Bizimle iletişime geçin

Editoryal

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK

Trek-Segafredo, kadın bisikletinin yeni parlayan yıldızı. Talihsizlikler, dolu yağışı ve zorlu bir tırmanış, takımın bu sezon yüz yüze geldiği en büyük meydan okumayı içeriyor

Yazı  Mark Bailey Fotoğraf Lisa Stonehouse

Yorkshire Turu’nun ikinci ve son etabından önceki akşam. Lizzie Deignan ve takım arkadaşları ertesi gün başlarına geleceklerden habersiz. Karın ağrısıyla gece acilen hastaneye kaldırılan İtalyan sprinterleri Letizia Paternoster’dan yoksun Barnsley’den Bedale’ye uzanan yağmurlu ilk etabı gerisinde bırakan beş kişilik takım, iniş ve çıkışlarla dolu yıpratıcı bir etap olan 132km’lik Bridlington – Scarborough etabının can yakıcı olacağından emin. Hatta bu bölgede doğan Deignan bile bıçak gibi keskin rüzgarları ve pelotonu selamlayacak dolu fırtınasını tahmin edemezdi.

Devasa dalgalar Yorkshire kıyılarını döverken mavi mayolu bisikletçiler eğimi %15’i bulan dağı tırmanmaya yaklaşıyordu. Trek’in Amerikalı bisikletçisi Tayler Wiles etap sonu verdiği röportajda bugünü, kariyerinin “gelmiş geçmiş en kötü günü” olarak taçlandıracaktı.

Fırtına öncesi sessizlik

Elbette bunların hiçbiri henüz daha yaşanmadı. Şimdiki zaman diliminde bisikletçiler yarınki etaba hazırlanmak için Hull’daki otellerinde istirahat ediyorlar.

Yeni kurulan Trek-Segafredo kadın takımı kadın bisikletinde devrim yapmak gibi bir misyon üstlendi. Eski Dünya Şampiyonları Britanyalı Deignan ve Hollandalı Ellen van Dijk da dahil olmak üzere takım kadrosunda 13 sporcusu var. Takım iki efsanevi ismin sportif direktörlüğü altında yol alıyor: İtalya’nın iki kez Yol Bisikleti Dünya Şampiyonu olmuş gösterişli ismi Giorgio Bronzini ve hanesine 200’den fazla yarış zaferi yazdırmış Alman veteran Ina-Yoko Teutenberg. Bir kadın takımına sahip olan ilk bisiklet markası (sponsorluk değil) olarak Trek kadın takımı, erkeklerle aynı yardımcı personeli ve son teknolojiyi kullanıyor.

“Bugün kendimi sanki hastalanmanın eşiğindeymişim gibi güçsüz hissediyorum, ama yarın yeni bir gün” diyor Deignan  

Çaylak sezonun 2019’da takım şimdiden Tour Down Under, Setmana Ciclista Valenciana, Healthy Ageing Tour ve tek günlük yarışlar Drenise Acht van Westerveld ve Dwars door Vlaanderen’de zaferler yaşadı. Geçtiğimiz Kasım ayında kızı Orla’yı dünyaya getirmesinin ardından iki hafta önce yarışlara dönmesine rağmen Deignan, bu başarı öyküsüne bir sayfa daha ekleme niyetinde.

“Bugün kendimi sanki hastalanmanın eşiğindeymişim gibi biraz güçsüz hissediyorum” diyor, akşam yemeği öncesi otel lobisinde bir araya geldiğimiz 30 yaşındaki Deignan. “Anne ve babama, ‘Sakın Orla’yı bitişe getirmeyin, hava dondurucu’ dedim. Ancak alışıldık Armitstead [Lizzie’nin evlenmeden önceki soyadı] onu sarıp sarmalayarak getirdi. Yine de iç ısıtan bir sürprizdi.

İlk etaptan kalma bisikletçilerin buzları henüz daha yeni çözülüyor. “Burada takım otobüsümüz yok, bu nedenle beş titreyen kadın bir minibüsün içerisinde üstümüzü değiştirmeye çabalıyoruz” Deignan gülüyor. “Otele döndüğümüzde duş aldım ve tüm öğleden sonra yatağımda uzandım.”

Sessizce fısıldayan Deignan, yarışların ebeveynlik görevlerinden muaf olmasını sağladığını söylüyor: Yarışlar tatil gibi. Orla şimdi evde gece uykusunu uyuyordur, ben ise ancak yarışlarda uyuyabiliyorum ve onu emzirme telaşına düşmüyorum.”

