Bizimle iletişime geçin

Editoryal

SHIMANO STEPS İLE TARİHİN İÇİNDE

Bisiklet teknolojisinin geldiği son noktalardan biri olan Shimano STEPS destekli katlanır elektrikli bisikleti, Tarihi Yarımada’nın kalbinde test ettik

Yazı YASEMİN ADIGÜZEL  Fotoğraf TARIK GÜL

Saatler Cuma akşamı 18.00’i gösteriyor. Yoğun geçen bir haftanın sonu nihayet geldi. Artık kendimi ardı arkası kesilmeyen iş toplantılarından, bitmek bilmeyen raporlardan soyutlama zamanı. Yüksek katlı bir plazanın dokuzunca katında çalıştığımdan havamın değişmesi için genellikle parklar yahut deniz kenarlarını tercih ederim. Fakat bu sefer aklımda bir değişiklik yapmak var. Farklılığın temelindeyse Cyclist Türkiye’den gelen elektrikli bisiklet deneme teklifi yatıyor.

Çocukluğumdan bu yana aralıklarla hayatıma giren bisiklet benim için her daim özgürlüğün bir simgesi olageldi. Eğitim hayatımın ardından girdiğim iş hayatında ise bisiklete ancak Adalar’a gittikçe binebiliyorum. Elektrikli bisiklet aslında tam da bu yüzden beni heyecanlandırıyor.

Test sürüşü haberini aldıktan sonra internet ortamında bazı araştırmalara başladım ve elektrikli bisikletlere dair kendime birkaç önemli not düştüm. Öncelikle düşündüğümün aksine e-bike’lar hiçbir efor harcamaksızın sizi bir noktadan diğerine götürmüyormuş. Kanımca bu olumlu bir özellik, zira elektrik destekli de olsa bisiklet sürme hissini yaşamak isterim. 

Öğrendiğim diğer bir bilgi de vitesler hakkında. İtiraf etmeliyim ki bisiklet üzerinde doğru vitesi bulmak en iyi özelliğim değil. Hatta çoğu zaman vites değiştirmeyi unuttuğum dahi oluyor. Bu hataya düşenin ise yalnızca ben olmadığımdan eminim. Doğru vites kullanımı bisiklet üzerinde yapılan en yaygın hatalardan biri olsa gerek. Bir diğeri de muhtemelen doğru sele uzunluğudur.

Shimano STEP motor gücüne göre üç farklı mod sunuyor: ECO, Normal ve High 

Test sürüşünde kullanacağım Shimano STEPS destekli e-bike’ın yanlış vites sorununu, Nexus 5 adını verdiği bir sistemle çözdüğünü, Cyclist Türkiye ekibiyle yaptığımız sürüş öncesi kısa sohbette öğreniyorum. Akıllı vites geçiş sistemi olarak adlandırılan Nexus 5, vitesi sizin pedal basış hızınıza göre otomatik ayarlıyormuş. Anlatılanlara göre sizin vites değiştirmenize gerek kalmıyor.

Örneklendirmek gerekirse; eğer yol dikleşiyorsa pedal çevirme hızınız düşecektir. Eğer düz yolda gittiğiniz vitesle yükselmeye başlarsanız pedal çevirmeniz güçleşecek ve hatta yokuşun
bir bölümünde durmanız gerekecek. Evet, teoride
bu bilgiye hakimim ama rampa başladığında çoğunlukla ya vites değiştirmeyi unutuyorum ya da yanlış yönde vites geçişi yapıyorum. İşte tam da bu noktada Nexus 5 devreye giriyor ve pedal çevirmenizi rahatlatacak bir vitese kendiliğinden geçiyormuş. Açıkçası böylesi bir sistemin doğru şekilde nasıl çalıştığını en az elektrikli bisikletin sunacağı destek kadar merak ediyorum. Bu nedenle yolculuk boyunca bir gözüm kesinlikle viteslerde olacak.

Shimano STEPS’e dair edindiğim son bilgi de motor gücünün verdiği desteğin seviyelerinin olduğu. İnternet ortamındaki araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla üç farklı destek modu olduğunu gördüm. Bunlardan en düşüğü “ECO” (183km yol), orta derecede destek vereni “Normal” (128km yol) ve en güçlüsü adından da anlaşılacağı üzere “High” (91km yol) mod olarak geçiyor.

