Bizimle iletişime geçin

Haberler

‘LÜLEBURGAZ BİSİKLETE BİNİYOR’ PROJESİ’NİN KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI

Lüleburgaz Bisiklete Biniyor Projesi kapsamında bisiklet dernek ve grupları, STK ve oda temsilcileri, kamu kurumu temsilcileri ve yerel aktörler, 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan ve iki yıl içerisinde 4 kez gerçekleştirilen çalıştaylar esnasında katılımcı bir yaklaşımla hazırlanan proje önerisinin aktarılması ve projenin kapanış toplantısının gerçekleştirilmesi amacıyla 12 Şubat 2020 günü Lüleburgaz’a geldi.

Yenilikçi ve yaratıcı bir şehir olma yolundaki Lüleburgaz için Bisiklet Master Planı’nın sunulduğu ve Hollanda’dan gelen Şehir Plancısı Stefan Bendiks, “Daha iyi bir şehir için Bisiklet” temalı programımızı yöneten Melih Gezer ve Berrin Benli’nin katılımı ile yapılan toplantı, dün saat 09:30′da Belediye Başkan Vekili Erol Özgür’ün ziyaret edilmesinden sonra 10:00’da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi Büyük Salon’da gerçekleştirildi.

Lüleburgaz Belediyesi, Hollanda Yaratıcı Endüstriler Fonu Nl Open Call Türkiye 2018-1 çağrı programı kapsamında, Ankara’dan Novusens, Hollanda’dan Artengiineering ve Sustainable Solution ekibi ile ‘Lüleburgaz İçin Bisiklet’ temalı çalışmalarla Temmuz 2018’de Lüleburgaz Bisiklete Biniyor projesine başlamıştı.

Çalışma kapsamında Lüleburgaz Belediyesi personeli, kamu kurumu temsilcileri, proje ortakları, bisiklet dernek ve grupları meslek odası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve diğer yerel aktörlerin katılımı ile yürütülen tüm çalıştaylarda, yenilikçi, yaratıcı şehir olma ile ilgili Lüleburgaz’da bisiklet kullanımı konusunda hedeflerin ve bunun önündeki önemli engeller değerlendirildi.

‘Lüleburgaz bisiklete biniyor – Daha iyi bir şehir için bisiklet’ projesinde kapsayıcı bir Bisiklet Master Planını tasarlamaya yönelik bir yol haritası, kentsel gelişimin çeşitli yönlerini iyileştirmek için bisikletin tüm potansiyelinin nasıl ortaya çıkarılacağının ortaya konması amaçlandı.
Proje, örnek bir rehber kitabı olmayı hedefleyen “Katılımcı Bisiklet Master Planı” üretmeyi hedeflemekte.

Proje kapsamında kentsel gelişimin iyileştirilmesine yönelik tüm unsurlar değerlendirilip bisiklet kullanımının maksimum potansiyeline ulaştırılmasına dair çalışmalar gerçekleştirildi. Projenin aynı zamanda, daha sürdürülebilir, sağlıklı, katılımcı ve demokratik bir kentsel gelişim amacıyla bir katalizör görevi gördüğü de belirtildi.

Bisikletli ulaşımın diğer ulaşım türlerine entegrasyonu ve uygun standartlarda güvenli bir ulaşım alternatifi olarak düzenlenebilmesi için gelişmiş ülkelerdeki mevcut bilgi ve deneyimin edinilebilmesi konusunda proje ortaklarından yararlanılan çalışmada, kitap haline getirilen ulaşım planını içeren bir kitap da hazırlandı.

Kitap haline getirilen bu planın sadece trafik mühendisliği yaklaşımı ile değil, aynı zamanda bisiklet ve kentsel yaşamı iyileştirmek için donanım, yazılım ve orgware yönlerini ele alan bütünsel bir vizyonu ortaya koyduğu bildirildi. Ortaya çıkan dökümanların, tasarımcılar, uzmanlar, kamu idareleri, STK’lar ve özel sektör aktörleri ile Hollanda-Türkiye-Belçika arasındaki uluslararası bir işbirliğinin ürünü olduğu vurgulandı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETTE SIVI ALIMINA DAİR BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

Editoryal

PANDEMİ DÖNEMİ VE SONRASINDA BİSİKLETLİ ULAŞIMA YÖNELİK AÇIK MEKTUP

Haberler

DAHA FAZLA BİTKİSEL PROTEİN

Editoryal

TREK MADONE SLR 9 DİSK

Bisikletler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!