bisiklet’in amaçlarından biri de bisikletin bir ulaşım aracı olarak trafik içinde motorlu araç sürücüleri nezdinde farkındalığını artırmak. Trafikte en fazla vakit geçiren araçların başında ise taksiler geliyor.

Trafikte bisiklet farkındalığını öncelikle taksilerden başlatırsak bu bilincin hem diğer ticari araçlara hem de özel araç sahiplerine etki edeceğine inandıklarını belirten Eti İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “Bu amaçla İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na bağlı taksicilere Bisikletli Kadın inisiyatifi ile birlikte trafikte bisiklet farkındalığına dair eğitimler verdik. Eğitimin ardından taksi şoförleri ile birlikte bisiklete binerek, trafiği bir de bisiklet kullanıcıları gözünden deneyimlemelerini sağladık. Aynı zamanda bilgilendirici el kitapçıkları ile farkındalık yaratmak amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu. 

Sarı Bisiklet projesini taksiciler olarak desteklediklerini vurgulayan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksici arkadaşların trafikte bisikletlileri fark etmelerini ve dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdi ve“Taksiler trafikte en çok vakit geçiren araç sürücüleri, onların dikkatli olmaları diğer sürücülere örnek olacaktır. Arkadaşlarımızın bu eğitimlere ilgi göstermesi bizi çok mutlu ediyor. Kampanya kapsamında  bisikletli sürücülerin farkında olduğumuzu yansıtan stickerlarımızı taksilerimize yapıştıracağız. Ayrıca hazırlanan bilgilendirme kitapçığını taksi kaptanı arkadaşlarımıza iletiyor olacağız” dedi.

Proje kapsamında bisiklete binerek trafiğe karışan taksicilerden Gökhan Demirci, “Yaklaşık 3 senedir taksi kaptanlığı yapıyorum. Sürekli oturarak çalıştığımız için hareketsiz kalıyoruz ve sağlığımız için bu bir risk. Geçen hafta bisiklet aldım. Boş vakitlerimde bisiklete binerek hayatıma hareket katmak istiyorum. Sarı Bisiklet projesine bu kapsamda tam destek veriyorum” dedi.

Yine sarı bisikletin pedallarını çeviren taksi şoförlerinden Engin Ersoy ise şunları aktardı: “Taksi kaptanları olarak bizler risk altındayız. Her zaman kaza yapma ihtimalimiz var. Bu yüzden de en dikkatli sürücüler bizlerden olur. Trafikte bisikletli sürücüleri her geçen gün daha fazla görmeye başladık. Bizler onlara karşı aldığımız bu eğitimlerde bundan sonra daha da dikkatli olacağız. Bugün trafiğe bisiklet sürücüsü olarak çıktık. Biraz tedirgin olduğumu söylemeliyim. Ama eğlenceliydi. Onların yaşadıklarını daha iyi anladık.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!