2018 Giro’nun 5’inci etabını kazanan Trek-Segafredo’nun 25 yaşındaki Amerikalı sprinteri Ruth Winder adet haline getirdiği toparlanma protokolünü uyguluyor. “Hasta olmamak içn ıslak kıyafetlerinizden bir an öne kurtulmanız gerekli” diyor Ruth. “Ardından toparlanma içeceğim ve hem lezzetli hem de protein aldığım akçaağaç şuruplu yoğurdum oluyor. Tur boyunca ise Game of Thrones’u seyrediyorum.”

Dört kez ulusal Fransa zamana karşı şampiyonu, 29 yaşındaki Audrey Cordon-Ragot’ysa odasında kendini şarj ediyor: “Böyle kötü bir havada uzun zamandır yarış koşmamıştım. Elbette dinlenme aşamasında hepimizin kendine has ritüelleri var, benimkiyse Netflix izlemek. Şu sıralar Homeland’ın takipçisiyim. Yarış harici şeylere odaklanmaktan ve kendi dünyamda yaşamaktan keyif alıyorum.”

37 yaşındaki, 5 kez Zamana Karşı Dünya Şampiyonu Alman Trixi Worrack, e-kitabı Kobo’yu okuyor. “Seyahat hakkında yazılmış kitapları seviyorum” diyor Trixi. “Yarışlar öncesi bedeniniz kadar zihninizi de rahatlatmalısınız.”

Kazandıran detaylar

Hollandalı suvanyör Geerike Schreurs (“G” olarak bilinen eski bir profesyonel yarışçı), bisikletçilerin donmuş uzuvlarına masaj yapmakla meşgul. “Püf noktası masajı çok sert yapmamakta, çünkü ertesi gün acı çekmemelidir” diye açıklıyor Geerike. 

Bu arada, Britanyalı mekanisyen Mike Jenner ve Belçikalı çalışma arkadaşı Gauthier Verdonck araç parkında bisikletleri hazırlıyor. Evi Plymouth’da, kız arkadaşı Nottingham’da ve takım merkezi Belçika’da olan Jenner, evinin yolunu unutmuş.

“Yarışlarda koca bir aile gibiyiz” diyor Jenner. “Bulunma amacımız kızlara yardımcı olmak. Zira artık herkes bisikletler [aero Madone yahut hafif tırmanış modeli Emonda], gidonlar, gidon boğazları ve diğer tüm ekipman hakkında kendi tercih haklarına sahipler.”

2018’de Kaliforniya Turu’nu ikinci sırada tamamlayan Wiles büyülenmiş: “Genelde yalnızca lastik basıncına ve jantlara karar verirdik, Buradaysa her şey üzerinde söz sahibiyiz. Bazen 1000 farklı şeker satan bir şekerci dükkanına gitmek gibi hissettiriyor.”

‘Yorkshire Turu kadınlar ve erkeklerle eşit etap sayısına ve para ödülüne sahip. İşte ihtiyacımız olan şey de bu’

Normalde bu akşam takım toplantısı düzenlenirdi ancak takımın sportif direktörü Bronzini, Paternoster ile hastanede. Toplantı yerine yarışçılar somon, makarna ve yeşil fasulye ile ziyafet çekiyor, bunu meyve ve yoğurt izliyor. Tutkulu bir yiyecek sevdalısı olan Wiles mutlu: “Somon favorim. Yeni tarifler denemeyi seviyorum, bu yüzden erkek arkadaşım benimle dalga geçse dahi. Çünkü her zaman tarifler tutmayabiliyor.”

“Kurabiye canavarı” Wiles, bir itirafta bulunuyor. “Asansördeki insanların ellerinde sıcak kurabiyeler tuttuğunu gördüm ve doğrusu canım çekti. Gerçekten muhteşem görünüyorlardı.”

Akşam yemeğinden sonra bisikletçiler, sabah 6’da uyanmak üzere odalarına çekiliyorlar. 

“Erken uyuyabilen biri değilim, bu nedenle bavulumu akşamdan hazırlıyorum ki sabah olduğunda uyanıp odadan hemen çıkabileyim” diyor, gülümseme eşliğinde Cordon-Ragot. “Burada iyi işlere imza atmak istiyoruz. Britanya bisiklet sporu adına şimdiye kadar gerçekten inanılmaz bir iş çıkardı. 2012 Londra Olimpiyatları’nda Lizzie’nin büyük bir reklam panosunda resmini görmüş ve ‘Wow!’ demiştim. Yorkshire Turu’nda ayrıca kadın ve erkekler aynı sayıda etap koşuyor ve para ödülü de eşit miktarda dağıtılıyor. İşte ihtiyacımız olan anlayış.”

