Bizimle iletişime geçin

Editoryal

ESKİŞEHİR BİSİKLET DERNEĞİ – VELESBİD

Türkiye genelinde faaliyet gösteren bisiklet kulüplerinin tanıtılması ve bu toplulukların ortak bir platformda bir araya gelmelerini sağlamak amacıyla yola çıkan Cyclist Türkiye’nin bu haftaki konuğu Eskişehir Bisiklet Derneği

velesbid.org

  • Derneğiniz ne zaman ve nerede hangi amaçla kurulmuştur?

Eskişehir Bisiklet Derneği (VELESBİD), Eskişehir’de yaşayan bisiklet dostları tarafından 2013 yılının Aralık ayında kurulmuştur. Derneğimizin amaçları arasında bisikletli ulaşımın gelişimini sağlamak, sağlıklı ve hareketli yaşamı yaygınlaştırmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek bulunmaktadır.

  •  Derneğinizin adı nereden geliyor?

Derneğimizin adı bisikletin eski adı olan velespit sözcüğünü çağrıştırmak amacıyla velespitin VEL’i ve Eskişehir Bisiklet Derneği’nin kısaltması olan ESBİD’in kısaltmasından oluşmaktadır.

  • Derneğin arka planında nasıl bir ekip bulunuyor?

Derneğimizin yönetimi, 7 yönetim kurulu, 3 denetleme kurulu asil üyeleri ve yedeklerinden oluşan 20 kişilik yönetim kadrosundan ve çalışma gruplarından oluşmaktadır. Çalışma grupları aktif bir biçimde derneğin faaliyetlerini yönlendiren gönüllü üyelerimizden oluşmaktadır.

Çalışma gruplarımız ise; Çarşamba turları, şehir içi günübirlik ve kamplı turlar grubu, şehir dışı kamplı turlar grubu, sosyal turlar grubu ve Bisiklet Evi sorumluları grubu olarak sıralanabilir. Böylelikle derneğin faaliyet planlaması ve yönetimi de örgütlenmektedir.

  •  Kuruluş aşamasında nasıl bir yol izlediniz?

Öncesinde farklı gruplar altında bisikletle ilgilenen grupların bir araya gelmesi amaçlandı ve resmi derneklerin kuruluş aşamasında ilerlediği yolları biz de takip ettik.

  •   Derneğinizde aktif olarak kaç üyeniz bulunmaktadır?

Derneğimizde aktif olarak 130 üyemiz bulunmaktadır. Ancak etkinliklerimize katılmak için üye olma zorunluluğu olmadığından dolayı etkinliklerimize katılım sayısı daha yüksektir.

  •  Bizlere biraz daha düzenli olarak yaptığınız ya da katıldığınız etkinliklerden bahseder misiniz?

Çarşamba Akşamı Turları – Her hafta Çarşamba akşamı şehir içinde ve çevre köylere sürüşler düzenliyoruz. Ayrıca, pek çok hafta sonu günübirlik ya da kamplı turlar yapıyoruz. Derneğimizin üyeleri ve takipçiler doğada bisiklet kullanmayı ve kamp yapmayı tercih eden bisiklet severlerden oluşuyor. Bu nedenle kamplı turlarımız oldukça ilgi çekiyor.

Altı senedir düzenli olarak her yıl bir defa ulusal çapta bisiklet festivali düzenliyoruz. Bu festivalin bir gününü kentimizin tanıtımı amacıyla şehir içi gezisine ayırıyoruz, diğer günleri de çevredeki doğal ve tarihi değere sahip olan bölgelerde oluşturduğumuz rotalarda sürüş yapıyoruz.

Ayrıca, bu sene dördüncüsünü yaptığımız ‘Bisiklet Buluşmaları’ ile bisiklet turu yapan gezginleri söyleşiler yapmak amacıyla ağırlıyoruz. Düzenli yaptığımız diğer bir etkinlik grubu da, özel günlerde yaptığımız sosyal turlar. Cumhuriyet Bayramı, Avrupa Hareketlilik Haftası, Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Dünya Bisiklet Günü vb. özel günlerde şehir içinde farkındalık amaçlı bisiklet etkinlikleri düzenliyor ya da düzenlenmiş olan etkinliklere katılıyoruz.

Bunun dışında yolu Eskişehir’den geçen gezginlere, uzun yol turcularına bisiklet evimizin konuk evini açarak onlara destek oluyoruz, son iki yılda yaklaşık 40’ı yabancı 150 civarı gezgini evimizde konuk ettik.

  • Glecek hedefleriniz ve planladığınız faaliyetler neler?

Sürdürülebilir ulaşım aracı olan bisikletin kullanımını yaygınlaştırmak ve bunu sağlamak için karar vericilerin altyapı çalışmalarını hızlandırmak amacıyla farkındalık faaliyetleri yapmak hedeflerimizden biridir. Bu bağlamda WRI’ ın bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak amacıyla doğru kampanyalar yürütebilmek için Hollanda Bisiklet Federasyonu ile yaptığı AB projesinde yer alıyoruz.

“Haydi Türkiye Bisiklete” kampanyası eğitimlerini aldık, Nisan ayında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kampanya başlayacak. Bisiklet kullananların da trafik kurallarına uygun hareket etmeleri için eğitim vermek başka bir hedefimizdir. Bu hedefimize ulaşabilmek için okullarda öğrencilere güvenli bisiklet sürüşü konusunda eğitim veriyoruz ve turlar organize ediyoruz.

Sağlıklı kentlerin sürdürülebilir ulaşım aracı olan bisiklet ile hareketli yaşamı destekleyen çalışmalar içinde yer almayı dernek olarak hedeflemekteyiz. Bunların yanında, doğanın bir parçası olan insanın doğaya uyumlu bir biçimde kendisini ve çevresini tanımasına yönelik turlar düzenlemek en büyük hedeflerimiz arasındadır.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!