Bizimle iletişime geçin

Haberler

PROFESYONELLER YARIŞLAR OLMADAN NE YAPIYOR?

Yarışlar koronavirüs sebebiyle bir bir ertelenirken sezonu henüz yeni başlamışken sonrası belirsiz bir şekilde yeniden kapatmak durumunda kalan profesyoneller, yarışmadan geçen şu günlerde neler yapıyor?

UCI, koronavirüsün yayılmasını önlemek adına yayınladığı bir dizi yeni önlemle uluslararası yarış takvimindeki tüm yarışları askıya aldığını açıklarken olimpik puanlamanın da durdurulduğunu duyurdu. Sporcular, ikinci bir sezon arasına geçerken belirsiz ve endişe veren durum, İtalya ve İspanya’da açık havada bisiklet sürmenin yasaklanması ile devam etti.

Profesyonellerin bu süreçte ne yaptığıyla ilgili ilk haber Mitchelton-Scott takımından geldi. Mitchelton-Scott, yarışların iptalinin ardından Zwift üzerinden Yates kardeşler, Amanda Spratt gibi bisikletçilerinin de yer alacağı bir dizi sürüş etkinliği düzenleyeceğini açıkladı. Mart ayı boyunca devam edecek sürüşlerde bisikletseverler, uygulama üzerinden profesyonellerle pedal çevirme şansı elde edecek.

Öte yandan bazı takımlarsa salgın sebebiyle sınır kapılarının kapanması sürecinin gündeme gelmesiyle hızla evlerine dönme kararı aldı. CCC’nin kadın ve erkek takımı, Jumbo-Visma’dan Tom Dumoulin ve İsrail Start-Up Nation ekibinden Alex Dowsett ülkelerine dönme kararı alan isimler arasında.

Keza Dowsett, düzenli olarak bu süreçte ne yaptığıyla ilgili Twitter üzerinden takipçilerine paylaşımlarda da bulunmayı ihmal etmiyor.

Kuşkusuz bu dönemde pek çok profesyonel, çareyi Zwift’te buldu. Team Ineos’un Britanyalı bisikletçisi Geraint Thomas da bu isimlerden biriydi ve geçtiğimiz günlerde Watopia’da sürüş yaptığı bir görseli yine sosyal medya üzerinden takipçileriyle paylaştı.

BAE Turu’ndaki karantina sürecinde takımı Cofidis ile birlikte uzun süre karantinada kalan ve evine yeni dönen Nathan Haas ise zorlu sürecin ardından bisiklet sürmek yerine arkadaşlarıyla balık tutmayı tercih edenlerden!

Jumbo-Visma’dan Wout van Aert ise antrenman yapmayı sürdüren isimlerden. 96 kilometrelik bir sürüşün ardından 6 kilometrelik bir koşu yapan Wout van Aert, Strava üzerinden antrenmanlarını paylaşmayı da ihmal etmedi. Kim bilir, belki yüzmeye de başlar ve geri döndüğünde triatlonda da şansını dener!

Birçok Amerikalı ve Kolombiyalı bisikletçi ise seyahat yasakları gelmeden evvel kendi ülkelerine döndü. Keza bu, bazı bisikletçilerin ülkelerine dönebilmek için Paris-Nice’ten erken ayrılmalarına da neden oldu. Örneğin Tejay Van Garderen (EF Pro Cycling), Fransa ile ülkesi ABD arasındaki tüm uçuşlar iptal edilmeden sadece iki saat önce ülkesine geri dönebildi.

Dünya şampiyonu Mads Pedersen de ülkesi Danimarka’ya dönebilmek için yarışı altıncı etapta bırakmak durumunda kaldı.

Astanalı bisikletçi Gorka Izagirre ise ülkesi İspanya’da açık havada bisiklet sürülmesinin yasaklanmasının ardından profesyonel bisikletçilerin nasıl antrenman yapacağı sorusunu sormuştu. Ülkesi İspanya ise gıda ve tıbbi malzeme gibi temel ihtiyaçlar için yapılacak alışverişlerde kullanılması haricinde bisiklet kullanımının yasaklandığını, yasağa uymayanların 100 ila 3000 € arasında cezaya tabi tutulacağını açıkladı.

Alpecin-Fenix’in genç yıldızı Mathieu van der Poel ise Belçika gazetesi Het Nieuwsblad’a yarışların iptalinin ardından yaşadıkları belirsizliği anlatmış, “Korku içinde bekliyoruz. En zor kısmı da şu: tamamen belirsiz! Yarın yine bisiklete binip saatlerce antrenman yapacağım ama neden? Ne için?” şeklinde konuşmuştu.

Kuşkusuz bu süreçte en zor sınavı, koronavirüs teşhisi ile karantinada tutulmaya devam eden Kolombiyalı sprinter Fernando Gaviria ve takım arkadaşı Max Richeze veriyor. Tedavisi devam eden bisikletçiler için karantina sürecinin ne zaman sona ereceği belirsizliğini korurken durumlarının ağır olmayışı biraz olsun rahatlatıyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!