Savaş istasyonları

Soğuk havaya rağmen kahramanca tişört ile dolaşan suvanyör “G”, pirinç keklerini hazırlamak ve mataraları doldurmak üzere sabahın ilk ışıklarıyla birlikte uyanıyor.  

“Alarm sabah 5.15’te çaldı” diyor Jenner. Etrafına ışık saçan beyaz bisikletler (üst borularına etap profili etiketleri yapıştırılmış) otelin parkında bekliyor. Bisikletçilerin çoğu, sert tırmanışı göz önünde bulundurarak arkada 10-33 dişli oranlarını tercih ediyor. Otel mutfağından çıkan yumurta, pastırma ve fasulye kokusu normalde beni acıktırırdı, ama bu saatte değil.

Yemekhanenin içerisinde bisikletçiler sağlıklı kahvaltılarının keyfini çıkarıyor. Deignan, Cordon-Ragot’un yeni favorisi olan meyve ve yulaf lapasını tabağına dolduruyor. “France ekmek yiyoruz ve kahvemize daldırıyoruz ancak takım arkadaşlarım bunun delice olduğunu düşünüyor” diyor koca bir kahkahayla Cordon-Ragot. “Şimdilerde yulaf lapası favorim. Sabahları gerçekten de besleyici bir yemek.”

Winder İngiliz usulü pişmiş hamur tatlısının büyük bir hayranı ancak bu sabah kocaman yuvarlak bir yumurta tercih ediyor. “Gerginken yemeğinizi hızlı yiyemezsiniz” diyor Winder. 

Dar park yerinde yapılan birkaç hassas manevradan sonra, ekibin araç konvoyu Bridlington’a doğru yola koyuluyor. Takım minibüsünde ise takım DJ’i Deignan.

“Gayet esneğim, ayrıca istek de alıyorum” diyor Deignan. Winder mutlu müşterilerden biri: “Lizzie dün birkaç Rihanna parçası çaldı ve bizler ‘Hadi yarışalım!’ ruh haline girdik. Yarış öncesi her zaman erkek arkadaşıma özçekimimi gönderirim. Takım arkadaşlarım ise bana güler, “Oh Bakın, Ruth otobüste özçekim alıyor yine.” 

Bridlington’a vardıklarında deniz şiddetli bir şekilde kıyıyı dövüyor ve şiddetli bir yağmur patladı patlayacak. 

“Ne güzel bir gün” diyor Deignan, nüktadan bir şekilde. Bir RNLI cankurtaran istasyonunun görülmesi kıyamet havasını özetliyor. Bisikletlere son ayarlamaları yapan Jenner, ön lastiklere 95 psi, arkalara ise 100 psi hava basıyor. Ardından, ‘ısınma hareketi ile birlikte bisikletçilerin bacaklarını ovalıyor. Bronzini oteli ancak gece yarısı terk edebildi (Paternoster’ın daha sonra böbrek enfeksiyonu geçirdiği tespit edildi), ancak start noktasında takımın başındaki yerini aldı. Etrafında sarkan kask ve kıyafetlerle parkur hakkında son taktikler tartışılıyor. 

“Tırmanışın nerede başladığını her zaman önceden bilmek isterim, bu yüzden etaba Google Earth’den çalışırım” diyor Winder. Deignan’ın ise farklı bir konsantrasyonu var. “Yanal rüzgarların nerede olacağını öğrenmek isterim, bu sayede atak yapmayı düşünebilirim. Silahlı ve hazırlıklı yarışçılar eldivenlerini çekiyor ve savaşa hazırlanıyorlar.

Yorkshire cesareti

9.05’te yarış başlıyor. Renkli peloton, Bridlingto’nun dar sokaklarında tropikal bir balık sürüsü gibi ilerliyor. 

“Mamma mia, hava buz gibi” diyor, takım aracının ön koltuğunda oturan Bronzini. Kendini güvenli bir ‘Tazmanya canavarı’ enerjisi taşıyan İtalyan, bisikletçilerinin şiddetle bağımsız olmasını istiyor.

