Bizimle iletişime geçin

Editoryal

TRİATLON | YENİ YERLERE HAZIR MIYIZ?

Türkiye Triatlon Federasyonu’nun 2020 yarış takvimini açıklaması ile triatletler hazırlıklarına hız verdiler. Geçen sezon ilk defa koşulan yarışların takvimde yeniden yer bulmuş olması ve yapılması planlanan Kros Duatlon/Kış Triatlonu müsabakalarının takvime heyecan katacağı şüphesiz

Yazı SAMED KUNAÇ

Triatlon Federasyonu Başkanımız Sayın Bayram Yalçınkaya ve ekibine bir teşekkürle başlamak gerektiğini düşünüyorum. Göreve geldikleri günden bu yana bilimsel yöntemleri performans testlerine, sporcu gelişim programlarına ve yarışmalara uygulama gayreti gösterdiklerini yakinen takip ediyorum. Ayrıca bu sporun lokomotif grubu olan yaş gruplarını gözeterek yarışma günlerini seçmeleri ve biraz monotonlaşmış yarış lokasyonlarının dışına çıkıp takvime heyecan katacak şehir ve beldeleri bu spora kazandırmaya çalışmaları takdiri hak ediyor.

Şimdi hazırsanız, yeni sezon müsabaka takvimini ve bizleri bekleyen birbirinden değişik lokasyonları sırasıyla inceleyelim. 

Dursunbey Kros Duatlon Türkiye Şampiyonası (8 Mart)

Bu yarış eminim çok heyecanlı geçecek! Trail koşmayı seven arkadaşları bolca göreceğimizi düşündüğüm bu yarışta bakalım bisiklet parkuru da dağ bisikletine yakın olanları tatmin edecek mi? Balıkesir’e 80km mesafedeki Dursunbey, pek bir konaklama imkanı vadetmiyor. Bu sebeple aşağı yukarı bir saat mesafedeki Balıkesir’i tercih etmek gerekecek gibi.

Sakarya Duatlon Türkiye Şampiyonası (4-5 Nisan)

Sakarya da takvime bu sene dahil olan ve özellikle son birkaç yıldır bisiklet sporuna yaptığı yatırımlar ile dikkat çeken bir ilimiz. Bilindiği gibi bu yıl Dağ Bisikleti Dünya Maraton Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak şehir, ulaşım imkanları bakımından da oldukça kolay bir noktada yer alıyor.

Didim Triatlonu (9-10 Mayıs)

Geçtiğimiz iki sezondur takvimde kendine yer edinen Didim Triatlonu’nda yarışmacıları özellikle bisiklet parkuru zorlayacak. Bisiklet etabının 2,5km uzunluğundaki Atatürk Bulvarı ile başlaması her yıl olduğu gibi bu sene de nabızları yükseltecek. Ayrıca Didim’in, uzunca bir mesafe devam eden sığ bir yüzme etabı olduğunu da hatırlatmakta fayda var. 

2019 sezonunda adından sıkça söz ettiren Balıkesir Triatlonu, yeni sezonda ikisi Avrupa Kupası yarışı olmak üzere beş büyük organizasyona ev sahipliği yapacak

Gelibolu Orta Mesafe Triatlon Türkiye Şampiyonası (30-31 Mayıs)

Tarihi değeri çok yüksek olan bir lokasyonda henüz yarışmadıysanız elinizi çabuk tutun derim. Üç sezondur yarış koşulan Eceabat’taki tarihi alan, uluslararası standartta bir parkura sahip. Sorunsuz yüzme etabı ardından inişli çıkışlı profili ile sıcak asfalt bisiklet parkuru her bir kilometreyi unutulmaz kılıyor. Kıyı şeridine paralel ve orman dokusu ile çevrili koşu parkuru ile finişe kadar nefis bir yarış. Tarihi alanda konaklama imkanları bol ama bana sorarsanız yeme işlerinin en iyisi halen Çanakkale merkezde bulunuyor.

Avşa Adası Triatlonu ve Aquatlon Türkiye Kupası (13-14 Haziran)

Kapıdağ Yarımadası’na komşu üç büyük adadan biri olan Avşa Adası, bir dönem gözde turizm mekanıydı. Çevresindeki su derinliği en fazla 35mt olan adanın boyu 9km. Adada malesef ağaç dokusu fazla bulunmuyor. Yani yarışmacıları güneşe karşı hazırlıklı olmaları için şimdiden uyarıyorum. Özellikle İstanbul’dan gelecek yarışmacıları bir sürprizin beklediğini söyleyip devamını yarış kayıtlarının açılacağı tarihe bırakalım. 

