Bizimle iletişime geçin

Haberler

İTALYA’DAKİ BAHAR KLASİKLERİ KORONAVİRÜS SEBEBİYLE İPTAL EDİLDİ

İtalya’da koronavirüs vakalarının hızla artmasının ardından  İtalya Hükümeti, konuyla ilgili önlemler almaya devam ederken sportif etkinlikler, durumdan en fazla etkilenen organizasyonlar oldu. Bahar klasiklerinin yaklaşmasıyla beraber akıllarda soru işaretleri yer ederken konuyla ilgili dün (4 Mart Çarşamba günü) yapılan açıklama bisikletseverleri üzdü.

İtalya Hükümeti aldığı kararla önce kuzeyde yer alan eyaletlerde gerçekleştirilecek 8 Mart’a kadar olan tüm sportif etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu. Ardından yeni bir duyuru yayınladı ve açık havada yapılacak tüm toplu etkinliklerin iptal edildiğini, tüm sportif etkinliklerin ise ancak seyircisiz hâlde yapılabileceğini açıkladı.

İtalya Hükümeti’nin bu açıklamasının ardından RCS Sport tarafından yeni bir duyuru yayınlanarak 7 Mart Cumartesi günü koşulması planan Strade-Bianche’nin düzenlenmeyeceği bildirildi. Ancak diğer iki önemli yarış olan; 21 Mart’ta koşulması planlanan Milano-Sanremo ve 11-17 Mart arasında koşulması planlanan Tirreno-Adriatico’ya dair net bir karar verilmediği duyuruldu. Ancak hükümet aldığı son kararla, 3 Nisan’a kadar tüm sportif etkinliklerin iptal edildiğini paylaştı.

İtalyan Hükümeti ve yarış organizatörü RCS, peşi sıra kararlar paylaşırken takımlardan da bir bir yarışlardan çekilme açıklamaları geldi. EF Pro Cycling’in UCI’dan mart ayındaki bahar klasiklerinden ceza almadan çekilme izni istemesinin ardından kadın takımı Parkhotel Valkenburg, Astana, Alpecin-Fenix, CCC-Liv, Jumbo-Visma, Total Direct Energie, Rally Cycling, Sunweb, Israel Start-Up Nation, Movistar, Mitchelton-Scott ve Team Ineos da mart ayı boyunca yarışlardan çekildiklerini açıkladı.

Konuyla ilgili en dikkat çeken tepki ise 14 takım doktorunun bir araya gelerek ASO, RCS ve UCI yetkililerine yarışların iptalini talep eden bir mektup yazması oldu.

Toplamda 11 takımı temsil eden 14 doktor, öncelikle yetkilileri ‘güçlü bir plan’ ortaya koyamamaları nedeniyle eleştirdi. Doktorların eleştirileri, “hastalığın yayılmasına karşı protokollerin eksikliği, teşhis kaynaklarının eksikliği, hastalık sebebiyle yoğun olan tıbbi tesislerdeki eksiklikler ve karantina dönemlerinin doğru yönetilememesi başlıkları altında toplandı.

Doktorlar, güçlü ve eyleme dökülebilir iyi bir plan ve karar olmadığı sürece yarışların iptali konusunda aynı düşünceye sahip olduklarını ve tepkilerini sürdüreceklerini vurguladı.

Doktorlar tarafından temsil edilen takımlar arasında EF Pro Cycling, CCC, Sunweb, Israel Start-Up Nation, Jumbo-Visma, Cofidis, Lotto Soudal ve Movistar yer alırken Mathieu van der Poel’ün ekibi Alpecin-Fenix, Rally Cycling ve Total Direct Energie de alınan kararı destekleyen ekipler arasındaydı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!