“Bugün bazı taktiksel planlarımız var ancak her şey onlara kalıyor” diyor Bronzini. “Onların sorumluluk sahibi olmalarını istiyorum. Sakatlandığımda hangi tendonumun hasar gördüğünü bilirim çünkü fizyoloji okudum. Aynı durum beslenme için de geçerli. Bisikletçilerimizden biri karnının ağrıdığını söyledi ve bu nedenle yalnızca domates soslu makarna yediğini belirtti. Ben de ona ‘Gerçekten asidik özelliği olan domates mi yedin?’ dedim. Elbette bisikletçilerimi destekliyorum ama onların da kendilerini düşünmelerini istiyorum.

Birkaç kadın spor direktörden biri olan Bronzini, rolünde yeni. Bu nedenle, arabanın arka koltuğunda oturan tecrübeli mekanisyen Jenner, sürüş protokolleri ve diğer kurallar konusunda Bronzini’ye yardımcı oluyor, böylece İtalyan sportif direktör tamamen taktiklere odaklanabilir.

Henüz yarış kızışmamışken Bronzini, bir kulağı radyodaki uyarılarda, köpüklü şarap ve çizme sevgisinden mutlu bir şekilde bahsediyor. Dar bir köprü geçişine iki kilometre kalmışken, Paternoster’in endişeli annesini arıyor.

Yorulmuş bisikletçiler North York Moors’a vardığında, televizyon yorumcusu yolları “katiller” olarak tasvir ediyor. “G” nin artık yapabileceği tek şey, besleme istasyonunda bisikletçilere matara dağıtmaktır. Bir tırmanışta Jenner, Wiles’a bitiş noktasında kurabiye sözü vermek için pencereyi aşağı indiriyor. Deignan, Hollandalı rakip Anna van der Breggen tarafından yapılan bir atağa cevap vermek zorunda.

Bronzini, “Hadi Lizzie, git kızım!” diye bağrıyor. İnişle birlikte bisikletçiler fırtınaya maruz kalıyor. “Mamma mia, zavallı kızlar” diyor Bronzini. Yarış radyosundan Deignan’ın kaçışta olduğu haberini alıyoruz ancak şiddetli fırtına sebebiyle güncellemeler sona eriyor ve TV görüntüleri kesiliyor. Daha sonra cızırtılı bir mesaj, CCC-Liv yıldızı Marianne Vos’u içeren yeni bir grubun kaçtığını ortaya koyuyor. Deignan bilgi almak için bağırıyor ancak sessiz yarış radyosu ve aralıklarla gidip gelen TV görüntüleri, Bronzini’nin elini kolunu bağlıyor.

Vos’un grubu güç birliği yaptı ve Hollandalı bisikletçi sprinte giden son, Scarborough’da zaferi kazanmayı başardı. Otomobilde atmosfer, sonlara vardıkça iyimser. Birer birer araca gelen yarışçılar, cephelerden dönen askerler gibi titriyor ve çamurlandılar.

“Bugün kendime sordum, neden bunu yapıyorum?” diyor Worrack  Bronzini duygusal bir şekilde Cordon-Ragot’yu kucaklıyor. “Çok şiddetli bir dolu yağmuru vardı ve hiçbir şey göremiyordum” diyor Fransız bisikletçi.

“Eminim ki gelecekte bugünü hatırladıkça güleceğim” diyor Wiles. “Şu anda ise ağlamak istiyorum.”

Deignan bugün yanlış bir taktik güttüğünü kabul ediyor ancak Deignan “limitlerinde olduğunu” söylüyor. “G” nin servis ettiği pirinç ve ton balık kaseleri yendikten sonra, Britanyalı olmayan dört bisikletçi hızlı bir şekilde havaalanına feribotla bırakılıyor. Yeni takım için acı çekme ve öğrenme günü oldu, fakat yakında mükafatını alacaklardır: Dört gün sonra Trek’ten Elisa Longho Borghini, İspanya’da düzenlenen dört etaplık Emakumeen Euskal Bira’yı kazanarak, takımın ilk WorldTour genel klasman şampiyonluğunu yaşadı. 

Deignan için, form durumunu geri kazanmak için büyük bir adım daha atılmış oldu. Bir saat önce ıssız tırmanışlarda dolu yağışıyla baş ediyordu. Şimdi ise takım minibüsünde kız kardeşi Kate ve kızı Orla ile kahkahalar atıyor. Deignan Eylül ayında Yorkshire’a döndüğünde bu sefer gökkuşağını görmeyi arzuluyor olacak.

Mark Bailey, Tour de Yorkshire için arabada bulunmaktan mutluluk duyan freelance bir yazardır.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!