Eğirdir Triatlonu (17-19 Temmuz)

Bu yıl 18’incisi düzenlenecek olan Eğirdir Triatlonu denince aklınıza ilk neler geliyor? Yüzme etabı ile meşhur Eğirdir’de tatlı su tecrübesi fazla olanların küçük bir avantaja sahip olduklarını söyleyebilirim. Bununla birlikte su yüzeyine kadar boyları uzayan yosunlar, zaman zaman yüzücülere korku dolu anlar yaşatabilir. Hele ki bu göle has bir canlı olan kereviti görmeye alışık değilseniz şimdiden belirteyim; ‘görünüşü sizi korkutmasın, lezzeti şahane!’

Balıkesir Triatlonu Avrupa Şampiyonası (15-16 Ağustos)

Geçen sezon Türkiye’de bir ilk olarak bir AVM içindeki su kanalının büyük gayretler ile temizlenerek yüzülebilir hale getirilmesi ile düzenlenen yarışma, bu yıl çok daha büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. ETU Triatlon Avrupa Kupası, ETU Gençler Avrupa Kupası, Triatlon Türkiye Kupası ve M3 Finali yanı sıra Aquatlon Türkiye Kupası Festivali de Balıkesir’de yapılacak. Gerçekten de geçen yıl başarılı geçen organizasyon, yerel desteğin de gayreti ile ulusal ve uluslararası takvimde çok özel bir yere sahip olmaya aday.

Kuşadası Aquatlon Türkiye Şampiyonası Finali (4-5 Eylül)

İki sezondur bir otelin imkanlarının kullanılması ile yapılan müsabaka gerek sporcuların, gerek ailelerin ve gerekse tatilcilerin şikayetlerine sahne oluyor. Yarışma alanında yeme-içme ve tuvalet imkanlarının sıkıntılı olması da  cabası. Bisiklet etabında kazanılan irtifası ve teknik inişleri ile meşhur bölgede rüzgar da eksik olmuyor. Takvimdeki yeri itibari ile umuyorum ki daha problemsiz bir lokasyona taşınır.

Alanya Triatlon Avrupa Şampiyonası ve Paratriatlon Dünya Kupası (3-4 Ekim)

Çeyrek asırlık bir triatlon kültürü bulunan Alanya’da bu yıl bizleri üç büyük organizasyon bekliyor. Aynı hafta sonu yapılacak yarışmalar; ETU Yıldızlar Avrupa Triatlon Şampiyonası, ITU Paratriatlon Dünya Kupası ve Triatlon Türkiye Kupası.
Geçtiğimiz yıl da Paratriatlon Dünya Şampiyonası yarışlarına ev sahipliği yapan Alanya’da bu sene de dünyanın pek çok ülkesinden paratriatleti görecek olmak bana olduğu kadar eminim sizlere de heyecan verecek.

Yenişehir (Mersin) Triatlonu Türkiye Kupası Finali (17-18 Ekim)

Triatlon yarışlarının geçtiğimiz sezon Mersin’e dönmesi yeteri kadar ses getirememişti. Ancak bunun sebebi yarışın sezon finali ardından yapılmış olmasıydı. Sezon finalini yapmasına rağmen uzun zaman sonra Mersin’e dönen yarışa katılan triatletler, yerel yönetimin kendilerine sunduğu ulaşım ve konaklama imkanlarından sorunsuzca faydalandılar ve bir festival havasında geçen yarış ortamında sezonun tüm yorgunluğunu attılar diyebilirim. Akıllardaki tek soru ulaşım.

Bu yıl da ITU Paratriatlon Dünya Kupası Alanya’da

Kış Triatlonu Türkiye Şampiyonası Finali (Aralık)

Yıl sonuna yakışır bir etkinlik! Uzun zamandır planlanan bir yarış ve umarım herkesin beklentisini karşılar. Dünyada örneklerini bildiğimiz kış triatlonunun ülkemizde yapılacak olması bile heyecan verici. Umarım gerek zamanı, gerek yeri ve gerekse ulaşım gibi temel imkanları sağlar ve takvimde kalıcı bir yeri olur. Dilerim ki ilerleyen yıllarda sayısı artar ve triatlonsuz kalınan beş ayda da yarışma heyecanı hiç azalmaz.

Tabii ki triatlon sezonu bundan ibaret olmayacak. Takvimde bizleri bekleyen özel müsabakalar, performans testleri, üniversitelerarası triatlon yarışları ve okul sporları Türkiye Şampiyonası var. Ve beni çok heyecanlandıran bir gelişme ile yazımı noktalıyorum. Nihayet Çeşme’de triatlon koşulacak!  

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!