Bizimle iletişime geçin

Editoryal

DAHA FAZLA YİYİN!

Beslenmenize daha fazla dahil etmeniz gereken dört süper besin!

Daha fazla karabuğday

“Karabuğday, bir karbonhidrat kaynağının yerini alabilen ancak aynı zamanda tüm esansiyel amino asitleri içeren süper taneli besinlerden bir tanesidir. Kısaca iyi seviye protein içerir” diyor, Team EF Education’da beslenme uzmanı ve İngiliz Spor Enstitüsü’nün teknik lideri Nigel Mitchell. “Yağ oranı düşük, lif oranı yüksek ve glütensiz. 100g’da yaklaşık 13g protein içerirken, aynı miktarda pilavda sadece 3g protein vardır.”

Karabuğday sadece yakıt almanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda toparlanmaya da katkı sunar. İltihaplanma ile mücadele ettiği ispatlanmış antioksidan bakımından zengindir. Aynı zamanda cilt, kemik ve bağ dokusu onarımından sorumlu protein olan kolajen üretimini de teşvik eder. 

“Sürüş sonrası yemek olarak karabuğday, kırmızı biberle veya köri ile pilav yerine iyi gider. Ya da yakıt olarak, karabuğday unundan harika pankek yapılabilir”diyor Mitchell.

Daha fazla zerdeçal

Zerdeçal, zencefil ailesindeki bir bitkinin kurutulmuş köküdür, bu nedenle rengi parlak turuncudur.

EF-Education First’ün baş besin uzmanı ve İngiliz Spor Enstitüsü’nün teknik müdürü Nigel Mitchell, “Araştırmalar güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösteriyor” diyor. Anlamı, kırıcı bir sürüşün ardından kasların daha hızlı toparlanmasıdır.

“Çok fazla potansiyel faydası olan bir besini, diyetinize eklemek çok kolaydır” diyor Mitchell. “Köri ve çorbalarda anahtar bir bileşendir, ayrıca tavada kızartılmış sebzeye lezzet katar. Zerdeçalın vücut tarafından emilimine yardımcı olduğu için karabiber eklemeyi de unutmayın.”

Daha fazla Antep fıstığı

“Teknik olarak bir tohum olmasına rağmen, fıstık süper kabuklu yemiş familyasından” diyor, Team EF Education First’in beslenme uzmanı ve İngiliz Spor Enstitüsü’nün teknik lideri Nigel Mitchell. “Yeşil ve mor pigmentler iyi bir antioksidan kaynağıdır ve fıstık bu pigmentlerle doludur Antep fıstığı B6 vitamini bakımından son derece zengin yiyeceklerinden biridir ve birkaç muzdan daha fazla potasyum sağlar.” Antep fıstığı, diğer kabuklu yemişlere göre protein bakımından daha yüksek, yağ açısından ise daha düşüktür. Ancak doğru tercih anahtardır.”

“Asya ve Amerikan antep fıstığı arasında ayrım yapmamız gerekiyor” diyor Mitchell. “Asya’dan gelen antep fıstığı daha küçük ve daha yağlıdır. Amerikan antep fıstığı ebat olarak daha büyük ve protein bakımından daha zengindir.” Tüm faydalarına rağmen antep fıstığı yoğun kalorilidir, ancak bu konuda sizi durduracak yerleşik bir mekanizma var. Mitchell, “Kabuklarından ayırmak zorunda olduğunuz gerçeği, yeme hızınızı düşürüyor” diyor.

Daha fazla Quorn

“Quorn’un üretim yöntemi iştah açıcı değil, ancak rejiminize eklemek kaslarınızın toparlanmasına ve büyümesine yardımcı olacaktır” diyor, EF Education First’ün beslenme uzmanı ve İngiliz Spor Enstitüsü’nün teknik müdürü Nigel Mitchell. “Doğal bir mantarın mayalanmasıyla elde edilir, ancak fermantasyonun sonucu mikoproteindir. Bu da Quorn’u protein açısından eşsiz kılar. Mikoprotein, temel amino asitlerin tümünü içerdiği için mükemmel bir amino asit profiline sahiptir ki bu, et olmayan bir besinde nadir bulunan bir özelliktir. Üstelik lif de içerir. 

Exeter Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalarda, egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırmada mikoproteinin süt proteininden daha iyi olabileceği bulundu. Bu, gelecekte Quorn’un sürüş sonrası alınan protein tozu kadar geçerli bir gıda tercihi olacağı anlamına gelebilir. 

Fazlası? Quorn üreticileri, mikoprotein üretiminin bazı hayvansal protein kaynaklarından %90 daha az toprak ve su gerektirdiğini, bu nedenle bu besini tüketmenin kendiniz ve çevre için daha iyi olduğunu iddia ediyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!