Bizimle iletişime geçin

Haberler

TÜRKİYE TURU, EGE VE MARMARA’YI DOLAŞIYOR

Cyclist Türkiye, 12-19 Nisan 2020 tarihlerinde 56. edisyonunu izlemeye hazırlandığımız Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu etaplarının detaylarını, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’dan dinledi

Haber ÖZGE SEÇKİN Fotoğraf TARIK GÜL

Geçtiğimiz aylarda UCI’ın 2020 etkinlik takviminde yerini alarak 12-19 Nisan tarihlerinde düzenleneceği açıklanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ProSeries kapsamında gerçekleşeceği duyurulmuştu. Genelde güney sahil kesimini takip eden Türkiye Turu, geçen yıl İstanbul’dan start alıp Marmara’yı dolaşarak yine İstanbul’da sona ermiş, Marmara Turu’nu andıran etaplarıyla dikkat çekmişti.

Bu yıl ise Ege’de başlayıp yine Marmara’da son bulacağı belirtilen TUR’un etap detaylarını Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’ya sorduk. Küçükbakırcı, ilk olarak biri kraliçe etap olmak üzere toplamda sekiz etap olacağını ancak bu etapların detaylarının henüz netleşmediğini bildirdi. Yarışın geçeceği parkurla ilgili kesin olan bilgileri ise şöyle aktardı:

“Geçtiğimiz yıl TUR, Trakya ve Marmara’yı dolaştı. Bu yıl yine Marmara’ya gideceğiz fakat bu kez başlangıç noktamız Ege Bölgesi olacak. TUR, İzmir Efes’ten başlayarak Balıkesir, Çanakkale üzerinden Bursa’ya gidecek. Bursa’da Uludağ’ı içine alan bir Kraliçe etabımız olacak. Ardından Sakarya üzerinden İstanbul’a gelerek Üsküdar’da son bulacak. Bu noktada iki alternatifimiz var; ya Efes’den İzmir’e oradan Balıkesir, Bandırma, Kraliçe etap için Bursa’ya, ardından Çanakkale, Tekirdağ üzerinden İstanbul’a giden bir rota belirleyeceğiz ya da Efes-İzmir-Balıkesir-Bandırma-Bursa-Sakarya ve İstanbul şeklinde olacak.

“Bursa’da Uludağ’ı da içine alan bir Kraliçe etap olacak”

Şu an bu iki alternatif üzerinden çalışmalarımız sürüyor. Bunu ay sonuna kadar netleştirip duyurmayı planlıyoruz. Buna ekleme veya çıkarmalar olabilir fakat genel tablo şu an bu şekilde. Ancak büyük bir ihtimalle Bursa ve Sakarya üzerinden İstanbul’a geçilecek. Çünkü biliyorsunuz, 2020’de Sakarya’da Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası düzenlenecek. Biz bu vesileyle ona da dikkat çekmek istiyoruz. O sebeple Sakarya’dan geçmesi daha büyük bir ihtimal şu an için.”

Rotaların belirlenmesi noktasında hava koşulları, konaklama, yol durumu, trafik, şehir alt yapısının uygunluğu gibi pek çok kriterin göz önünde bulundurulduğunu, bu kapsamda bu şartlara en uygun noktaların belirlenmeye çalışıldığının altını çizen Erol Küçükbakırcı; “TUR’u bu yıl Karadeniz’e taşıyalım istedik. Fakat o mevsimde yağışın çok olması ve konaklama ve şehir anlamında bu gibi bir organizasyon için uygun olmaması sebebiyle şimdilik mümkün olmadığına karar verdik.

Ek olarak TUR’u bu yıl, İç Anadolu’dan da geçirmek istedik keza bu düşünceyle startı Kapadokya’dan vermeyi de düşündük. Ancak yine hava koşullarından emin olamadığımız için bunun da uygun olmadığı kararına vardık. Sonrasında hem Ege hem de Marmara’yı içine alan bir rota planı oluşturduk. Şimdi alternatifler içinden son kararı vermek için de her türlü kritere uygunluğu değerlendiriyor olacağız” yorumunda bulundu.

TUR’a katılacak takımlarınsa henüz netliğe kavuşmadığını aktaran Küçükbakırcı, mümkün olduğunca fazla takımı ağırlamak istediklerini belirtti.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETÇİ ZEYNEP ASLAN BİR KAMYONUN ÇARPMASI SONRASI HAYATINI KAYBETTİ

Haberler

MAYOLARIN ÖYKÜSÜ – MAGLIA ROSA

Editoryal

2020 GIRO D’ITALIA – KAÇIŞA GİDEN ETAP NARVAEZ’İN

Haberler

HAVAYI TEMİZLEYEN BİSİKLET TEKERİ GELİŞTİRİLDİ

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!