Bizimle iletişime geçin

Editoryal

BİSİKLETÇİLER İÇİN 2020 HEDEFLERİ

Yeni yıla çok az bir süre kala kutlama planlarıyla birlikte önümüzdeki 12 ayın hedeflerinin de belirlenme vakti çoktan geldi. 2020’de bisikletle ilgili planlarınızın ne olduğuna karar vermek ve elde etmek istedikleriniz üzerine düşünmenin tam zamanı! Ancak öncesinde hala karar veremeyen veya kararlarını netleştiremeyenler için birkaç önerimiz var:

  • Hızınızı yükseltin

Strava gibi uygulamalar sayesinde yıl boyunca yapılan sürüşleri kayıt almak ve sonrasında geriye dönüp bunları incelemek artık çok kolay. Siz de antrenman kayıtlarınızı inceleyerek geçtiğimiz yıl neler başardığınızı görebilir, buna göre yeni yılda ulaşmayı istediğiniz yeni bir hedef koyabilirsiniz. Eğer bir başlangıç noktası arıyorsanız işe, geçtiğiniz kilometrelerdeki hızınızı artırmayı hedefleyerek başlayabilirsiniz.

  • Büyük bir etkinliğe katılın

Elbette kışın bu soğuk, karanlık ve yağışlı günlerinden bisiklet sürmek için motivasyon eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken en mantıklı şey, yazın katılacağınız büyük bir etkinlik belirleyip ona yönelik çalışmaktır. Bu, ülkenizde ya da yurt dışında düzenlenen bir gran fondo ya da yarış etkinliği olabileceği gibi sürmeyi çok istediğiniz bir yerde (bu, Stelvio’da sürüş yapmak olabileceği gibi şehrinizde hiç sürmediğiniz bir yerde sürmek de olabilir) yapılabilecek bir sürüş planlayın.

  • Antrenman planınızı ciddiye alın

Tamamen yapılandırılmış bir antrenman programı izlemeniz de yıllık olarak belirlediğiniz kilometre hedefi de bu maddeye dahil edilebilir. Daha hızlı, daha iyi ya da daha fazla sürüş yapmak elbette önemlidir ancak asıl önemli olan hedeflediklerinizi gerçekleştirmenizdir. Bu yüzden bir plan dahilinde sürüş yapacaksanız gerçekleştirilebilir ve sürdürülebilir bir program dahilinde ve bu planı gerçekten ciddiye alarak hareket etmelisiniz.

  • Yeni şeyler deneyin

Yıl boyu motivasyonunuzu yüksek tutmanın bir başka yolu, her hafta grupla birlikte veya tek başına geçilen uzun kilometreler yerine iki teker üzerinde yeni şeyler denemektir. Eğer motivasyonunuzu taze tutmak istiyorsanız farklı antrenman türlerini deneyebilir veya hiç sürmediğiniz tarzda sürüşler gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin dağ bisikletiyle çamurun içine dalabilir veya bir cyclocross ya da gravel bisiklet ile sürüş yapmayı deneyebilirsiniz.

  • Bisikletinizi temiz tutun

Bu madde, ilk başta 2020 hedefi olarak kabul edilebilecek bir öneri gibi gelmeyebilir. Ancak bisikleti temiz ve bakımlı tutmayı angarya bir iş olarak görmek yerine iyi bir alışkanlık haline getirmek de yeni yıl için bir bisikletçinin koyacağı küçük ama etkili bir hedef olabilir. Üstelik uzun vadede bisikletinizin sağlığı açısından faydaları gözle görülür derecede olacak, bisikletiniz bakım, yedek parça gibi ekstra giderleri için daha az harcama yapmanızı sağlayacaktır.

  • Beslenmenize özen gösterin

Antrenmanlarınızı planlamanızın bir sonraki adımı, kuşkusuz beslenmenize de çeki düzen vermeniz gerektiğidir. Üstelik bisiklet gibi dayanıklılık sporlarında (aslında her spor dalı için geçerli) beslenme, antrenmanlarınızın şekli, süresi ve yoğunluğu kadar önemlidir. Hatta beslenme şeklinizin antrenmanlarınızı direkt olarak etkileyeceğini söylemek de çok yanlış olmayacaktır.

Yeni yılda, ‘vaktim yok, yapamıyorum, abur cuburdan vazgeçemiyorum’ gibi bahaneleri bir kenara bırakarak iyi beslenme alışkanlıkları edinebilirsiniz. Sabahları 15 dakika daha erken uyanarak sağlıklı bir kahvaltı edebilir, atıştırmalıklarınızı sağlıklı olanlarla değiştirebilir veya kendinize harika öğle ya da akşam yemekleri hazırlamayı deneyebilirsiniz.

  • Bisikletinizi işe giderken de kullanın

Trafiği yoğun olan şehirlerde bu madde çok da geçerli değilmiş gibi görünse de her gün zorlu koşullara rağmen işine bisikletle giden pek çok kişi görmek mümkün. Üstelik bunu alışkanlık haline getirebilmek hem hafta içerisinde de kilometre geçmenizi sağlar hem de trafikte vakit kaybetmeden işinize varmanıza yardımcı olur. Eğer iş yerinizle eviniz arasındaki mesafe bisikletle aşılabilecek gibiyse neden yeni yılda bunu yapmayı denemeyesiniz?

  • Hiç yapmadığınız kadar uzun bir sürüş yapın

2020’de koyabileceğiniz bir hedef de şimdiye kadar hiç sürmediğiniz kadar uzun bir sürüş yapmak olabilir. Bu 60 kilometre olabileceği gibi 160 kilometre de olabilir. Önemli olan sizin gerçekleştirmek üzere sürüş geçmişinize göre belirleyeceğiniz kilometredir. Bunun için yaz aylarında güneşli bir gün ve güzel bir rota seçebilir, hedefinizi gerçekleştirmek için yıl içerisinde buna yönelik antrenmanlar yapabilirsiniz.

  • Yarışın!

Eğer uzun zamandır bisiklet sürüyor fakat hiç yarış koşmamışsanız bu yıl, bir profesyonel gibi hissetmek için doğru yıl olabilir! Şüphesiz ilk yarışınız mükemmel geçmeyecektir. Ancak siz, koyduğunuz hedefi gerçekleştirmenin ve yarışı tamamlamanın keyfini çıkarmalısınız. Öte yandan hali hazırda yarışlara katılan bir bisikletçiyseniz, bu yıl hedefinize şimdiye kadar hiç katılmadığınız bir yarışı koyabilir, tüm yıl buna hazırlanmak üzere çalışmalarınızı yoğunlaştırabilirsiniz.

  • Bisiklete daha az zaman ayırın

Bisiklet sürmek güzeldir, hepimiz bu yüzden iki teker üzerinde saatlerimizi harcıyoruz. Fakat yeni yılda, bisiklet ile normal hayatınız arasında bir denge kurabilmek için bisiklete daha az zaman ayırmayı hedefleyebilirsiniz.

Bu, performans kaybına sebep olacak kötü bir fikir değildir. Aksine, junk miles da denilen çöp kilometrelerin harcanmasını durdurmak ve dinlenmeye daha fazla vakit ayırmak hem motivasyon artışına hem de daha dinç bir vücuda sebep olacaktır.

Siz de yeni yılda, antrenman planınızdaki gereksiz uzunluktaki sürüşleri kısa fakat kaliteli, en yüksek verimi alabileceğiniz sürüşlerle (intervaller gibi) değiştirebilir, kalan zamanları sevdiklerinizle vakit geçirerek veya diğer işleriniz için değerlendirmek üzere harcayabilirsiniz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!