Bizimle iletişime geçin

Haberler

6 İLDE PEDALLAR, KANSERE KARŞI ÇEVRİLDİ

Her yıl 4 Şubat’ta, Uluslararası Kanserle Mücadele Örgütünün (UICC) belirlediği ortak bir slogan çerçevesinde dünya genelinde örgüt üyesi tüm kurum ve kuruluşlar tarafından çeşitli etkinlikler yapılıyor. Bu yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nün sloganı “I am…and I will…” olarak belirlendi, “ben buyum ve bunu yapacağım.”

Bu kapsamda Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği de 6 ilde “Kansere Karşı Pedal Çeviriyoruz” etkinliği düzenledi.

Dünya Kanser Günü nedeniyle açıklamada bulunan Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yavuz Anacak, radyoterapinin kanser tedavisindeki gelişimine dikkat çekti.

“Geldiğimiz noktada vücutta radyoterapi veremeyeceğimiz doku ve organ kalmadı diyebiliriz” ifadesini kullanan Dr. Anacak, kanserin en önemli ölüm nedenlerinden olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Ülkemizde insanlarımız ortalama 75 yıl yaşıyor. Yaşamın uzamasının yanı sıra hızlı endüstrileşme ve kentleşmenin getirdiği kimyasal kirlilikteki artış, alkol ve tütün ürünlerinin kullanımı, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, obezite gibi faktörler de diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. 21. yüzyılda kanser artık daha da sık rastlanan bir hastalık ve pek çok ülkede önemli bir toplumsal sağlık sorunu.”

Dernek tarafından organize edilen “Kansere Karşı Pedal Çeviriyoruz” etkinliğini de anlatan Anacak, kendilerini “Orange vest cyclists” – “Turuncu yelekli bisikletliler” olarak adlandıran Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği üyelerinin, Dünya Kanser Günü çerçevesinde kansere karşı kararlılık gösterip toplumda farkındalık yaratmak ve kanser tedavisinin en önemli unsurlarından olan radyasyon onkolojisinin sesini duyurmak amacıyla yapıldığını söyledi.

Radyasyon onkolojisinde yenilikçi (akılcı ve hedefe yönelik) tedaviler konusunda güncel gelişmeler hakkında bilgi veren Anacak, “21.yüzyılın başından itibaren radyasyon onkolojisi tamamen ileri düzey bilgisayar yazılımı ve çok yüksek teknolojili cihazların kullanıldığı bir tıp dalı haline geldi. Artık kanserleri daha kolay hedefleyebiliyoruz. Kanseri saran sağlam dokulara vermek zorunda kaldığımız radyasyon dozu çok azaldı, bu şekilde birçok kanserin radyoterapisinde daha yüksek, kansere daha etkili radyasyon dozu verebiliyoruz.

Daha önce yan etki kaygısıyla tedavi veremediğimiz durumlarda da radyoterapiyi kullanmaya başladık, geldiğimiz noktada vücutta radyoterapi veremeyeceğimiz doku ve organ kalmadı diyebiliriz. Bütün bunları yeni radyoterapi yöntemleri kullanarak yapabiliyoruz” dedi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZ, PERFORMANSINIZI NASIL ETKİLER?

Editoryal

SALGIN SONRASI ŞEHİRLER 1 | MİLANO’NUN GÖZLE GÖRÜNEN DEĞİŞİMİ

Editoryal

YA GENİŞ YA DA HİÇ

Editoryal

2020 TOUR DE FRANCE | MARC HIRSCHI’NİN SOLO ZAFERİ

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!