Geleceğe dönüş

Zaman kaybetmeden rotamı İstanbul’un tarihi noktalarına çeviriyorum. İstikamet Sultanahmet. Son teknolojiyle donatılmış elektrikli bir bisikleti test etmek için Tarihi Yarımada’nın geçmişi eskilere dayanan yapılarını seçmiş olmanın güzel bir ironi yaratacağı kanısındayım. 

Elbette İstanbul’un tarihi zenginlikleri elektrikli bisikletle dahi olsa tek günde gezilemeyecek kadar engin. İşten daha yeni çıkmış olduğum da düşünülürse günün büyük bölümü geride kaldı diyebiliriz. Bu nedenle güzergahı belli bir alanla sınırlı tutmak durumundayım. Ancak katlanır bisikletin ön ve arka farları sayesinde havanın kararması önümde bir engel değil.

İlk birkaç kilometre Shimano STEPS’le birbirimize alışma turları şeklinde geçiyor. Bisikletin tepkimelerini ölçüyorum. Nitekim, elektrikli bisikletlerle ilgili araştırmamda ilk pedalı basmanızla birlikte motorun devreye beklenmedik şekilde girdiği, bunun da bisiklet kontrolünü zorlaştırdığı yönünde yorumlar okumuştum. Bu nedenle sürüşe ECO modda ihtiyatlı başlıyorum. Şahsen hiçbir modda yukarıdakine benzer bir problem yaşamadım.

Shimano STEPS katlanır bisiklete alıştıkça sürüşten aldığım keyif artıyor. Doğrusu insan elektrikli bisiklet deyince harıl harıl çalışan bir motor bekliyor, ama Shimano STEPS vazifesini gayet sessizce yerine getiriyor. 

Kah Sultanahmet’in dar yokuşlu sokakları kah parke taşlı düz yollar kah kalabalığın içerisinde kıvraklık gerektiren geçişler… Shimano STEPS destekli katlanır bisiklet normal bir bisikletle girmeye cesaret edemeyeceğim yollarda beni her pedal basışımda bir adım daha ileriye taşıyor. Üstelik bunu yaparken doğru vitesi bana göre ayarlayarak, adeta bisiklet üzerinde benim yerime düşünüyor ve hareket ediyor. 

Hal böyleyken bana da Dikilitaş’ın, Alman Çeşmesi’nin, Ayasofya Camii’nin, kısacası tüm Sultanahmet’in cazibesine kendimi kaptırmak ve kadim yapıların keyfini çıkarmak kalıyor. 

Sultanahmet’i elektrikli bisikletle gezmek, bana yürüyerek enerjimin yetmeyeceği yerlere de pedal basma cesareti veriyor. Bu teşvikle Sultanahmet’in aşina olduğum yüzünün derinliklerine doğru dalıyorum. Caferağa Medresesi, Halı Müzesi, Topkapı Sarayı, III. Ahmet Çeşmesi, Arkeoloji Müzesi ve daha niceleri derken farkına varmadan İstanbul’da güneşi batırıyorum.

Gidona monte edilmiş hız ve mod gösterge ekranında bulunan ışık simgesine basmamla bisikletin ön ve arkasında farlar yanıyor. Shimano STEPS katlanır bisikletin renk ve şekline daha ilk görüşte bayılmıştım. Bunun üstüne bir de farlar yanınca katlanır bisiklet inanılmaz şirin bir hale dönüşüyor. Özellikle kalabalık nedeniyle elimde yürüdüğüm anlarda bisikletin insanların bakışlarını cezbettiğine şahit oluyorum. Açıkçası elektrikli olduğunu bilmesem, yalnızca dış görünümüne bakıp Shimano STEPS katlanır bisikletin bir e-bike olduğunu fark etmezdim.

İlerleyen saatle birlikte uzun bir turu ardımda bırakıyorum. Evet, çok defalar bisiklete bindim ama bu seferki gerek seyahat güzergahım gerekse Shimano STEPS katlanır bisikletin sunduğu kolaylık sayesinde bir keyfe dönüşüyor. Ne sürüş hissinden ne yeni yerleri keşfetmenin verdiği hazdan ne de tarihi tezgahları gezmenin verdiği keyiften zerre fedakarlık etmeksizin günü noktalıyorum. 

Keyifli bir akşama son imzayı ise yol arkadaşım Shimano STEPS katlanır bisikletle çektiğimiz bir “selfie” ile atıyoruz. Doğrusu şu an haftanın yorgunluğundan kilometrelerce uzaktayım.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!